My Favorite Movies


  fb588046724's Rating My Rating
1
Patch Adams (1998,  PG-13)
Patch Adams
An awesome, touching and hilarious movie. Robin Williams is terrific as Hunter "Patch" Adams. Based on a true story. Seen this one "four" times.
2
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
Mrs. Doubtfire
Funny! funny! funny!
3
Serendipity (2001,  PG-13)
Serendipity
This one is truly a "Romantic" move for the romantic at heart. This is my favorite Romantic comedy of all time and despite the silly and sugary plot line, Cusack and Beckinsale's performance put the"magic" into the movie. A touching story that will move anyone and it makes a great date movie too.
4
You've Got Mail (1998,  PG)
You've Got Mail
A feel good "Romantic comedy"! See it with someone you love!
5
The Rock (1996,  R)
The Rock
Awsome action! action! action! Cage and Connery are terrific.
6
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
7
Eagle Eye (2008,  PG-13)
Eagle Eye
A bit far fetched, but very well made.
8
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! (1988,  PG-13)
The Naked Gun - From the Files of Police Squad!
They don't make comedies like these much anymore ("An American Carol" would be an exception). I LOVE these types of movies. Most of today's comedies are "crap" I think.
9
Airplane! (1980,  PG)
Airplane!
Surely they don't make comedies like this anymore (and don't call me "surely")
10
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
Monty Python and the Holy Grail
This movie will make you howl and "fart" in your loved one's general direction. It's hilarious!
11
Monty Python's The Meaning of Life (1983,  R)
Monty Python's The Meaning of Life
Well, it doesn't "really"a tell you the meaning of life, but boy is it funny. Grab the popcorn and the machine that goes "BING!!", you'll love it.
12
Monty Python's Life of Brian (1979,  R)
Monty Python's Life of Brian
"It's a lovely movie Bruce! Thank ya Bruce,I liked it too! No kidding Bruce, I went and saw it with my sheila, Sheila! No way, didja really Bruce? That's rawt!" This one will leave you rolling on the aisles.
13
Monty Python's And Now for Something Completely Different (1972,  PG)
Monty Python's And Now for Something Completely Different
Not as funny as the other three Python films, but definately "something completely different" with some great sketches; unless of course, you don't want to be seen.
14
Spy Hard (1996,  PG-13)
Spy Hard
Leslie Nielson once again shines in this "Naked Gun" type of film. It's hilarious!
15
The Naked Gun 2 1/2: The Smell of Fear (1991,  PG-13)
The Naked Gun 2 1/2: The Smell of Fear
This one, not as funny as the original will still give laughs and is far better then the comedies of today in my mind.
16
The Naked Gun 33 1/3: the Final Insult (1994,  PG-13)
The Naked Gun 33 1/3: the Final Insult
Still pretty funny I think!
17
An American Carol (2008,  PG-13)
An American Carol
After a long drought, the "Naked Gun" type of movie is back and with a bang. This one would offend many muslems I would think, especially at the beginning, but I say, "lighten up people, it's only a movie!"
18
My Favorite Wife (1940,  Unrated)
My Favorite Wife
Cary Grant is hilarious in this fantastic comedy caper.
19
Runaway Bride (1999,  PG)
Runaway Bride
Charming!
20
Pretty Woman (1990,  R)
21
The Proposal (2009,  PG-13)
The Proposal
A terrific story with some "valuable" lessons on love and marriage. Bullock shines and Reynolds isn't bad either.
22
Comfort & Joy (2003,  Unrated)
Comfort & Joy
Warm, touching, funny and enjoyable. Something like "Family Man", but with a woman instead. Mckeon was terrific!
23
Mean Girls (2004,  PG-13)
24
National Lampoon's Loaded Weapon 1 (1993,  PG-13)
National Lampoon's Loaded Weapon 1
Not "Naked Gun", but still funny stuff. Emelio Estivez and Danny Glover (I think) are no Leslie Nielsons.
25
The Polar Express (2004,  G)
The Polar Express
An excellent family film for all ages.
26
Akeelah and the Bee (2006,  PG)
Akeelah and the Bee
Seen this movie twice and my spelling has improved, believe it or not. Great movie!
27
Shrek (2001,  PG)
Shrek
"HA! HA! HA! HA! HA!" This one is hilarious and I'm not losing a "Shrek" of my dignity over it
28
Forrest Gump (1994,  PG-13)
Forrest Gump
This movie was "really great", but you can call this movie "really great".
29
The Woman in Red (1984,  PG-13)
The Woman in Red
Funn! funny! funny!
30
Lovesick (1983,  PG)
Lovesick
Not the best performances, that's true, but the story was terrific and their were alot of very funny moments and one liners. Moore reminded me a bit like "Arthur" in this one, but just a bit.
31
Anger Management (2003,  PG-13)
Anger Management
I heard that Nicholson has or had "anger management" issues in real life (with a baseball bat I believe); how ironic. This was a very funny movie which makes fun of anger management in a way.
32
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
It's a Wonderful Life
"It's a Wonderful Film", it really is.
33
Oliver! (1968,  G)
Oliver!
One of the best musicals ever made. Catchy tunes!
34
The Sound of Music (1965,  G)
The Sound of Music
A masterpiece!
35
Grease (1978,  PG)
Grease
This musical is "the one that I want" in terms of entertainment and fun.
36
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
Dirty Dancing
Patrick Swayze is terrific. The music was powerful and awesome sounding.
37
Casablanca (1943,  PG)
Casablanca
"Here's lookin' at you movie fans" because this is a classic tear jerker from WW2. Bergmen and Bogart share great chemistry on screen. If you hadn't seen this one, try and watch it; after all, "we'll always have tomorrow" to see it.
38
A Night to Remember (1958,  Unrated)
A Night to Remember
A movie to remember!
39
On the Waterfront (1954,  Unrated)
On the Waterfront
Brando gives an exceptional and powerful performance and the movie has a terrific storyline.
40
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
One Flew over the Cuckoo's Nest
This movie is not only startling, but realistic in my mind.
41
Venus (2006,  R)
Venus
Touching and compelling!
42
The Longest Day (1962,  G)
The Longest Day
"The Longest Day" maybe one of the "longest" war movies ever made, but I no "longer" care about it just so "long" as the movie was engaging me for "long" periods of time (which it did by the way). John Wayne was terrific and I no "longer" see him playing only westerns any "longer". Just so as "long" as you see my point.
43
Tora! Tora! Tora! (1970,  G)
Tora! Tora! Tora!
One "Tora-riffic" movie. The action sequences were amazing and I also learned a few facts about Pearl Harbor that I never new before when I first saw this movie (like that the U.S. knew at one time that an attack was iminent--WOW!).
44
Rooster Cogburn (1999,  PG)
Rooster Cogburn
"Well I'll tell ya pilgrim...", this was one fine move. Hepburn and Wayne seemed to click amazingly well (chemistry wise) and I loved the story. The continuity was terrific and so was the scenery.
45
Stealth (2005,  PG-13)
Stealth
Yes, I know, a plane that can fly by itself. Well, go see "Eagle Eye" and see another silly premise type of movie. Yet, both of these movies kept me enthralled and entertained. The action sequences in Stealth was amazing and the acting wasn't to shabby either.
46
The Graduate (1967,  PG)
The Graduate
I loved this movie and Dustin Hoffman was terrific. I've "graduated" to other movies like this, however.
47
Mommie Dearest (1981,  PG)
Mommie Dearest
Shockingly disturbing and Faye Dunaway put in an awesome performance!
48
Braveheart (1995,  R)
49
Finding Nemo (2003,  G)
50
The Inn of the Sixth Happiness (1958,  Unrated)
The Inn of the Sixth Happiness
A classic!
51
All Quiet on the Western Front (1930,  Unrated)
All Quiet on the Western Front
A moving and penetrating story that moves the heart and soul.
52
Grand Hotel (1932,  Unrated)
Grand Hotel
I have seen this one twice and it is makes "grand" entrance with a superb cast and great dramatic sequences. I had a "grand" time watching it, but not in a hotel.
53
Bringing Up Baby (1938,  Unrated)
Bringing Up Baby
Great chemistry between Hepburn and Grant!
54
Around the World in 80 Days (1956,  Unrated)
Around the World in 80 Days
The movie "Around the World in Eighty Days" in three hours, who would of thought? Awesome movie!
55
My Man Godfrey (1957,  Unrated)
My Man Godfrey
David Niven was one of my dad's favorite actors. I think I remember seeing my mother and maybe even my father having seen this movie. It's a classic.
56
The Godfather (1972,  R)
The Godfather
I'm glad to see that everyone liked this move; "on this the day of my daughter's wedding".
57
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
Use the "force" people to watch this movie for generations to come. I remember when this movie first came out in 1977; I saw it FIVE times. It changed movie making forever, especially in the SCI-FI department.
58
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
After the original, this one will always be my favorite. It has everything that the original had; the ending may have not been my favorite, but this one is well worth watching over and over again.
59
Close Encounters of the Third Kind (1977,  PG)
Close Encounters of the Third Kind
A stunning piec of "Sci-Fi" work and Dreyfuss was terrific in it. The way the UFO theme was impressive and dwelved into the minds of peoples imaginations everywhere (it made tons of money).
60
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
This one I found to be different then the others (more modern version as it were), but still well worth the look if you don't mind it.
61
Secret Window (2004,  PG-13)
Secret Window
Gripping and suspenseful!
62
The Amityville Horror (1979,  R)
The Amityville Horror
Far better then the sequal with great special effects. Oooh! Scary!
63
The Amityville Horror (2005,  R)
The Amityville Horror
Not quite the same effect as the original, but still worth a look.
64
The Eye (2008,  PG-13)
The Eye
Jessica Alba was very good and very true to form in her role. The story although silly, was well presented on screen and kept my attention.
65
Chitty Chitty Bang Bang (1968,  G)
Chitty Chitty Bang Bang
Frolicingly fun family fare !
66
Peter Pan (2003,  PG)
Peter Pan
Not as good as the original, but the special effects alone are worth seeing. The acting was so-so.
67
Kung Fu Panda (2008,  PG)
Kung Fu Panda
Not for the younger set, but still fun to watch and ALMOST as funny as Shrek.
68
Murder on the Orient Express (1974,  PG)
Murder on the Orient Express
A classic; the cast was terrific!
69
The Birth of a Nation (1915,  Unrated)
The Birth of a Nation
A piece of cinematic brilliance. I'm a huge nostalgia buff and I loved this movie not only for the great storyline, but because it's so damned old.
70
The Other Boleyn Girl (2008,  PG-13)
The Other Boleyn Girl
Interesting and captivating!
71
Saving Private Ryan (1998,  R)
Saving Private Ryan
Tom Hanks was amazing and according to one former WW2 general, that was what it was like back then (the battles).
72
The Lake House (2006,  PG)
The Lake House
A good strong storyline and great performance by Ms. Bullock.
73
The Wedding Planner (2001,  PG-13)
The Wedding Planner
Sweet and humerous at the same time.
74
The Day My Parents Ran Away (1993,  PG)
The Day My Parents Ran Away
What were the producers thinking when they made this piece of "cinematic brilliance" (NOT!). One of the worst movies I've ever been witnessed too. Not even worthy of watching on a bad movie night.
75
Wedding Crashers (2005,  R)
76
You, Me and Dupree (2006,  PG-13)
You, Me and Dupree
Ouch! Another one of those comedies that TRIES TO HARD. This one never even had the chance to get out of the gate.
