My Favorite Movies


  fb587611704's Rating My Rating
1
Last Night (1998,  R)
2
Highway 61 (1991,  R)
3
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
4
The Big Lebowski (1998,  R)
5
Der Krieger und die Kaiserin (The Princess and the Warrior) (2000,  R)
6
Hit Me (2002,  R)
7
Night Watch (Nochnoi Dozor) (2006,  R)
8
Nick and Norah's Infinite Playlist (2008,  PG-13)
9
Five Corners (1987,  R)
10
Spring Forward (2000,  R)
11
Everything is Illuminated (2005,  PG-13)
12
Day Watch (Dnevnoi Dozor) (2007,  R)
13
La Cité des Enfants Perdus (The City of Lost Children) (1995,  R)
14
Illuminata (1998,  R)
15
Cube (1998,  R)
16
The Adjuster (1992,  R)
17
Roadkill (1988,  Unrated)
18
Good Bye, Lenin (2004,  R)
19
The Edukators (Die Fetten Jahre sind vorbei) (2005,  R)
20
The Last Supper (1996,  R)
21
Mystery, Alaska (1999,  R)
22
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
23
Silver Streak (1976,  PG)
24
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
25
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
26
My Life Without Me (2003,  R)
27
Reality Bites (1993,  PG-13)
28
Blindness (2008,  R)
29
Childstar (2005,  R)
30
Bachelor Party (1984,  R)
31
Donnie Darko (2001,  R)
32
House of Sand and Fog (2003,  R)
33
Superbad (2007,  R)
34
Knocked Up (2007,  R)
35
Of Mice and Men (1992,  PG-13)
36
Albino Alligator (1996,  R)
37
The Devil's Backbone (El Espinazo del diablo) (2001,  R)
38
Monkey Warfare (2006,  Unrated)
39
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) (2008,  PG-13)
40
The Irony of Fate, or Enjoy Your New Happiness! (Ironiya sudby. Prodolzhenie) (The Irony of Fate 2) (2007,  Unrated)
41
Svoi (Our Own) (2004,  Unrated)
42
Exotica (1994,  R)
43
Bastard out of Carolina (1996,  R)
44
The Event (2003,  R)
45
eXistenZ (1999,  R)
46
The Red Violin (1999,  R)
47
Nothing (2003,  Unrated)
48
Young Frankenstein (1974,  PG)
49
The Adventure of Sherlock Holmes' Smarter Brother (1975,  PG)
50
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
51
The Breakfast Club (1985,  R)
52
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
53
If Lucy Fell (1996,  R)
54
Crash (1996,  NC-17)
55
Shot in the Heart (2001,  R)
56
Full Moon in Blue Water (1988,  R)
57
Some Kind of Wonderful (1987,  PG-13)
58
The Thin Red Line (1999,  R)
59
The Daytrippers (1997,  R)
60
Mac (1992,  R)
61
Box of Moonlight (1997,  R)
62
Fear X (2003,  PG-13)
63
The Luzhin Defence (2001,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments