My Favorite Movies
| fb586800034's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Harlem Nights (1989, R) |
|
| 2 |
Money Talks (1997, R) |
|
| 3 |
The Notebook (2004, PG-13) |
|
| 4 |
Friday Night Lights (2004, PG-13) |
|
| 5 |
Torque (2004, PG-13) |
|
| 6 |
Biker Boyz (2003, PG-13) |
|
| 7 |
ATL (2006, PG-13) |
|
| 8 |
Cradle 2 the Grave (2003, R) |
|
| 9 |
2 Fast 2 Furious (2003, PG-13) |
|
| 10 |
A League of Their Own (1992, PG) |
|
| 11 |
Bad Boys (1995, R) |
|
| 12 |
Bad Boys II (2003, R) |
|
| 13 |
Blazing Saddles (1974, R) |
|
| 14 |
Casino Royale (2006, PG-13) |
|
| 15 |
Coyote Ugly (2000, PG-13) |
|
| 16 |
Crank (2006, R) |
|
| 17 |
Dirty Dancing (1987, PG-13) |
|
| 18 |
Grease (1978, PG) |
|
| 19 |
Hairspray (1988, PG) |
|
| 20 |
I Am Sam (2002, PG-13) |
|
| 21 |
Kill Bill: Volume 1 (2003, R) |
|
| 22 |
Kill Bill, Volume 2 (2004, R) |
|
| 23 |
My Best Friend's Wedding (1997, PG-13) |
|
| 24 |
My Big Fat Greek Wedding (2002, PG) |
|
| 25 |
Ocean's 11 (Ocean's Eleven) (1960, PG-13) |
|
| 26 |
Ocean's Eleven (2001, PG-13) |
|
| 27 |
Ocean's Twelve (2004, PG-13) |
|
| 28 |
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003, PG-13) |
|
| 29 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007, PG-13) |
|
| 30 |
Predator (1987, R) |
|
| 31 |
Pretty Woman (1990, R) |
|
| 32 |
Rocky (1976, PG) |
|
| 33 |
Rocky II (1979, PG) |
|
| 34 |
Rocky III (1982, PG) |
|
| 35 |
Rocky IV (1985, PG) |
|
| 36 |
Rocky Balboa (2006, PG) |
|
| 37 |
Steel Magnolias (1989, PG) |
|
| 38 |
Sweet Home Alabama (2002, PG-13) |
|
| 39 |
Take the Lead (2006, PG-13) |
|
| 40 |
Stomp the Yard (2007, PG-13) |
|
| 41 |
The Color Purple (1985, PG-13) |
|
| 42 |
The Fast and the Furious (2001, PG-13) |
|
| 43 |
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006, PG-13) |
|
| 44 |
The Fifth Element (1997, PG-13) |
|
| 45 |
The Holiday (2006, PG-13) |
|
| 46 |
The Italian Job (2003, PG-13) |
|
| 47 |
The Lake House (2006, PG) |
|
| 48 |
The Mummy (1999, PG-13) |
|
| 49 |
The Mummy Returns (2001, PG-13) |
|
| 50 |
The Princess Bride (1987, PG) |
|
| 51 |
The Princess Diaries (2001, G) |
|
| 52 |
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement (2004, G) |
|
| 53 |
The Rock (1996, R) |
|
| 54 |
The Transporter (2002, PG-13) |
|
| 55 |
The Sisterhood of the Traveling Pants (2005, PG) |
|
| 56 |
The Waterboy (1998, PG-13) |
|
| 57 |
Tombstone (1993, R) |
|
| 58 |
Troy (2004, R) |
|
| 59 |
Transformers (2007, PG-13) |
|
| 60 |
Van Helsing (2004, PG-13) |
|
| 61 |
X-Men (2000, PG-13) |
|
| 62 |
Hotel Rwanda (2004, PG-13) |
|
| 63 |
X2 (2003, PG-13) |
|
| 64 |
X-Men: The Last Stand (2006, PG-13) |
|
| 65 |
You've Got Mail (1998, PG) |
|
| 66 |
The Devil Wears Prada (2006, PG-13) |
|
| 67 |
Baby's Day Out (1994, PG) |
|
| 68 |
Three Men and a Baby (3 Men and a Baby) (1987, PG) |
|
| 69 |
Eve's Bayou (1996, R) |
|
| 70 |
Barbershop (2002, PG-13) |
|
| 71 |
Barbershop 2 - Back in Business (2004, PG-13) |
|
| 72 |
Smokey and the Bandit (1977, PG) |
|
| 73 |
Smokey and the Bandit II (1980, PG) |
|
| 74 |
Smokey and the Bandit, Pt. 3 (1983, PG) |
|
| 75 |
Death Proof (Grindhouse Presents) (2007, R) |
|
| 76 |
Grindhouse (Grind House) (2007, R) |
|
| 77 |
What's Love Got To Do With It? (1993, R) |
|
| 78 |
Stormy Weather (1943, Unrated) |
|
| 79 |
Bed of Roses (1995, PG) |
|
| 80 |
Bluehill Avenue (2001, R) |
|
| 81 |
Jason's Lyric (1994, R) |
|
| 82 |
Vampire in Brooklyn (1995, R) |
|
| 83 |
Woo (1998, R) |
|
| 84 |
Menace II Society (1993, R) |
|
| 85 |
Kingdom Come (2001, PG) |
|
| 86 |
Ali (2001, R) |
|
| 87 |
The Inkwell (1994, R) |
|
| 88 |
A Low Down Dirty Shame (1994, R) |
|
| 89 |
The Nutty Professor (1996, PG-13) |
|
| 90 |
Set It Off (1996, R) |
|
| 91 |
A Walk to Remember (2002, PG) |
|
| 92 |
Formula 51 (The 51st State) (2002, R) |
|
| 93 |
Black Snake Moan (2007, R) |
|
| 94 |
S.W.A.T. (2003, PG-13) |
|
| 95 |
Coming to America (1988, R) |
|
| 96 |
Coach Carter (2005, PG-13) |
|
| 97 |
Deep Blue Sea (1999, R) |
|
| 98 |
Losing Isaiah (1995, R) |
|
| 99 |
The Man (2005, PG-13) |
|
| 100 |
Strictly Business (1991, PG-13) |
|
| 101 |
A Time to Kill (1996, R) |
|
| 102 |
Freedomland (2006, R) |
|
| 103 |
Dorothy Dandridge: An American Beauty (2003, Unrated) |
|
| 104 |
Carmen Jones (1954, Unrated) |
|
| 105 |
Mona Lisa Smile (2003, PG-13) |
|
| 106 |
Runaway Bride (1999, PG) |
|
| 107 |
Stepmom (1998, PG-13) |
|
| 108 |
Notting Hill (1999, PG-13) |
|
| 109 |
Erin Brockovich (2000, R) |
|
| 110 |
Something to Talk About (1995, R) |
|
| 111 |
Mystic Pizza (1988, R) |
|
| 112 |
The Adventures of Pluto Nash (2002, PG-13) |
|
| 113 |
Shrek 2 (2004, PG) |
|
| 114 |
Shrek the Third (Shrek 3) (2007, PG) |
|
| 115 |
Nutty Professor II - The Klumps (2000, PG-13) |
|
| 116 |
Dr. Dolittle (1998, PG-13) |
|
| 117 |
Dr. Dolittle 2 (2001, PG) |
|
| 118 |
Boomerang (1992, R) |
|
| 119 |
Life (1999, R) |
|
| 120 |
Shrek (2001, PG) |
|
| 121 |
Eddie Murphy Raw (1987, R) |
|
| 122 |
Norbit (2007, PG-13) |
|
| 123 |
The Haunted Mansion (2003, PG) |
|
| 124 |
The Pursuit of Happyness (2006, PG-13) |
|
| 125 |
Made in America (1993, PG-13) |
|
| 126 |
I, Robot (2004, PG-13) |
|
| 127 |
Men in Black (1997, PG-13) |
|
| 128 |
Men in Black II (2002, PG-13) |
|
| 129 |
Twilight (2008, PG-13) |
|
| 130 |
Coffy (1973, R) |
|
| 131 |
Foxy Brown (1974, R) |
|
| 132 |
Black Mama, White Mama (1972, R) |
|
| 133 |
In Too Deep (1999, R) |
|
| 134 |
Nora's Hair Salon (2004, R) |
|
| 135 |
Shaft (1971, R) |
|
| 136 |
Shaft's Big Score! (1972, R) |
|
| 137 |
Shaft in Africa (1973, R) |
|
| 138 |
Original Gangstas (1996, R) |
|
| 139 |
Cleopatra Jones (1973, PG) |
|
| 140 |
Wildcats (1986, R) |
|
| 141 |
The First Wives Club (1996, PG) |
|
| 142 |
Private Benjamin (1980, R) |
|
| 143 |
The Banger Sisters (2002, R) |
|
| 144 |
Blood and Chocolate (2007, PG-13) |
|
| 145 |
Above the Law (1988, R) |
|
| 146 |
Sheba, Baby (1975, PG) |
|
| 147 |
Scream, Blacula, Scream! (1973, PG) |
|
| 148 |
Bones (2001, R) |
|
| 149 |
Ladies of the House (2008, Unrated) |




















































































































