77
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
How to Lose a Guy in 10 Days
This one should have been retitled, "How to Lose an Audience in 10 minutes". Boring, predictable and to much overacting.
78
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
79
I Am Legend (2007,  PG-13)
I Am Legend
"I am Lost" at how they could make a movie like this. The script was badly written and total waste and Will Smith was a wasted talent in this movie as well. I found it very boring and was disappointed in now it was presented. God knows how Hancock will fare when I get a chance to see it.
80
Vantage Point (2008,  PG-13)
Vantage  Point
I didn't think the producers and director could pull this one off (eight different scenarios),but I give them credit; they did it and it works (for me anyway).
81
Closer (2004,  R)
Closer
An odd movie for Julia to do and one of her most disappointing to my mind. I noticed, that she didn't have much of a role in this movie compared to other movies and there was way to much focus on the "dreaming" as opposed to the point that the producers were trying to get across. Less focus on the characters made this one a disappointment for me.
82
Yours, Mine and Ours (1968,  Unrated)
Yours, Mine and Ours
Touching, funny, warm and more of what we need in my opinion!
83
Yours, Mine & Ours (2005,  PG)
Yours, Mine & Ours
PEWW! The original with Henry Fonda was far superior. This movie looked like it was written in a day with the script they came up with. Movie went way to fast and again, they tried way to hard with the humor. Stick with Ball and Fonda.
84
Cars (2006,  G)
Cars
Kind of like Shrek but with cars. It was funny, cute and enjoyable.
85
Monster House (2006,  PG)
Monster House
Was a treat to watch and the storyline I thought was clever.
86
The Muppet Movie (1979,  G)
The Muppet Movie
Great music and performances by the muppets. Lots of good messages through song in this one.
87
Annie (1982,  G)
Annie
You should "come out tomorrow" and rent this one. It's a fun family movie to watch and I loved Carol Burnett; she shines in this one.
88
Titanic (1997,  PG-13)
89
Elf (2003,  PG)
Elf
One of Will Ferrel's better movies. He hasn't done any real winners lately. Hope he comes up with something better.
90
Racing Stripes (2005,  PG)
Racing Stripes
I thought this one was well made and well written; appropriate for the entire family.
91
Toy Story (1995,  G)
Toy Story
"Animated art work" at its best by Pixar. Suitable for all ages and it wasn't dull at all.
92
The Ant Bully (2006,  PG)
The Ant Bully
A few good lessons taught here in this movie and I thought the graphics were amazing and that kept my attention throughout.
93
The Little Mermaid (1989,  G)
The Little Mermaid
Breathtaking and brilliant! Kids will connect with Ariel and the messages this movie brings.
94
West Side Story (1961,  Unrated)
West Side Story
"There's a place for you" to see this wild and magical musical. Nostaglic musical at it's best with terrific music an performances.
95
Orphans of the Storm (1921,  Unrated)
Orphans of the Storm
A must see for "nostalgic" and "silent film" buffs. Poignent and inspirational.
96
Every Which Way But Loose (1978,  PG)
Every Which Way But Loose
The orangutang was just as brillian as Eastwood was and pretty amusing too.
97
Smokey and the Bandit (1977,  PG)
Smokey and the Bandit
I remember seeing this one when it came out and it's still funny today as it was back then. Alot funnier then the comedies of today which I think still TRY TO HARD with the humor.
98
Smokey and the Bandit II (1980,  PG)
Smokey and the Bandit II
Ho hum! Failed to impress me and so to did the story line.
99
Smokey and the Bandit Part 3 (1983,  Unrated)
Smokey and the Bandit Part 3
This one was definately the worst of the three and no wonder; the script was apalling and the movie was way to fast paced with a lousy ending to boot.
100
Jaws (1975,  PG)
Jaws
Thrilling and chilling. I remember seeing this one in the theater and I was never afraid to go into the water like some people did. Gave the "shark" a bad name rep though.
101
Popeye (1980,  PG)
Popeye
BOMB CITY! Williams was terrific as Popeye and Shelley Duvall was equally impressive as Olive Olye, but the script sounded if the movie had been written in 20 minutes at a grocery store trip to buy spinach.Avoid this one if you can, please!
102
Clash of the Titans (1981,  PG)
Clash of the Titans
"Hooray for Harryhausen" and the spectacular scenes in this classic. Not as brilliant and as effective graphically as Jason and the Argonauts, but still well worth the look for the entire family.
103
Jason and the Argonauts (1963,  G)
Jason and the Argonauts
What can I say, a classic. Harryhausen was a genius.
104
Marley & Me (2008,  PG)
Marley & Me
I enjoy Aniston's work and I'm glad to see that she's doing different movies other then the "girlfriend" type of film. This film was touching (especially the ending) and heartwarming. Never mind some of the sexual content anyway; kids ask about that anyway, don't they?
105
Mamma Mia! (2008,  PG-13)
Mamma Mia!
"Mamma Mia!" I love ABBA and I loved this movie. The music and story lines were amazing. The tempo was upbeat and inspiring throughout the entire movie. It's a shame that Brosnan can't sing because he can sure use some lessons.
106
A Streetcar Named Desire (1951,  PG)
A Streetcar Named Desire
"A movie named Desire" in my opinion. This one is one of those movies that you can watch over and over again. So, "Stella! Come and watch this movie with me. Stella! Did you hear me or do I have to take my shirt off and come and make you watch this movie with me!"
107
Casino Royale (2006,  PG-13)
Casino Royale
Slam, bam, thank ya ma'am! I've seen all of the Bond flicks and there isn't one bum in the lot. Although I think this guy is the weakest link in the Bond actors sheme of things.
108
Casino Royale (1967,  G)
Casino Royale
A funny comedy that is sure to tickle the funny bone. Not one of Seller's better performances, but still worth a look.
109
Quantum of Solace (2008,  PG-13)
Quantum of Solace
Great action movie agai. Craig is a weak Bond though
110
Wanted (2008,  R)
Wanted
"Wanted: Someone to ensure that I never see this movie a second time". To fast paced with plenty of logic flaws in it. Not one of Jolie's best.
111
Hero Wanted (2008,  Unrated)
Hero Wanted
A suspensefull action thriller that will captivate the attention of the minds of this genre type.
112
Die Hard (1988,  R)
Die Hard
Haven't seen all the Die Hard's yet, but this has to be the most action packed, thrill chasing movie I've seen in quite a while.
113
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
You don't have to be a Rowling follower to see this movie. The graphics and effects are amazing and the story is pretty good and not that difficult to follow. A little long in the mouth (terms of length), but still fun to watch.
114
Batman: The Movie (1966,  PG)
Batman: The Movie
A "so-so" movie as movies go, but brilliant in terms of its nostalgic value. Burt Ward and Adam West were terrific.
115
Batman Begins (2005,  PG-13)
Batman Begins
I haven't seen "Dark Knight" yet and I heard it's far superior to this one, but I've seen all the others and this by far is the best. I especially enjoyed learning about Batman's childhood.
116
Batman & Robin (1997,  PG-13)
Batman & Robin
I think "Batman and Robin" really laid a couple of eggs when they made this one. Poor script, acting and story line made this one uncomfortable to watch. This one really laid a goose egg.
117
Road to Morocco (1942,  Unrated)
Road to Morocco
Great nostalgia and slapstick humor from Hope and Crosby (best comedic chemistry on film I think).
118
From Here to Eternity (1953,  Unrated)
From Here to Eternity
A classic epic that is worthy of seeing over and over again. Loved the beach scene.
119
Shark Tale (2004,  PG)
Shark Tale
Good movie , but not for the young un's. The graphics were amazing and well thought out.
120
The Wizard of Oz (1939,  G)
The Wizard of Oz
Have ya got a brain? a heart? the nerve? to see this classic; by all means do. This one will be a classic forever.
121
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (2006,  PG-13)
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby
Have ya got a heart, a brain and the nerve to avoid this one? Then by all means, please do. One of Ferrel's worst movies of all time. The acting was apalling and the story decrepit and unorginal. Boring!
122
The Departed (2006,  R)
The Departed
Violent, but it had great performances and a terrific plot.
123
Nacho Libre (2006,  PG)
Nacho Libre
I couldn't "pin down" any reason why I would watch this movie. Jack Black was awful and I think is very underrated as an actor, but has done better movies as late (GO JACK!). The story was terrible and I' ve seen other wrestling movies that were more entertaining. Avoid this one.
124
The Holiday (2006,  PG-13)
The Holiday
An okay melodrama that had okay performances and an okay ending. All in all, this one was okay. Okay?
125
Something's Gotta Give (2003,  PG-13)
Something's Gotta Give
Sinfully funny and probably verya realistic nowadays. Nicholson and Sarandon click in this funny comedy.
126
Shallow Hal (2001,  PG-13)
Shallow Hal
Some funny moments, but this one could have been written a whole lot better and the casting could have been better as well. Not much of a "splash"in my books.
127
The Shining (1980,  R)
The Shining
"Heeere's a great movie!" Nicholson shines as the psycho out after his family in this classic from the 70's. Thrillin, chilling and penetrating that will shock the heebie jeebies out of you.
128
A Place in the Sun (1951,  Unrated)
A Place in the Sun
Romantic and endearing.
129
Gone With the Wind (1939,  G)
Gone With the Wind
Well worth the length and an all time classic. "Frankly Scarlet, I can watch this movie over and over again".
130
Blue Hawaii (1961,  PG)
Blue Hawaii
One of Elvis's better movies In my mind. Great music, scenery and the story is pretty good too.
131
Love Me Tender (1956,  Unrated)
Love Me Tender
One of Elvis's worst movies ever made (wooden acting with a wooden script to match). The music was the only positive thing about this more then umemorable flick. Love his music and musical talent though.
132
Viva Las Vegas (Love in Las Vegas) (1964,  Unrated)
Viva Las Vegas (Love in Las Vegas)
Loved the music in this fil, (especially the title tune). A fun movie to watch in a way.
133
Girls! Girls! Girls! (1962,  PG)
Girls! Girls! Girls!
Another one of his oikay flicks with great music. The storyline I found to be flawed somewhat.
134
Speed (1994,  R)
Speed
Great action flick, but on a bus? Come on!
135
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds)
This one kept my attention and Cage was stupendous.
136
The Peacemaker (1997,  R)
The Peacemaker
Loved this movie. It had great action; the tension it created as amazing and this had to be one of Clooney's finest roles.
137
Big Fat Liar (2002,  PG)
Big Fat Liar
A so-so movie with a so-script and so-so acting. All in all I would say that this movie was so-so.
138
Barbershop (2002,  PG-13)
Barbershop
Funny movie and I liked the way people in the flick could laugh at themselves. Didn't find it offensive at all.
139
Barbershop 2 - Back in Business (2004,  PG-13)
Barbershop 2 - Back in Business
Not as "nearly as good" as the original I found the humor more lame in this one.
140
Beach Blanket Bingo (1965,  G)
Beach Blanket Bingo
A classic for nostalgia and oldie music buffs alike. The acting was kind of wooden and insincere, but the movie was alot of fun to watch.
141
South Pacific (1958,  Unrated)
South Pacific
A charming, enjoyable movie that will make you wanna "wash that grease right out of your hair". Great for the whole family, although it could be a bit shorter.
142
Carousel (1956,  Unrated)
Carousel
Loved it! Great song and dance numbers and the story was warm as it was touching.
143
Oklahoma! (1955,  G)
Oklahoma!
Another one of those fun all time classics. The acting was superb.
144
Look Who's Talking Now (1993,  PG-13)
Look Who's Talking Now
I found this movie to be "silly", "inane", "rediculous", "hilarious", "fun" and "wonderfully made" all at the same time.
145
Look Who's Talking, Too (1990,  PG-13)
Look Who's Talking, Too
This one wasn't as good as the others, but still fun to watch. "Hey Mikey! I liked it!"
146
Look Who's Talking (1989,  PG-13)
Look Who's Talking
This was the best one out of all the three. Travolta and Alley have great chemistry and the voice overs were well done with good continuity.;
147
The Silence of the Lambs (1991,  R)
The Silence of the Lambs
Eeerie and frightening, but very well worth the entertainment value. Hopkins and Foster were very effective.
148
Speed 2 - Cruise Control (1997,  PG-13)
Speed 2 - Cruise Control
Believe it or not, I liked this one "a bit better" then the original, but not by much. The action was great and Bullock was terrific, but the cruise liner scene towards the end going through the marina? Oh well, there goes the neighborhood I suppose.
149
Dennis the Menace (1993,  PG)
Dennis the Menace
OUCH! What were they thinking when they made this mess. The timing for humor delivery was awful and this was not one of Mathau's most memorable performances. To bad they had to come up with a sequal.
150
Dennis the Menace Strikes Again (1997,  G)
Dennis the Menace Strikes Again
OUCH! again.
151
Home Alone (1990,  PG)
Home Alone
Caulkin is really effective in this role and the antics were hilarious and original. Far better then the sequals (or weakwals) that followed.
152
Home Alone 2: Lost in New York (1992,  PG)
Home Alone 2: Lost in New York
ZZZZZZ! Again, they try to hard with the humor or am I wrong?
153
Home Alone 3 (1997,  PG)
Home Alone 3
No cast! No humor! No movie!
154
Meet Me In St. Louis (1944,  Unrated)
Meet Me In St. Louis
"Meet me in Toronto Teresa, were goin' to see one helluva movie". Garland is enchanting and wonderful in this timeless classci.
155
Frankenstein (1931,  Unrated)
Frankenstein
"That's Frank-en-steen" (from "Young Frankenstein"). I really loved this classic based on Mary Shelley's book. It's not frightening at all; more warm then anything else. A winner!
156
King Kong (1933,  Unrated)
King Kong
Timeless as it is telling. It was the "graphics and the performances that killed the beast".
157
King Kong (2005,  PG-13)
158
Freaky Friday (2003,  PG)
Freaky Friday
I liked this one Curtis and Lohan were amazing and there were a few good messages in this one.
159
Antz (1998,  PG)
Antz
"Antz" is one "helluva picnic". Fun for the whole family.
160
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
A classic from Tim Burton; strange, but unusually compelling. One of Depp's best dramatic roles.
161
Muppets From Space (1999,  G)
Muppets From Space
Didn't like this one at all. It was dull, the humor was bad. Henson should have left them out there (in space).
162
The Muppet Christmas Carol (1992,  G)
The Muppet Christmas Carol
A very positive film to watch; I enjoyed it.
163
Miracle on 34th Street (1947,  Unrated)
Miracle on 34th Street
A "miracle in Hollywood movie making" if you ask me. They don't make one's like these anymore, do they?
164
Police Academy 6 - City Under Siege (1989,  PG)
Police Academy 6 - City Under Siege
Something has got to be wrong if you have someone named "Bubba" cast in this movie (ha! ha!). Not one of the best one's that for sure.
165
Police Academy (1984,  R)
Police Academy
This one by far is the best out of all of these movies. Funny from start to finsih.
166
Police Academy 2 - Their First Assignment (1985,  PG-13)
Police Academy 2 - Their First Assignment
Thar she blows!! They blew it with the sequel.
167
Police Academy 3 - Back in Training (1986,  PG)
Police Academy 3 - Back in Training
Only good for a "bad movie night" and that's it.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments