My Favorite Movies


  fb588082812's Rating My Rating
1
Vampyr - Der Traum des Allan Grey (Not Against the Flesh) (Adventures of David Gray) (Castle of Doom (1932,  Unrated)
2
Paris, Texas (1984,  R)
3
Dead Man (1995,  R)
4
Belle de jour (,  R)
5
A Woman Is a Woman (Une femme est une femme) (1964,  Unrated)
6
Kafka (1991,  PG-13)
7
Ed Wood (1994,  R)
8
La Science des Rêves (The Science of Sleep) (2006,  R)
9
Quatre nuits d'un rêveur (Four Nights of a Dreamer) (1972,  Unrated)
10
Les Amants du Pont-Neuf (The Lovers on the Bridge) (1999,  R)
11
Coffee and Cigarettes (2004,  R)
12
Tideland (2006,  R)
13
Ordinary People (1980,  R)
14
Les Quatre Cents Coups (The 400 Blows) (1959,  Unrated)
15
Les Enfants du Paradis (Children of Paradise) (1945,  Unrated)
16
An Angel at My Table (1990,  R)
17
La Strada (The Road) (1954,  PG)
18
Control (2007,  R)
19
Baisers Volés (Stolen Kisses) (1968,  R)
20
La Vie de Bohème (Bohemian Life) (1993,  Unrated)
21
La Notte (1961,  Unrated)
22
Zerkalo (The Mirror) (1975,  Unrated)
23
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
24
Roma, città aperta (Open City) (1946,  Unrated)
25
2 Days in Paris (Deux jours à Paris) (2007,  R)
26
Io non ho paura (I'm Not Scared) (2003,  R)
27
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) (2001,  PG)
28
Lake Tahoe (2008,  Unrated)
29
The Sheltering Sky (1990,  R)
30
Volver (2006,  R)
31
Delicatessen (1991,  R)
32
Pulp Fiction (1994,  R)
33
Lost In Translation (2003,  R)
34
The Man Without a Past (2002,  PG)
35
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) (1968,  PG-13)
36
Welcome to the Dollhouse (1996,  R)
37
Actresses (Actrices) (2007,  Unrated)
38
Into the Wild (2007,  R)
39
Dead Poets Society (1989,  PG)
40
The Naked Civil Servant (1975,  Unrated)
41
The New Man (Der Nya människan) (2007,  Unrated)
42
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
43
The Triplets of Belleville (Les Triplettes de Belleville, Belleville Rendez-vous) (2003,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments