My Favorite Movies


  fb588069248's Rating My Rating
1
Journey to the Center of the Earth (Journey to the Center of the Earth 3D) (2008,  PG)
2
Inkheart (2009,  PG)
3
Second Nature (2003,  Unrated)
4
Surrogates (2009,  PG-13)
5
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
6
Jekyll & Hyde - The Musical (2001,  Unrated)
7
Gym Teacher: The Movie (2008,  Unrated)
8
Nick Fury: Agent of Shield (1998,  Unrated)
9
Unbreakable (2000,  PG-13)
10
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
11
Iron Man (2008,  PG-13)
12
Eagle Eye (2008,  PG-13)
13
Runaway Jury (2003,  PG-13)
14
Looney Tunes: Back in Action (2003,  PG)
15
The Kid (2000,  PG)
16
Road to Utopia (1945,  Unrated)
17
The Spiderwick Chronicles (2008,  PG)
18
Three Amigos! (1986,  PG)
19
Waterworld (1995,  PG-13)
20
A Christmas Carol: The Musical (2005,  G)
21
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
22
X-Men (2000,  PG-13)
23
The Lake House (2006,  PG)
24
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
25
The Fugitive (1993,  PG-13)
26
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
27
You've Got Mail (1998,  PG)
You've Got Mail
i loved that movie
28
The Brothers Grimm (2005,  PG-13)
29
Stardust (2007,  PG-13)
30
While You Were Sleeping (1995,  PG)
31
Kate & Leopold (2001,  PG-13)
32
Air Force One (1997,  R)
33
The Three Musketeers (1993,  PG)
34
Red Dawn (1984,  PG-13)
35
Independence Day (1996,  PG-13)
36
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
37
The Pacifier (2005,  PG)
38
Eragon (2006,  PG)
39
Batman Begins (2005,  PG-13)
40
The Man Who Shot Liberty Valance (1962,  Unrated)
41
Mr. Holland's Opus (1995,  PG)
42
First Knight (1995,  PG-13)
43
Mr. Magorium's Wonder Emporium (2007,  G)
Mr. Magorium's Wonder Emporium
sooo funny
44
Back to the Future (1985,  PG)
45
Hairspray (1988,  PG)
46
The Astronaut Farmer (2006,  PG)
47
Trapped in Paradise (1994,  PG-13)
48
What the Deaf Man Heard (1997,  PG)
49
Phantom of the Opera (1943,  Unrated)
50
Picture Perfect (1995,  Unrated)
51
Cool Runnings (1993,  PG)
52
Hook (1991,  PG)
53
Elf (2003,  PG)
54
Equilibrium (2002,  R)
55
Finding Neverland (2004,  PG)
56
A Walk to Remember (2002,  PG)
57
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
58
I Am Sam (2002,  PG-13)
59
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
60
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
61
Remember the Titans (2000,  PG)
62
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
63
The Goonies (1985,  PG)
64
The Princess Bride (1987,  PG)
65
The Sound of Music (1965,  G)
66
The Wedding Planner (2001,  PG-13)
67
Transformers (2007,  PG-13)
68
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
69
Funny Girl (1968,  G)
70
Cast Away (2000,  PG-13)
71
Hide and Seek (2005,  R)
72
Glory Road (2006,  PG)
73
The Illusionist (2006,  PG-13)
74
The Island (2005,  PG-13)
75
Hairspray (2007,  PG)
76
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
77
We Are Marshall (2006,  PG)
78
Gridiron Gang (2006,  PG-13)
79
One Fine Day (1996,  PG)
80
The Great Escape (1963,  Unrated)
81
Field of Dreams (1989,  PG)
82
The Mighty Ducks (1992,  PG)
83
D2: The Mighty Ducks (1994,  PG)
84
Angels in the Outfield (1994,  PG)
85
The League of Extraordinary Gentlemen (2003,  PG-13)
86
Cheaper by the Dozen (2003,  PG)
87
Poor Little Rich Girl (1936,  G)
88
The Terminal (2004,  PG-13)
89
Left Behind - World at War (2005,  PG-13)
90
Jumanji (1995,  PG)
91
A League of Their Own (1992,  PG)
92
Left Behind - The Movie (2001,  PG-13)
93
Where the Red Fern Grows (1974,  G)
94
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
95
Fantastic Four (2005,  PG-13)
96
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
97
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
98
Jurassic Park (1993,  PG-13)
99
Rebecca of Sunnybrook Farm (1938,  G)
100
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
101
Night at the Museum (2006,  PG)
102
Treasure Island (1950,  PG)
103
Serenity (2005,  PG-13)
104
Signs (2002,  PG-13)
105
The Truman Show (1998,  PG)
106
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
107
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
108
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
109
The Village (2004,  PG-13)
110
Hoosiers (1989,  PG)
111
Homeward Bound - The Incredible Journey (1993,  G)
112
North by Northwest (1959,  Unrated)
113
The King and I (1956,  G)
114
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian (2008,  PG)
115
I Am Legend (2007,  PG-13)
116
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
117
The Pelican Brief (1993,  PG-13)
118
The Alamo (1960,  Unrated)
119
Stagecoach (1939,  Unrated)
120
Hondo (1953,  Unrated)
121
She Wore a Yellow Ribbon (1949,  Unrated)
122
Sands of Iwo Jima (1949,  Unrated)
123
The Quiet Man (1952,  Unrated)
124
The Searchers (1956,  Unrated)
125
North to Alaska (1960,  Unrated)
126
The Comancheros (1961,  Unrated)
127
The War Wagon (1967,  Unrated)
128
Hatari! (1962,  Unrated)
129
The Transporter (2002,  PG-13)
130
Rio Bravo (1998,  Unrated)
131
The Little Princess (1939,  G)
132
The Sons of Katie Elder (1965,  Unrated)
133
The Conqueror (1956,  Unrated)
134
How the West Was Won (1963,  G)
135
A Kid in King Arthur's Court (1995,  PG)
136
Wake of the Red Witch (1949,  Unrated)
137
The Lost World - Jurassic Park (1997,  PG-13)
138
Dinotopia (,  Unrated)
139
Jet Pilot (1957,  Unrated)
140
The Miracle Worker (2000,  Unrated)
141
Escape to Witch Mountain (1975,  G)
142
Jurassic Park III (2001,  PG-13)
143
Spaceballs (1987,  PG)
144
Heidi (1937,  G)
145
Stowaway (1936,  G)
146
Cheaper by the Dozen 2 (2005,  PG)
147
Lone Wolf McQuade (1983,  PG)
148
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
149
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
150
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
151
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
152
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
153
Kung Fu Panda (2008,  PG)
154
King Kong (2005,  PG-13)
155
Enchanted (2007,  PG)
156
A Cinderella Story (2004,  PG)
157
High School Musical (2006,  Unrated)
158
Newsies (1992,  PG)
159
Support Your Local Sheriff (1969,  G)
160
The Prestige (2006,  PG-13)
161
Die Hard (1988,  R)
162
Freedom Writers (2007,  PG-13)
163
Witness (1985,  R)
164
Rigoletto (1993,  Unrated)
165
School of Rock (2003,  PG-13)
166
Evan Almighty (2007,  PG)
167
Star Trek: The Motion Picture (1979,  G)
168
Disturbia (2007,  PG-13)
169
Star Trek III - The Search for Spock (1984,  PG)
170
Star Trek II - The Wrath of Khan (1982,  PG)
171
The Perfect Storm (2000,  PG-13)
172
Click (2006,  PG-13)
173
Anaconda III (2008,  Unrated)
174
Starcrash (1978,  PG)
175
Nim's Island (2008,  PG)
176
Timeline (2003,  PG-13)
177
Armageddon (1998,  PG-13)
178
Look Who's Talking (1989,  PG-13)
179
Look Who's Talking, Too (1990,  PG-13)
180
Hostage (2005,  R)
181
Death Becomes Her (1992,  PG-13)
182
The Last Boy Scout (1991,  R)
183
The Jackal (1997,  R)
184
Mercury Rising (1998,  R)
185
Hudson Hawk (1991,  R)
186
Hart's War (2002,  R)
187
Tropic Thunder (2008,  R)
188
Stand by Me (1986,  R)
189
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor (2008,  PG-13)
190
The Mummy (1999,  PG-13)
191
George of the Jungle (1997,  PG)
192
The Air I Breathe (2008,  R)
193
Bedazzled (2000,  PG-13)
194
Swing Vote (2008,  PG-13)
195
Robin Hood: Prince of Thieves (1991,  PG-13)
196
Dances With Wolves (1990,  PG-13)
197
The Guardian (2006,  PG-13)
198
The Bodyguard (1992,  R)
199
Message in a Bottle (1999,  PG-13)
200
Rodgers and Hammerstein's Oklahoma! (1999,  Unrated)
201
The Grudge (2004,  PG-13)
202
Casper (1995,  PG)
203
Sleepless in Seattle (1993,  PG)
204
Wet Hot American Summer (2001,  R)
205
Young Guns (1988,  R)
206
Money Talks (1997,  R)
207
Men At Work (1990,  PG-13)
208
The Arrival (1996,  PG-13)
209
Regarding Henry (1991,  PG-13)
210
Holes (2003,  PG)
211
The Even Stevens Movie (2003,  G)
212
Tru Confessions (2002,  Unrated)
213
Phone Booth (2003,  R)
214
Mirrors (2008,  R)
215
Flatliners (1990,  R)
216
Young Guns II (1990,  PG-13)
217
To End All Wars (2002,  R)
218
Firewall (2006,  PG-13)
219
The Frisco Kid (1979,  PG)
220
Heavyweights (Heavy Weights) (1995,  PG)
221
Return from Witch Mountain (1978,  G)
222
Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009,  PG)
223
Poseidon (2006,  PG-13)
224
Overboard (1987,  PG)
225
Follow Me, Boys! (1966,  G)
226
In Search of the Castaways (1962,  G)
227
Bedtime Stories (2008,  PG)
228
Alvin and the Chipmunks (2007,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments