My Favorite Movies
| fb590492545's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Turn the River (2007, R) |
|
| 2 |
Control (2007, R) |
|
| 3 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980, PG) |
|
| 4 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977, PG) |
|
| 5 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981, PG) |
|
| 6 |
Apocalypse Now (1979, R) |
|
| 7 |
Fight Club (1999, R) |
|
| 8 |
Gladiator (2000, R) |
|
| 9 |
Grease (1978, PG) |
|
| 10 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
| 11 |
The Departed (2006, R) |
|
| 12 |
The Godfather (1972, R) |
|
| 13 |
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001, PG-13) |
|
| 14 |
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003, PG-13) |
|
| 15 |
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002, PG-13) |
|
| 16 |
The Matrix (1999, R) |
|
| 17 |
The Notebook (2004, PG-13) |
|
| 18 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
| 19 |
Wedding Crashers (2005, R) |
|
| 20 |
Troy (2004, R) |
|
| 21 |
The Messenger: The Story of Joan of Arc (1999, R) |
|
| 22 |
The Patriot (2000, R) |
|
| 23 |
GoodFellas (1990, R) |
|
| 24 |
Attack Force Z (The Z Men) (1982, Unrated) |
|
| 25 |
Blazing Saddles (1974, R) |
|
| 26 |
Young Frankenstein (1974, PG) |
|
| 27 |
Silent Movie (1976, PG) |
|
| 28 |
Broken Arrow (1950, Unrated) |
|
| 29 |
Firecreek (1968, Unrated) |
|
| 30 |
The Deep (1977, PG) |
|
| 31 |
Once Upon a Time in America (1984, R) |
|
| 32 |
Seconds (1966, R) |
|
| 33 |
Mad Max 2 (The Road Warrior) (1981, R) |
|
| 34 |
Mad Max (1979, R) |
|
| 35 |
Mad Max Beyond Thunderdome (Mad Max 3) (1985, PG-13) |
|
| 36 |
The Serpent and the Rainbow (1987, R) |
|
| 37 |
Harvey (1951, Unrated) |
|
| 38 |
Blade Runner (1982, R) |
|
| 39 |
A Bronx Tale (1993, R) |
|
| 40 |
The Frisco Kid (1979, PG) |
|
| 41 |
Above the Law (1988, R) |
|
| 42 |
Force 10 from Navarone (1978, PG) |
|
| 43 |
The Spirit of St. Louis (1957, Unrated) |
|
| 44 |
Rear Window (1954, PG) |
|
| 45 |
Vertigo (1958, PG) |
|
| 46 |
Back to the Future (1985, PG) |
|
| 47 |
Strangers on a Train (1951, PG) |
|
| 48 |
The Final Countdown (1980, PG) |
|
| 49 |
Primer (2004, PG-13) |
|
| 50 |
Office Space (1999, R) |
|
| 51 |
House on Haunted Hill (1999, R) |
|
| 52 |
Lord of Illusions (1995, R) |
|
| 53 |
Rope (1948, PG) |
|
| 54 |
Anatomy of a Murder (1959, R) |
|
| 55 |
The Lost Boys (1987, R) |
|
| 56 |
Stand by Me (1986, R) |
|
| 57 |
Arsenic and Old Lace (1944, Unrated) |
|
| 58 |
Time After Time (1979, PG) |
|
| 59 |
National Lampoon's Vacation (1983, R) |
|
| 60 |
National Lampoon's Christmas Vacation (1989, PG-13) |
|
| 61 |
The Cannonball Run (1981, PG) |
|
| 62 |
Meatballs (1979, PG) |
|
| 63 |
The Breakfast Club (1985, R) |
|
| 64 |
Sixteen Candles (1984, PG) |
|
| 65 |
Weird Science (1985, PG-13) |
|
| 66 |
Young Guns (1988, R) |
|
| 67 |
Young Guns II (1990, PG-13) |
|
| 68 |
The Last of the Mohicans (1992, R) |
|
| 69 |
Taxi Driver (1976, R) |
|
| 70 |
Circus (2000, R) |
|
| 71 |
Planet of the Apes (1968, PG) |
|
| 72 |
High Noon (1952, Unrated) |
|
| 73 |
The Gunfighter (1950, Unrated) |
|
| 74 |
Rounders (1998, R) |
|
| 75 |
Black Hawk Down (2001, R) |
|
| 76 |
Léon (The Professional) (1994, R) |
|
| 77 |
Ronin (1998, R) |
|
| 78 |
We Own the Night (2007, R) |
|
| 79 |
The Outlaw Josey Wales (1976, PG) |
|
| 80 |
The Deer Hunter (1978, R) |
|
| 81 |
Notorious (1946, Unrated) |
|
| 82 |
Lorna Doone (2000, PG) |
|
| 83 |
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004, PG-13) |
|
| 84 |
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (2006, PG-13) |
|
| 85 |
Bell, Book and Candle (1958, Unrated) |
|
| 86 |
The Shop Around the Corner (1940, Unrated) |
|
| 87 |
Logan's Run (1976, PG) |
|
| 88 |
The Man Who Knew Too Much (1956, PG) |
|
| 89 |
The Man with the Golden Arm (1955, Unrated) |
|
| 90 |
Reservoir Dogs (1992, R) |
|
| 91 |
Unforgiven (1992, R) |
|
| 92 |
Scarface (1983, R) |
|
| 93 |
Charade (1963, G) |
|
| 94 |
Thunderheart (1992, R) |
|
| 95 |
Winchester '73 (1950, Unrated) |
|
| 96 |
Dark Passage (1947, Unrated) |
|
| 97 |
Full Metal Jacket (1987, R) |
|
| 98 |
Zapped! (1982, R) |
|
| 99 |
Tarzan, the Ape Man (1981, R) |
|
| 100 |
The Maltese Falcon (1941, Unrated) |
|
| 101 |
Butch and Sundance: The Early Days (1972, PG) |
|
| 102 |
Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969, PG) |
|
| 103 |
Iron Man (2008, PG-13) |
|
| 104 |
Snatch (2001, R) |
|
| 105 |
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995, R) |
|
| 106 |
Pretty in Pink (1986, PG-13) |
|
| 107 |
Ed Wood (1994, R) |
|
| 108 |
The Man Who Shot Liberty Valance (1962, Unrated) |
|
| 109 |
The Blue Dahlia (1946, Unrated) |
|
| 110 |
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971, G) |
|
| 111 |
Indiscreet (1958, PG) |
|
| 112 |
St. Elmo's Fire (1985, PG-13) |
|
| 113 |
Top Gun (1986, PG) |
|
| 114 |
Mission Impossible (1996, PG-13) |
|
| 115 |
Against All Odds (1984, R) |
|
| 116 |
All the Right Moves (1983, R) |
|
| 117 |
Risky Business (1983, R) |
|
| 118 |
Open Range (2003, R) |
|
| 119 |
North by Northwest (1959, Unrated) |
|
| 120 |
Dances With Wolves (1990, PG-13) |
|
| 121 |
Dead Poets Society (1989, PG) |
|
| 122 |
Children of the Corn (1984, R) |
|
| 123 |
An Affair to Remember (1957, Unrated) |
|
| 124 |
Only You (1994, PG) |
|
| 125 |
Sleepless in Seattle (1993, PG) |
|
| 126 |
Spellbound (1945, Unrated) |
|
| 127 |
Nosferatu, eine Symphonie des Grauens (Nosferatu, a Symphony of Horror) (Nosferatu the Vampire) (1922, Unrated) |
|
| 128 |
Beverly Hills Cop (1984, R) |
|
| 129 |
Made for Each Other (1939, Unrated) |
|
| 130 |
Shadow of a Doubt (1943, PG) |
|
| 131 |
The Sacketts (The Daybreakers) (1979, Unrated) |
|
| 132 |
The Shadow Riders (1982, PG) |
|
| 133 |
A River Runs Through It (1992, PG) |
|
| 134 |
Guys and Dolls (1955, Unrated) |
|
| 135 |
Blow (2001, R) |
|
| 136 |
Dead Man (1995, R) |
|
| 137 |
Donnie Brasco (1997, R) |
|
| 138 |
Firefox (1982, PG) |
|
| 139 |
Pi (1998, R) |
|
| 140 |
Jacob's Ladder (1990, R) |
|
| 141 |
Less Than Zero (1987, R) |
|
| 142 |
Dobermann (Doberman) (, R) |
|
| 143 |
Le Pacte des loups (Brotherhood of the Wolf) (2001, R) |
|
| 144 |
Timeline (2003, PG-13) |
|
| 145 |
Trainspotting (1996, R) |
|
| 146 |
Tristan & Isolde (2006, PG-13) |
|
| 147 |
The Untouchables (1987, R) |
|
| 148 |
Platoon (1986, R) |
|
| 149 |
Swingers (1996, R) |
|
| 150 |
The Long Riders (1980, R) |
|
| 151 |
Casablanca (1943, PG) |
|
| 152 |
Suspicion (1941, Unrated) |
|
| 153 |
Rio Bravo (1998, Unrated) |
|
| 154 |
Secret Admirer (1985, R) |
|
| 155 |
Dead Calm (1989, R) |
|
| 156 |
Flatliners (1990, R) |
|
| 157 |
Revenge (1990, R) |
|
| 158 |
The Big Red One (1980, PG) |
|
| 159 |
Sleepers (1996, R) |
|
| 160 |
History of the World -- Part I (1981, R) |
|
| 161 |
Kalifornia (1993, R) |
|
| 162 |
Suture (1993, Unrated) |
|
| 163 |
My Own Private Idaho (1991, R) |
|
| 164 |
Dragonfly (2002, PG-13) |
|
| 165 |
Gattaca (1997, PG-13) |
|
| 166 |
Memento (2000, R) |
|
| 167 |
The Big Lebowski (1998, R)
This is hands down the absolute funniest movie alive! It hits on all cylinders, the character acting is incredibly well portrayed while delivering a fun story that leads to unpredictably rediculous situations that you can really see happening, or in some cases may have really seen happen. All of the characters are like people I've experienced in real-life, which just adds to the experience, but the comedy is top-notch all the way, and it gets funnier and better the more times you view it. I recommend this movie to everyone!!!! |
|
| 168 |
Tombstone (1993, R)
There's never been a better Wyatt or Doc than in this representation of Tombstone. Val Kilmer's performance is simply amazing. |
|
| 169 |
300 (2007, R) |
|
| 170 |
It's a Wonderful Life (1946, Unrated) |
|
| 171 |
To Kill A Mockingbird (1962, Unrated) |
|
| 172 |
What About Bob? (1991, PG) |
|
| 173 |
To Catch a Thief (1955, Unrated) |
|
| 174 |
Braveheart (1995, R) |
|
| 175 |
Rudy (1993, PG) |
|
| 176 |
The Goonies (1985, PG) |













































































































































































