My Favorite Movies
| fb586904585's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
| 2 |
The Godfather (1972, R) |
|
| 3 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981, PG) |
|
| 4 |
The Maltese Falcon (1941, Unrated)
Absolutely one of the best film noir movies ever made. Each scene is rich with snappy dialogue and true suspense. Not a single character comes off as flat or stale, and thanks to its sheer grittiness, it holds up as well as it did 65 years ago. This is one of the movies I could watch again and again and never get tired of it. |
|
| 5 |
The Treasure of the Sierra Madre (1948, Unrated) |
|
| 6 |
The Godfather, Part II (1974, R) |
|
| 7 |
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966, R) |
|
| 8 |
The Dark Knight (2008, PG-13)
Yes, Heath Ledger was brilliant - and he was. But if Aaron Eckhart had died tragically, we'd all be talking about how brilliant he was. If Christian Bale, Michael Caine, Morgan Freeman, even William Fichtner had died, we'd be talking about them. Truly a movie that works on every single level. It's a comic book movie, an action movie, suspense in the truest sense. When the biggest criticisms I can give, if pressed are, "In that one scene, that one moment was a bit much," we're talking an amazing movie. |
|
| 9 |
GoodFellas (1990, R) |
|
| 10 |
The French Connection (1971, R) |
|
| 11 |
Superman Returns (2006, PG-13) |
|
| 12 |
Indiana Jones and the Last Crusade (1989, PG-13) |
|
| 13 |
The Man Who Shot Liberty Valance (1962, Unrated) |
|
| 14 |
Superman (1978, PG) |
|
| 15 |
Young Frankenstein (1974, PG) |
|
| 16 |
Kill Bill: Volume 1 (2003, R) |
|
| 17 |
Kill Bill, Volume 2 (2004, R) |
|
| 18 |
High Fidelity (2000, R) |
|
| 19 |
Taxi Driver (1976, R) |
|
| 20 |
Annie Hall (1977, PG) |
|
| 21 |
Psycho (1960, R) |
|
| 22 |
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984, PG) |
|
| 23 |
Monty Python and the Holy Grail (1975, PG) |
|
| 24 |
The Big Sleep (1946, Unrated) |
|
| 25 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977, PG) |
|
| 26 |
The Searchers (1956, Unrated) |
|
| 27 |
Reservoir Dogs (1992, R) |
|
| 28 |
12 Angry Men (Twelve Angry Men) (1957, Unrated) |
|
| 29 |
Jaws (1975, PG) |
|
| 30 |
Cape Fear (1962, Unrated) |
|
| 31 |
Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969, PG) |
|
| 32 |
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964, PG) |
|
| 33 |
The Usual Suspects (1995, R) |
|
| 34 |
Spider-Man (2002, PG-13) |
|
| 35 |
Goldfinger (1964, PG) |
|
| 36 |
Who Framed Roger Rabbit (1988, PG) |
|
| 37 |
Grosse Pointe Blank (1997, R) |
|
| 38 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980, PG) |
|
| 39 |
L.A. Confidential (1997, R) |
|
| 40 |
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) (1968, PG-13) |
|
| 41 |
The Silence of the Lambs (1991, R) |
|
| 42 |
Citizen Kane (1941, PG) |
|
| 43 |
Full Metal Jacket (1987, R) |
|
| 44 |
It's a Wonderful Life (1946, Unrated) |
|
| 45 |
Fight Club (1999, R) |
|
| 46 |
Serenity (2005, PG-13) |
|
| 47 |
The Apartment (1960, Unrated) |
|
| 48 |
Terminator 2: Judgment Day (1991, R) |
|
| 49 |
National Lampoon's Animal House (1978, R) |
|
| 50 |
Monty Python's Life of Brian (1979, R) |
|
| 51 |
Die Hard (1988, R) |
|
| 52 |
The Great Escape (1963, Unrated) |
|
| 53 |
Amadeus (1984, R) |
|
| 54 |
Fargo (1996, R)
One part comedy, one part film noir, one part tragedy and one part documentary. This film holds up even better on repeat viewings. The Coen Brothers transform the Midwest into a barren, desolate landscape in which simple people become cartoon characters who are nonetheless more human in their isolation. This is far and away one of the best films of the '90s. |
|
| 55 |
2001: A Space Odyssey (1968, G) |
|
| 56 |
Back to the Future (1985, PG) |
|
| 57 |
The Incredibles (2004, PG) |
|
| 58 |
Cool Hand Luke (1967, Unrated) |
|
| 59 |
The Blues Brothers (1980, R) |
|
| 60 |
The Spy Who Loved Me (1977, PG) |
|
| 61 |
Monkey Business (1931, Unrated) |
|
| 62 |
Schindler's List (1993, R) |
|
| 63 |
No Country for Old Men (2007, R) |
|
| 64 |
Don't Look Back (1967, Unrated) |
|
| 65 |
Airplane! (1980, PG) |
|
| 66 |
The Exorcist (1973, R) |
|
| 67 |
Arsenic and Old Lace (1944, Unrated) |
|
| 68 |
Adaptation (2002, R) |
|
| 69 |
The Princess Bride (1987, PG) |
|
| 70 |
Some Like It Hot (1959, Unrated) |
|
| 71 |
Peter Pan (1953, G) |
|
| 72 |
Dr. No (1962, PG) |
|
| 73 |
The Right Stuff (1983, PG) |
|
| 74 |
Monty Python's The Meaning of Life (1983, R) |
|
| 75 |
Casablanca (1943, PG) |
|
| 76 |
The Shining (1980, R) |
|
| 77 |
Close Encounters of the Third Kind (1977, PG) |
|
| 78 |
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999, R) |
|
| 79 |
Apocalypse Now (1979, R) |
|
| 80 |
This Is Spinal Tap (1984, R) |
|
| 81 |
Aliens (1986, R) |
|
| 82 |
Groundhog Day (1993, PG) |
|
| 83 |
The Philadelphia Story (1940, Unrated) |
|
| 84 |
The Graduate (1967, PG) |
|
| 85 |
History of the World -- Part I (1981, R) |
|
| 86 |
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) (1964, R) |
|
| 87 |
The Manchurian Candidate (1962, PG-13) |
|
| 88 |
Raging Bull (1980, R) |
|
| 89 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004, R) |
|
| 90 |
When Harry Met Sally (1989, R) |
|
| 91 |
A Christmas Story (1983, PG) |
|
| 92 |
The Hustler (1961, Unrated) |
|
| 93 |
Paths of Glory (1957, Unrated) |
|
| 94 |
High Noon (1952, Unrated) |
|
| 95 |
Vertigo (1958, PG) |
|
| 96 |
The Departed (2006, R) |
|
| 97 |
The Bridge on the River Kwai (1957, PG) |
|
| 98 |
A Clockwork Orange (1971, R) |
|
| 99 |
Unforgiven (1992, R) |
|
| 100 |
Laura (1944, Unrated) |
|
| 101 |
North by Northwest (1959, Unrated) |
|
| 102 |
Blazing Saddles (1974, R) |






































































































