My Favorite Movies


  fb585479280's Rating My Rating
1
Mulholland Drive (2001,  R)
2
The Piano Teacher (La Pianiste) (2001,  R)
3
21 Grams (2003,  R)
4
Les Chansons d'Amour (Love Songs) (2008,  Unrated)
5
Une Affaire de Femmes (Story of Women) (1988,  Unrated)
6
Loulou (1980,  Unrated)
7
Twin Peaks: Fire Walk With Me (1992,  Unrated)
8
La Vie Rêvée des Anges (The Dreamlife of Angels)(The Daydreams of Angels) (1998,  R)
9
The Piano (1993,  R)
10
La Cérémonie (A Judgement in Stone) (1996,  Unrated)
11
The English Patient (1996,  R)
12
Je Vais Bien, Ne T'en Fais Pas (Don't Worry, I'm Fine) (2006,  Unrated)
13
Le Premier Jour du Reste de ta Vie (The First Day of the Rest of Your Life) (2008,  Unrated)
14
Every Man for Himself (1980,  Unrated)
15
8 Women (8 Femmes) (2002,  R)
16
The Dreamers (2004,  NC-17)
17
À nos amours (To Our Loves) (Suzanne) (1983,  R)
18
Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother) (1999,  R)
19
Short Cuts (1993,  R)
20
1900 (,  Unrated)
21
The Page Turner (La Tourneuse de pages) (2006,  Unrated)
22
Brokeback Mountain (2005,  R)
23
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
24
La Peau douce (The Soft Skin) (1964,  Unrated)
25
Happiness (1998,  Unrated)
26
Petites coupures (Small Cuts) (2003,  Unrated)
27
Coup de torchon (Clean Slate) (1981,  Unrated)
28
Camille Claudel (1988,  R)
29
Qui a tué Bambi? (Who Killed Bambi?) (2004,  Unrated)
30
Matador (1986,  NC-17)
31
Marie Antoinette (2006,  PG-13)
32
Show Me Love (Fucking Amal) (1999,  Unrated)
33
La journée de la jupe (Skirt Day) (2009,  Unrated)
34
The Lacemaker (La Dentelliere) (1977,  Unrated)
35
Dancer in the Dark (2000,  R)
36
Thirteen (2003,  R)
37
The Virgin Suicides (2000,  R)
38
Pulp Fiction (1994,  R)
39
Le Dernier Métro (The Last Metro) (1980,  PG)
40
Un Air De Famille ( Family Resemblances) (1998,  Unrated)
41
Lost In Translation (2003,  R)
42
American Beauty (1999,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments