My Favorite Movies


  fb590295976's Rating My Rating
1
Orlando (1992,  PG-13)
2
The Changeling (1980,  R)
3
Army of Darkness (1993,  R)
4
Zatoichi Meets Yojimbo (1970,  Unrated)
5
Ed Wood (1994,  R)
6
Casablanca (1943,  PG)
7
Shaun of the Dead (2004,  R)
8
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
9
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
10
Run Lola Run (Lola rennt) (1999,  R)
11
Tom Brown's School Days (1940,  Unrated)
12
The Craft (1996,  R)
13
Galaxy Quest (1999,  PG)
14
Shall We Dance? (Shall We Dansu?) (1997,  PG)
15
Incident at Blood Pass (1970,  Unrated)
16
The Queen of Spades (1949,  PG-13)
17
Angel on My Shoulder (1946,  Unrated)
18
Metropolis (1927,  Unrated)
19
Hellboy (2004,  PG-13)
20
Abbott and Costello Meet Frankenstein (1948,  Unrated)
21
GoodFellas (1990,  R)
22
Samurai Assassin (1965,  Unrated)
23
Mildred Pierce (1945,  Unrated)
24
Queen B (2005,  Unrated)
25
The Libertine (2006,  R)
26
Death Becomes Her (1992,  PG-13)
27
Hell in the Pacific (1968,  G)
28
A Christmas Story (1983,  PG)
29
Rope (1948,  PG)
30
Blazing Saddles (1974,  R)
31
Sleepy Hollow (1999,  R)
32
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
33
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
34
The Dark Knight (2008,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments