My Favorite Movies


  fb586296408's Rating My Rating
1
A Clockwork Orange (1971,  R)
2
Alien (1979,  R)
3
Aliens (1986,  R)
4
The Ambushers (1968,  PG)
5
Bad (1977,  R)
6
Batman Returns (1992,  PG-13)
7
The Bellboy (1960,  Unrated)
8
Blade Runner (1982,  R)
9
Blood on Satan's Claw (1970,  Unrated)
10
Bride of the Monster (1955,  Unrated)
11
Casshern (2004,  Unrated)
12
Castle of the Walking Dead (1967,  Unrated)
13
A Christmas Story (1983,  PG)
14
Corvette Summer (1978,  PG)
15
The Devils (1971,  R)
16
Ed Wood (1994,  R)
17
Excalibur (1981,  R)
18
Eyes Without a Face (1962,  Unrated)
19
Forbidden Planet (1956,  G)
20
Forbidden Zone (1982,  R)
21
Full Metal Jacket (1987,  R)
22
Ghost World (2001,  R)
23
Heavenly Creatures (1994,  R)
24
Hellboy (2004,  PG-13)
25
Highway 61 (1991,  R)
26
In Like Flint (1967,  Unrated)
27
Mad Monster Party (1967,  Unrated)
28
Mars Attacks! (1996,  PG-13)
29
Master of the Flying Guillotine (1977,  R)
30
Mulholland Drive (2001,  R)
31
Near Dark (1987,  R)
32
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
33
Ninja Scroll (1995,  Unrated)
34
The Omega Man (1971,  PG)
35
Pitch Black (2000,  R)
36
Predator (1987,  R)
37
Quadrophenia (1979,  R)
38
Reign of Fire (2002,  PG-13)
39
Repulsion (1965,  Unrated)
40
Rushmore (1998,  R)
41
Shaun of the Dead (2004,  R)
42
Sin City (2005,  R)
43
Soylent Green (1973,  PG)
44
Tropic Thunder (2008,  R)
45
Wild in the Streets (2000,  R)
46
The Wild Bunch (1969,  R)
47
Wild Zero (1999,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments