Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb590469796's Rating My Rating
1
What's Up, Doc? (1972,  G)
2
Harold and Maude (1971,  PG)
3
A Clockwork Orange (1971,  R)
4
The Owl And The Pussycat (1970,  Unrated)
5
Les Quatre Cents Coups (The 400 Blows) (1959,  Unrated)
6
Baisers Volés (Stolen Kisses) (1968,  R)
7
Requiem for a Dream (2000,  R)
8
Young Frankenstein (1974,  PG)
9
High Anxiety (1977,  PG)
10
The Godfather (1972,  R)
11
Les Valseuses (Going Places) (Getting It Up) (Making It) (1974,  R)
12
8 1/2 (1963,  Unrated)
13
Tirez sur le pianiste (Shoot the Piano Player) (1960,  Unrated)
14
Run Lola Run (Lola rennt) (1999,  R)
15
Pierrot le Fou (Pierrot Goes Wild) (Crazy Pete) (1969,  Unrated)
16
Paper Moon (1973,  PG)
17
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
18
Carandiru (2004,  R)
19
Short Cuts (1993,  R)
20
Judy Berlin (1999,  Unrated)
21
The Birds (1963,  PG-13)
22
The Philadelphia Story (1940,  Unrated)
23
Arsenic and Old Lace (1944,  Unrated)
24
Il conformista (The Conformist) (1970,  R)
25
The Graduate (1967,  PG)
26
Hedwig and the Angry Inch (2001,  R)
27
Shortbus (2006,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments