My Favorite Movies


  fb589788239's Rating My Rating
1
Anne of Green Gables (1985,  Unrated)
Anne of Green Gables
Megan Follows was born to play Anne, one of my favorite literary heroines. :-)
2
Anne of Green Gables - The Sequel (1987,  G)
3
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
4
Chocolat (2000,  PG-13)
5
A Very Long Engagement (Un long dimanche de fiançailles) (2004,  R)
6
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
7
Before Sunset (2004,  R)
8
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
9
The Sound of Music (1965,  G)
10
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle) (2005,  PG)
11
Miss Potter (2007,  PG)
12
Tuck Everlasting (2002,  PG)
13
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
14
Dead Poets Society (1989,  PG)
15
WALL-E (2008,  G)
16
Dreams (Akira Kurosawa's Dreams) (Yume) (1990,  PG)
17
Il Postino (The Postman) (1994,  PG)
18
Siwore (Il Mare) (2000,  Unrated)
19
Children of the Moon (Mondscheinkinder) (2006,  Unrated)
20
Efter brylluppet (After the Wedding) (2006,  R)
21
Pride and Prejudice (2005,  PG)
Pride and Prejudice
I love the soundtrack and the bright, vivid colors! Keira Knightley hmmm... :-)
22
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
23
The Interpreter (2005,  PG-13)
24
The Gathering Storm (2002,  Unrated)
25
The Constant Gardener (2005,  R)
26
Tea With Mussolini (1999,  PG)
27
The Last of the Mohicans (1992,  R)
28
Finding Neverland (2004,  PG)
29
Roman Holiday (1953,  Unrated)
30
Billy Elliot (2000,  R)
31
Freedom Writers (2007,  PG-13)
32
Dangerous Minds (1995,  R)
33
Iron Jawed Angels (2003,  Unrated)
34
Juno (2007,  PG-13)
35
Patch Adams (1998,  PG-13)
36
Strictly Ballroom (1992,  PG)
37
Fame (1980,  R)
38
Fiddler on the Roof (1971,  G)
39
Just Like Heaven (2005,  PG-13)
40
What Dreams May Come (1998,  PG-13)
41
Big Fish (2003,  PG-13)
42
Charlotte Gray (2001,  PG-13)
43
The Illusionist (2006,  PG-13)
44
Becoming Jane (2007,  PG)
45
Shakespeare in Love (1998,  R)
46
Fairy Tale - A True Story (1997,  PG)
47
Little Women (1994,  PG)
48
Pleasantville (1998,  PG-13)
49
Forrest Gump (1994,  PG-13)
50
The Truman Show (1998,  PG)
51
The Green Mile (1999,  R)
52
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
53
The Count of Monte Cristo (2002,  PG-13)
54
Aeon Flux (2005,  PG-13)
55
Geunyeoreul midji maseyo (Too Beautiful to Lie) (Don't Believe Her) (2004,  Unrated)
56
Almost Famous (2000,  R)
57
A Lot Like Love (2005,  PG-13)
58
Lucky 7 (2003,  PG-13)
59
Practical Magic (1998,  PG-13)
60
Two Weeks Notice (2002,  PG-13)
61
While You Were Sleeping (1995,  PG)
62
The Lake House (2006,  PG)
63
You've Got Mail (1998,  PG)
64
Erin Brockovich (2000,  R)
65
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
66
Funny Face (1957,  Unrated)
67
Ice Castles (1978,  PG)
68
The Cutting Edge (1992,  PG)
69
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
70
Confessions of an Ugly Stepsister (2002,  Unrated)
71
The Parent Trap (1998,  PG)
72
Matilda (1996,  PG)
73
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
74
A Little Princess (1995,  G)
75
The Secret Garden (1993,  G)
76
Peter Pan (2003,  PG)
77
Alice in Wonderland (1999,  PG)
78
Merlin (1998,  PG)
79
Underworld (2003,  R)
80
Underworld: Evolution (2006,  R)
81
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
82
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
83
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
84
The Mummy (1999,  PG-13)
85
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
86
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
87
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
88
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
89
Love on the Side (2005,  Unrated)
90
The Book of Stars (2001,  Unrated)
91
Hope (1997,  PG)
92
Benny & Joon (1993,  PG)
93
Some Kind of Wonderful (1987,  PG-13)
94
Sixteen Candles (1984,  PG)
95
Kung Fu Hustle (2005,  R)
96
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
97
Majo no takkyûbin (Kiki's Delivery Service) (1989,  G)
98
Ice Age (2002,  PG)
99
Ratatouille (2007,  G)
100
Finding Nemo (2003,  G)
101
The Little Mermaid (1989,  G)
102
Mulan (1998,  G)
103
Spanglish (2004,  PG-13)
104
V for Vendetta (2006,  R)
105
The Girl in the Café (The Girl in the Cafe) (2005,  Unrated)
106
Interview with the Vampire (1994,  R)
107
The Proposal (2009,  PG-13)
108
Arabian Nights (2000,  Unrated)
Arabian Nights
One of those tales captivating to read and as captivating to watch. :-)
109
Secret of the Andes (2001,  Unrated)
110
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
111
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian (2008,  PG)
112
View from the Top (2003,  PG-13)
113
Constantine (2005,  R)
114
Dark City (1998,  R)
115
Van Helsing (2004,  PG-13)
116
The Brothers Grimm (2005,  PG-13)
117
The Little Prince (1974,  G)
118
Anna and the King (2000,  PG-13)
119
David Copperfield (2000,  Unrated)
120
Sense and Sensibility (1995,  PG)
121
The Notebook (2004,  PG-13)
122
Walk the Line (2005,  PG-13)
123
Grease (1978,  PG)
124
Footloose (1984,  PG)
125
Hotel Rwanda (2004,  PG-13)
126
The Breakfast Club (1985,  R)
127
Sabrina (1954,  Unrated)
128
Little Manhattan (2005,  PG)
129
Bomnareun Ganda (One Fine Spring Day) (2001,  Unrated)
130
Nae meorisokui jiwoogae (A Moment to Remember) (2004,  Unrated)
131
Eorin shinbu (My Little Bride) (2004,  Unrated)
132
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) (2005,  R)
133
Elizabeth (1998,  R)
Elizabeth
My favorite Cate Blanchett movie. They didn't get some of the facts straight, though. But Cate Blanchett was simply brilliant! I couldn't imagine any other actress more fitting to portray the Virgin Queen.
134
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) (2001,  PG)
135
Hero (2004,  PG-13)
136
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
137
Addams Family Values (1993,  PG-13)
138
Fried Green Tomatoes (1991,  PG-13)
139
Behind Enemy Lines (2001,  PG-13)
140
Enemy at the Gates (2001,  R)
141
National Treasure (2004,  PG)
142
The Bachelor (1999,  PG-13)
143
The Village (2004,  PG-13)
144
Lady in the Water (2006,  PG-13)
145
Hearts in Atlantis (2001,  PG-13)
146
Homeless to Harvard: The Liz Murray Story (2003,  Unrated)
147
She's the Man (2006,  PG-13)
148
It's a Boy Girl Thing (2006,  PG-13)
149
The Kite Runner (2008,  PG-13)
150
The Happening (2008,  R)
151
Die Welle (The Wave) (2008,  Unrated)
152
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) (1988,  R)
153
My Blueberry Nights (2007,  PG-13)
154
X2 (2003,  PG-13)
155
Fly Away Home (1996,  PG)
156
Stepmom (1998,  PG-13)
157
Ellen Foster (1997,  PG-13)
158
My Girl (1991,  PG)
159
I Am Sam (2002,  PG-13)
160
Charms for the Easy Life (2002,  Unrated)
161
The Piano (1993,  R)
162
The Secret (Si j'étais toi) (2007,  Unrated)
163
Waitress (2007,  PG-13)
164
Vantage Point (2008,  PG-13)
165
Driving Lessons (2006,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments