Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb585671706's Rating My Rating
1
Underworld (2003,  R)
2
Footloose (1984,  PG)
3
Grandma's Boy (2006,  R)
4
Enter the Dragon (1973,  R)
5
Mad Max (1979,  R)
6
The Wraith (1986,  PG-13)
7
Hackers (1995,  PG-13)
8
Sneakers (1992,  PG-13)
9
Back to the Future (1985,  PG)
10
Convoy (1978,  PG)
11
Conan (2011,  Unrated)
12
Van Helsing (2004,  PG-13)
13
They Still Call Me Bruce (1987,  PG)
14
Billy Madison (1995,  PG-13)
15
Walk the Line (2005,  PG-13)
16
War Games (,  PG)
17
Ghost in the Machine (1993,  R)
18
Gladiator (2000,  R)
19
Grease (1978,  PG)
20
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
21
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
22
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
23
Over the Top (1987,  PG)
24
Pretty Woman (1990,  R)
25
Sin City (2005,  R)
26
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
27
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
28
Coming to America (1988,  R)
29
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
30
The Matrix (1999,  R)
31
The Shawshank Redemption (1994,  R)
32
Transformers (2007,  PG-13)
33
V for Vendetta (2006,  R)
34
Takedown (2000,  R)
35
Antitrust (2001,  PG-13)
36
Norbit (2007,  PG-13)
37
Virtuosity (1995,  R)
38
The Lawnmower Man (1992,  R)
39
Caddyshack II (1988,  PG)
40
Judge Dredd (1995,  R)
41
The Cannonball Run (1981,  PG)
42
Cannonball (1976,  PG)
43
Smokey and the Bandit (1977,  PG)
44
Smokey and the Bandit II (1980,  PG)
45
Smokey and the Bandit, Pt. 3 (1983,  PG)
46
Interview with the Vampire (1994,  R)
47
Vampire in Brooklyn (1995,  R)
48
Shadow of the Vampire (2000,  R)
49
My Best Friend Is a Vampire (1988,  PG)
50
Escape from L.A. (1996,  R)
51
Village of the Damned (1995,  R)
52
Vampires (1998,  R)
53
They Live (1988,  R)
54
Hammer House of Horror (1980,  Unrated)
55
The Horror of Hammer (1994,  Unrated)
56
Young Frankenstein (1974,  PG)
57
Mary Shelley's Frankenstein (1994,  R)
58
The Bride of Frankenstein (1935,  Unrated)
59
Frankenstein Unbound (1990,  R)
60
Abbott And Costello Meet The Bride Of Frankenstein (,  Unrated)
61
The Hunchback of Notre Dame (1982,  Unrated)
62
Abbott and Costello Meet Dr. Jekyll and Mr. Hyde (1953,  Unrated)
63
Abbott and Costello Meet the Mummy (1955,  Unrated)
64
Abbott and Costello Meet the Invisible Man (1951,  Unrated)
65
Abbott and Costello Meet the Killer, Boris Karloff (1949,  Unrated)
66
Abbott and Costello Meet Captain Kidd (1952,  Unrated)
67
Pardon My Sarong (1942,  Unrated)
68
Who Done It? (1942,  Unrated)
69
Abbott and Costello in the Foreign Legion (1950,  Unrated)
70
Get Smart (2008,  PG-13)
71
Firefox (1982,  PG)
72
The Secret of My Success (1987,  PG-13)
73
Hot Pursuit (1987,  PG-13)
74
Thirteen Ghosts (13 Ghosts) (2001,  R)
75
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
76
UHF (1989,  PG)
77
Underworld: The Rise of the Lycans (2009,  R)
78
Underworld: Evolution (2006,  R)
79
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
80
From Dusk Till Dawn 2: Texas Blood Money (1999,  R)
81
From Dusk Till Dawn 3: The Hangman's Daughter (2000,  R)
82
The Net (1995,  PG-13)
83
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
84
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
85
The Island (2005,  PG-13)
86
The Island of Dr. Moreau (1996,  PG-13)
87
Fletch (1985,  PG)
88
Fletch Lives (1989,  PG)
89
Shaolin Master Killer (1978,  Unrated)
90
The Shaolin Temple (1982,  Unrated)
91
Chui ma lau (Drunken Monkey) (2002,  R)
92
Jui kuen II (The Legend of Drunken Master) (Drunken Fist II) (1994,  R)
93
Around the World in 80 Days (2004,  PG)
94
Dr. Who and the Daleks (1965,  Unrated)
95
Dr. Who: Daleks' Invasion Earth: 2150 A.D. (1966,  Unrated)
96
Doctor Who (1996,  Unrated)
97
Doctor Who: Dimensions in Time (1993,  Unrated)
98
Planet of the Apes (2001,  PG-13)
99
Planet of the Apes (1968,  PG)
100
Beneath The Planet Of The Apes (1970,  G)
101
Escape from the Planet of the Apes (1971,  G)
102
Battle For The Planet Of The Apes (1973,  G)
103
Conquest Of The Planet Of The Apes (1972,  PG)
104
Behind the Planet of the Apes (1998,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments