My Favorite Movies


  fb589289015's Rating My Rating
1
Le Charme Discret de la Bourgeoisie (The Discreet Charm Of The Bourgeoisie) (1972,  PG)
2
L'Avventura (The Adventure) (1960,  Unrated)
3
L' Année Dernière à Marienbad (Last Year at Marienbad) (1961,  Unrated)
4
Fitzcarraldo (1982,  PG)
5
Nattvardsgästerna (Winter Light) (1962,  Unrated)
6
Chinesisches Roulette (Chinese Roulette) (1977,  Unrated)
7
Bande à part (Band of Outsiders) (1964,  Unrated)
8
La Dolce Vita (1960,  Unrated)
9
Au Hasard Balthazar (1966,  Unrated)
10
Destiny (Der müde Tod) (1921,  Unrated)
11
The Love of Jeanne Ney (1927,  Unrated)
12
Dr. Mabuse the Gambler (1922,  Unrated)
13
Greed (1924,  Unrated)
14
The Unknown (1927,  Unrated)
15
Ukigumo (Floating Clouds) (1955,  Unrated)
16
Mon Oncle d'Amerique (1980,  PG)
17
Viridiana (1961,  R)
18
Vredens Dag (Day of Wrath) (Day of Anger) (1943,  Unrated)
19
Mystery of Kaspar Hauser (Jeder für sich und Gott gegen alle) (1974,  Unrated)
20
Mujeres al Borde de un Ataque de Nervios (Women on the Verge of a Nervous Breakdown) (1988,  R)
21
Breaking the Waves (1996,  R)
22
L' Amour l'Après-Midi (Chloe in the Afternoon) (Love in the Afternoon) (1972,  R)
23
1900 (Novecento) (1976,  R)
24
Harakiri (1964,  Unrated)
25
Teorema (,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments