Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb591681132's Rating My Rating
1
Dazed and Confused (1993,  R)
2
Me and You and Everyone We Know (2005,  R)
3
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
4
La Science des Rêves (The Science of Sleep) (2005,  R)
5
The Virgin Suicides (1999,  R)
6
The Shining (1980,  R)
7
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
8
Big Fish (2003,  PG-13)
9
Heima (Sigur Ros: Heima) (2007,  Unrated)
10
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
11
10,000 B.C. (2008,  PG-13)
12
24 Hour Party People (2002,  R)
13
50 First Dates (2004,  PG-13)
14
A Clockwork Orange (1971,  R)
15
Across the Universe (2007,  PG-13)
16
Alice in Wonderland (1951,  G)
17
Almost Famous (2000,  R)
18
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
19
Babel (2006,  R)
20
Battle Royale (Batoru Rowaiaru) (2001,  Unrated)
21
Being John Malkovich (1999,  R)
22
Bonnie and Clyde (1967,  R)
23
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
24
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
25
The Butterfly Effect (2004,  R)
26
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
27
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
28
Click (2006,  PG-13)
29
Closer (2004,  R)
30
Control (2007,  R)
31
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
32
Daft Punk's Electroma (2006,  Unrated)
33
Dancer in the Dark (2000,  R)
34
Death on the Nile (1978,  PG)
35
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
36
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
37
Factory Girl (2007,  R)
38
The Fall (1969,  Unrated)
39
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
40
Finding Nemo (2003,  G)
41
Forrest Gump (1994,  PG-13)
42
Garden State (2004,  R)
43
Gosford Park (2001,  R)
44
Freaky Friday (2003,  PG)
45
Girl, Interrupted (1999,  R)
46
Hide and Seek (2005,  R)
47
The Holiday (2006,  PG-13)
48
Home Alone (1990,  PG)
49
Home Alone 2: Lost in New York (1992,  PG)
50
Hors de Prix (Priceless) (2006,  PG-13)
51
The Hot Chick (2002,  PG-13)
52
The Illusionist (2006,  PG-13)
53
Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem (2003,  Unrated)
54
I Wanna Hold Your Hand (1978,  PG)
55
Juno (2007,  PG-13)
56
Majo no takkyûbin (Kiki's Delivery Service) (1989,  G)
57
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
58
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
59
The Last Samurai (2003,  R)
60
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events (2004,  PG)
61
The Lion King (1994,  G)
62
Little Miss Sunshine (2006,  R)
63
Little Women (1994,  PG)
64
Lost In Translation (2003,  R)
65
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
66
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
67
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
68
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants) (2004,  R)
69
Magical Mystery Tour (1967,  Unrated)
70
Marie Antoinette (2006,  PG-13)
71
Meet the Parents (2000,  PG-13)
72
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
73
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
74
Mona Lisa Smile (2003,  PG-13)
75
More (1969,  Unrated)
76
Mr. Deeds (2002,  PG-13)
77
Mr. Magorium's Wonder Emporium (2007,  G)
78
My Life Without Me (2003,  R)
79
Next (2007,  PG-13)
80
Night at the Museum (2006,  PG)
81
The Notebook (2004,  PG-13)
82
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
83
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
84
Ocean's Thirteen (2007,  PG-13)
85
Open Season (2006,  PG)
86
Over the Hedge (2006,  PG)
87
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
88
Panic Room (2002,  R)
89
The Parent Trap (1998,  PG)
90
Paris Je T'aime (2007,  R)
91
Perfume: The Story of a Murderer (2006,  R)
92
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
93
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
94
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
95
Prozac Nation (2001,  R)
96
Pulp Fiction (1994,  R)
97
Quadrophenia (,  R)
98
Sailor Moon Super S the Movie: Black Dream Hole (1995,  Unrated)
99
The Secret (2006,  Unrated)
100
Secretary (2002,  R)
101
Serendipity (2001,  PG-13)
102
Sixteen Candles (1984,  PG)
103
Shrek (2001,  PG)
104
Shrek 2 (2004,  PG)
105
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
106
Shinobi (Shinobi: Heart Under Blade) (2006,  R)
107
The Sisterhood of the Traveling Pants (2005,  PG)
108
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
109
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
110
The Spongebob Squarepants Movie (2004,  PG)
111
Stardust (2007,  PG-13)
112
Swimming Pool (2003,  R)
113
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
114
The Terminal (2004,  PG-13)
115
Thumbsucker (2005,  R)
116
Tonari no Totoro (My Neighbor Totoro) (1988,  Unrated)
117
Trainspotting (1996,  R)
118
Transformers (2007,  PG-13)
119
The Truman Show (1998,  PG)
120
When a Stranger Calls (2006,  PG-13)
121
Wicker Park (2004,  PG-13)
122
The Wizard of Oz (1939,  G)
123
Yellow Submarine (1968,  G)
124
Zodiac (2007,  R)
125
Colour Me Kubrick (2005,  Unrated)
126
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
127
The U.S. vs. John Lennon (2006,  PG-13)
128
Persepolis (2007,  PG-13)
129
Horton Hears a Who! (2008,  G)
130
Sybil (1976,  Unrated)
131
Iron Man (2008,  PG-13)
132
What Happens in Vegas (2008,  PG-13)
133
Penelope (2006,  PG)
134
Empire Records (1995,  PG-13)
135
Cheech and Chong's Nice Dreams (1981,  R)
136
Requiem for a Dream (2000,  R)
137
Donnie Darko (2001,  R)
138
Eyes Wide Shut (1999,  R)
139
WALL-E (2008,  G)
140
The Killing of John Lennon (2006,  Unrated)
141
A Scanner Darkly (2006,  R)
142
Watchmen (2009,  R)
143
X-Men Origins - Wolverine (2009,  PG-13)
144
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
145
X-Men (2000,  PG-13)
146
Interview with the Vampire (1994,  R)
147
The Triplets of Belleville (Les Triplettes de Belleville, Belleville Rendez-vous) (2003,  PG-13)
148
Ciao Manhattan (Edie in Ciao! Manhattan) (1973,  R)
149
Charlie Chaplin: The Forgotten Years (2003,  Unrated)
150
Cheech & Chong's Nice Dreams (,  Unrated)
151
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
152
The Brown Bunny (2003,  Unrated)
153
Lolita (1998,  R)
154
Hedwig and the Angry Inch (2001,  R)
155
Elephant (2003,  R)
156
Rosemary's Baby (1968,  R)
157
The Dreamers (2004,  NC-17)
158
Alice in Wonderland (2010,  Unrated)
159
Coco avant Chanel (Coco Before Chanel) (2009,  PG-13)
160
Rock 'n' Roll High School (1979,  PG)
161
This Is England (2007,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments