My Favorite Movies


  fb585481624's Rating My Rating
1
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
2
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
3
Yojimbo (1961,  Unrated)
4
Sin Nombre (2009,  R)
5
Pulp Fiction (1994,  R)
6
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
7
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
8
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
9
Lust, Caution (Se jie) (2007,  R)
10
The Incredibles (2004,  PG)
11
Sanjuro (1962,  PG-13)
12
American Beauty (1999,  R)
13
Lost In Translation (2003,  R)
14
The Godfather (1972,  R)
15
Casablanca (1943,  PG)
16
Precious: Based on the Novel Push by Sapphire (2009,  R)
17
La MISSION (2009,  Unrated)
18
The Godfather, Part II (1974,  R)
19
Vicky Cristina Barcelona (2008,  PG-13)
20
Sin City (2005,  R)
21
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) (2001,  PG)
22
Léon (The Professional) (1994,  R)
23
The Big Blue (Le Grand bleu) (1988,  R)
24
Starship Troopers (1997,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments