You are not logged in.
Sign In or Register
Home
Movies
In Theaters
On DVD
Rate Movies
Recommended Movies
Actors
Actor Home
Actor Photos
Actress Photos
Random Actor
News
Top Stories
Most Recent
My Saved Stories
My Submitted Stories
Profile
"
My Profile
My Ratings
My Lists
My Favorite Actors
My Favorite Photos
My Favorite Videos
Skins Gallery
My Friends
My Friends
My Conversations
My Friends' Reviews
Movie Night Planner
Invite
Meet People
People You May Know
People Like Me
People Online Now
Top User Charts
Find a User
Movie Compatibility Test
Fun Stuff
Watch Now
Never-Ending Quiz
|
Quizzes
|
Polls
|
Lists
|
Videos
|
Photos
|
Forums
|
Wiki
More Lists
|
Create a List
Top Lists
Related Lists
Some Faves
by
alisha
Cannibalism - yum
by
Nicole
Psychology/Mind related movies
by
Tim
movies I own
by
Amy
AFI's 100 Most Thrilling Movies
by
Christopher
View More Lists
Share this List
Share this link by email, IM, or post it anywhere
My Favorite Movies
Next list
Private
fb590553972's Rating
My Rating
1
The Silence of the Lambs
(1991, R)
2
GoodFellas
(1990, R)
3
Chelovek s kino-apparatom (Man with a Movie Camera)
(1929, Unrated)
4
M
(1931, Unrated)
5
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
(2001, R)
6
American Beauty
(1999, R)
7
Back to the Future
(1985, PG)
8
Ferris Bueller's Day Off
(1986, PG)
9
Gone With the Wind
(1939, G)
10
Grease
(1978, PG)
11
Harold & Kumar Go to White Castle
(, G)
12
High Fidelity
(2000, R)
13
I Heart Huckabees
(2004, R)
14
Ice Age
(2002, PG)
15
Ice Age 2: The Meltdown
(2006, PG)
16
It's a Wonderful Life
(1946, Unrated)
17
Jaws
(1975, PG)
18
Kill Bill: Volume 1
(2003, R)
19
Legally Blonde
(2001, PG-13)
20
Liar Liar
(1997, PG-13)
21
Life Is Beautiful (La Vita è bella)
(1998, PG-13)
22
Little Miss Sunshine
(2006, R)
23
Lost In Translation
(2003, R)
24
Meet The Fockers
(2004, PG-13)
25
Monty Python and the Holy Grail
(1975, PG)
26
My Big Fat Greek Wedding
(2002, PG)
27
Notting Hill
(1999, PG-13)
28
One Flew over the Cuckoo's Nest
(1975, R)
29
Pan's Labyrinth (El Laberinto del Fauno)
(2006, R)
30
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl
(2003, PG-13)
31
Platoon
(1986, R)
32
Pulp Fiction
(1994, R)
33
Requiem for a Dream
(2000, R)
34
Reservoir Dogs
(1992, R)
35
Rudy
(1993, PG)
36
Saving Private Ryan
(1998, R)
37
Schindler's List
(1993, R)
38
School of Rock
(2003, PG-13)
39
Seven (Se7en)
(1995, R)
40
Shaun of the Dead
(2004, R)
41
Shrek
(2001, PG)
42
Snatch.
(2001, R)
43
Spaceballs
(1987, PG)
44
Stand by Me
(1986, R)
45
The Big Lebowski
(1998, R)
46
The Breakfast Club
(1985, R)
47
The Butterfly Effect
(2004, R)
48
The Color Purple
(1985, PG-13)
49
The Exorcist
(1973, R)
50
The Godfather
(1972, R)
51
The Godfather, Part II
(1974, R)
52
The Godfather, Part III
(1990, R)
53
The Green Mile
(1999, R)
54
The Passion of the Christ
(2004, R)
55
The Pianist
(2002, R)
56
The Rocky Horror Picture Show
(1975, R)
57
The Shining
(1980, R)
58
The Wizard of Oz
(1939, G)
59
Toy Story
(1995, G)
60
Wayne's World
(1992, PG-13)
61
What's Eating Gilbert Grape
(1993, PG-13)
62
Willy Wonka and the Chocolate Factory
(1971, G)
63
Young Frankenstein
(1974, PG)
64