My Favorite Movies


  fb591430678's Rating My Rating
1
To Have and Have Not (1944,  Unrated)
2
Steamboat Bill, Jr. (1928,  Unrated)
3
The Loved One (1965,  Unrated)
4
Bonnie and Clyde (1967,  R)
5
Anna Christie (1930,  Unrated)
6
Diary of a Chambermaid (Le Journal d'une femme de chambre) (2000,  Unrated)
7
Key Largo (1948,  Unrated)
8
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) (1961,  Unrated)
9
My Winnipeg (2007,  Unrated)
10
Modern Times (1936,  Unrated)
11
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
12
In a Lonely Place (1950,  Unrated)
13
Le Notti di Cabiria (Nights of Cabiria) (1957,  Unrated)
14
Harold and Maude (1971,  PG)
15
The Big Sleep (1946,  Unrated)
16
Grey Gardens (1975,  PG)
17
Pickup on South Street (,  Unrated)
18
Meet Me In St. Louis (1944,  Unrated)
19
The Wizard of Oz (1939,  G)
20
The Night of the Hunter (1955,  PG)
21
Flesh and the Devil (1926,  Unrated)
22
La Strada (The Road) (1954,  PG)
23
Duck Soup (1933,  Unrated)
24
The Blue Dahlia (1946,  Unrated)
25
Jules and Jim (1962,  Unrated)
26
A Hard Day's Night (1964,  G)
27
Dark Victory (1939,  Unrated)
28
Morocco (1930,  Unrated)
29
Paper Moon (1973,  PG)
30
One Hundred and One Nights (1995,  Unrated)
31
Nashville (1975,  R)
32
Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother) (1999,  R)
33
The General (1927,  Unrated)
34
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
35
Mildred Pierce (1945,  Unrated)
36
The Public Enemy (1931,  Unrated)
37
She's Gotta Have It (1986,  R)
38
The Song Remains The Same (1976,  PG)
39
Manhattan (1979,  R)
40
The Gleaners and I (2000,  Unrated)
41
Safety Last! (1923,  Unrated)
42
Portrait of Jennie (2002,  PG-13)
43
A Clockwork Orange (1971,  R)
44
Ma Vie En Rose (My Life in Pink) (1997,  R)
45
The Misfits (1961,  Unrated)
46
The Lady Eve (1941,  Unrated)
47
The Bad News Bears (1976,  PG)
48
Experiment in Terror (1962,  Unrated)
49
Macao (1952,  Unrated)
50
The Woman in the Window (1944,  Unrated)
51
Respect Yourself: The Stax Records Story (2007,  Unrated)
52
The Hitch-Hiker (1953,  Unrated)
53
McCabe & Mrs. Miller (1971,  R)
54
Female Trouble (1974,  R)
55
The Swimmer (1968,  PG)
56
Freaks (1932,  Unrated)
57
Monterey Pop (1968,  Unrated)
58
The Kids Are Alright (2003,  Unrated)
59
Pennies From Heaven (1981,  R)
60
The Complete Monterey Pop Festival (,  Unrated)
61
Reds (1981,  PG)
62
Le Charme Discret de la Bourgeoisie (The Discreet Charm Of The Bourgeoisie) (1972,  PG)
63
Annie Hall (1977,  PG)
64
Strangers on a Train (1951,  PG)
65
Atlantic City (1980,  R)
66
The Conversation (1974,  PG)
67
Serpico (1973,  R)
68
Concert for Bangladesh (1972,  G)
69
Cat People (1942,  Unrated)
70
Gaslight (1944,  Unrated)
71
The Music Box (1932,  PG)
72
Young Frankenstein (1974,  PG)
73
Auntie Mame (1958,  Unrated)
74
Melvin and Howard (1980,  R)
75
Cat People (1982,  R)
76
Dr. Jekyll and Mr. Hyde (1941,  Unrated)
77
Suspicion (1941,  Unrated)
78
Sherlock Jr. (1924,  Unrated)
79
Never Weaken (1921,  Unrated)
80
The Man Who Fell to Earth (1976,  R)
81
Desperate Living (Edited Version) (1977,  NC-17)
82
Madame Bovary (1991,  PG-13)
83
Rosemary's Baby (1968,  R)
84
Pee-wee's Big Adventure (1985,  PG)
85
You Can Count On Me (2000,  R)
86
The Elephant Man (1980,  PG)
87
The Saddest Music in the World (2004,  R)
88
A Star Is Born (1954,  PG)
89
Sweet Charity (1969,  G)
90
Der Blaue Engel (The Blue Angel) (1930,  Unrated)
91
North by Northwest (1959,  Unrated)
92
The Adventures of Robin Hood (1938,  PG)
93
Welcome to the Dollhouse (1996,  R)
94
Une Affaire de Femmes (Story of Women) (1988,  Unrated)
95
Our Hospitality (1923,  Unrated)
96
The Navigator (1924,  Unrated)
97
Sons of the Desert (Fraternally Yours) (1933,  Unrated)
98
The Bohemian Girl (1936,  Unrated)
99
The Decline of Western Civilization (1981,  Unrated)
100
Way Out West (1937,  G)
101
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
102
The Bank Dick (1940,  Unrated)
103
Blonde Venus (1932,  Unrated)
104
Eraserhead (1977,  Unrated)
105
8 Women (8 Femmes) (2002,  R)
106
The Pharmacist (1933,  Unrated)
107
Coup de Foudre (Entre Nous) (Between Us) (1983,  PG)
108
The Three Faces of Eve (1957,  Unrated)
109
The Barber Shop (1933,  Unrated)
110
Norman Granz' Jazz in Montreux: Ella and Basie '79 (1979,  Unrated)
111
The Count of Monte-Cristo (1975,  R)
112
Double Indemnity (1944,  Unrated)
113
The Apartment (1960,  Unrated)
114
Gold Diggers of 1935 (1935,  Unrated)
115
Swing Time (1936,  Unrated)
116
Carefree (1938,  Unrated)
117
Real Dirt on Farmer John (2007,  Unrated)
118
Vito Acconci: In Conversation at Acconci Studio, New York (2007,  Unrated)
119
Babes on Broadway (1941,  Unrated)
120
Inland Empire (2006,  R)
121
After the Thin Man (1936,  Unrated)
122
Seven Faces of Dr. Lao (1964,  Unrated)
123
It Happened One Night (1934,  Unrated)
124
The Harvey Girls (1946,  Unrated)
125
The Little Foxes (1941,  Unrated)
126
Of Human Bondage (1934,  Unrated)
127
Beat the Devil (1953,  Unrated)
128
On the Waterfront (1954,  Unrated)
129
Cape Fear (1962,  Unrated)
130
What Ever Happened to Baby Jane? (1960,  Unrated)
131
Dogville (2003,  R)
132
Hud (1963,  Unrated)
133
The Savages (2007,  R)
134
Kiss Me Deadly (1955,  Unrated)
135
The Lost Fleischer Studios Cartoons (1941,  Unrated)
136
Freddie King: The Beat 1966 (1973,  Unrated)
137
The African Queen (1951,  Unrated)
138
Playtime (Play Time) (1967,  Unrated)
139
Rope (1948,  PG)
140
Being There (1979,  PG)
141
The Magnificent Ambersons (1942,  Unrated)
142
Les Vacances de Monsieur Hulot (Mr. Hulot's Holiday) (1953,  Unrated)
143
The Last Waltz (1978,  R)
144
Scorpio Rising (1970,  Unrated)
145
The Exiles (1961,  Unrated)
146
Avant-Garde: Experimental Cinema of the 1920s and '30s (1921,  Unrated)
147
That's Entertainment! III (1994,  PG)
148
The Prize (1963,  Unrated)
149
Corrina, Corrina (1994,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments