My Favorite Movies


  fb585682874's Rating My Rating
1
Hot Fuzz (2007,  R)
2
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy (2005,  PG)
3
Galaxy Quest (1999,  PG)
4
The Fifth Element (1997,  PG-13)
5
Evolution (2001,  PG-13)
6
August Rush (2007,  PG)
7
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
8
Dan in Real Life (2007,  PG-13)
9
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
10
The Butterfly Effect (2004,  R)
11
Donnie Darko (2001,  R)
12
Children of Men (2006,  R)
13
Only You (1994,  PG)
14
The History Boys (2006,  R)
15
The Cutting Edge (1992,  PG)
16
The Matrix (1999,  R)
17
Men in Black (1997,  PG-13)
18
Serenity (2005,  PG-13)
19
Running on Empty (1988,  PG-13)
20
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
21
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
22
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
23
The Mask (1994,  PG-13)
24
The Mummy (1999,  PG-13)
25
Goal (2007,  Unrated)
26
The Prestige (2006,  PG-13)
27
The Shawshank Redemption (1994,  R)
28
The Terminator (1984,  R)
29
Top Gun (1986,  PG)
30
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
31
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
32
The Sound of Music (1965,  G)
33
Fame (1980,  R)
34
The Commitments (1991,  R)
35
Step Up (2006,  PG-13)
36
Camille Claudel (1988,  R)
37
Chain Reaction (1996,  PG-13)
38
The Lake House (2006,  PG)
39
Fever Pitch (1997,  R)
40
Sin City (2005,  R)
41
Shaun of the Dead (2004,  R)
42
Mean Machine (2002,  R)
43
Timeline (2003,  PG-13)
44
The Death and Life of Bobby Z (Let's Kill Bobby Z) (1982,  R)
45
Taxi (1998,  Unrated)
46
Police Academy (1984,  R)
47
Toy Story (1995,  G)
48
The Incredibles (2004,  PG)
49
Romancing the Stone (1984,  PG)
50
The Jewel of the Nile (1985,  PG)
51
Stargate (1994,  PG-13)
52
Powder (1995,  PG-13)
53
Frequency (2000,  PG-13)
54
Arabian Nights (2000,  Unrated)
55
True Lies (1994,  R)
56
Hackers (1995,  PG-13)
57
American Beauty (1999,  R)
58
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
59
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
60
Little Miss Sunshine (2006,  R)
61
A League of Their Own (1992,  PG)
62
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
63
The Man from Earth (2007,  Unrated)
64
Night Watch (Nochnoi Dozor) (2006,  R)
65
Day Watch (Dnevnoi Dozor) (2007,  R)
66
Nattevagten (Nightwatch) (1994,  R)
67
Disturbia (2007,  PG-13)
68
Dave (1993,  PG-13)
69
Mechenosets (The Sword Bearer) (2006,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments