My Favorite Movies
| fb591760132's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
Qayamat Se Qayamat Tak (1988, Unrated)
Papa Kehte hain bada naam karega lol! |
|
|
| 2 |
Maine Pyar Kiya (I Fell In Love) (When Love Calls) (1989, Unrated) |
|
|
| 3 |
Jo Jeeta Wohi Sikandar (1992, Unrated) |
|
|
| 4 |
Khalnayak (1993, Unrated) |
|
|
| 5 |
Dilwale Dulhania Le Jayenge (1995, G) |
|
|
| 6 |
Hum Aapke Hain Koun...! (What Am I to You...!) (1994, Unrated) |
|
|
| 7 |
Om Shanti Om (2007, Unrated) |
|
|
| 8 |
Prem Rog (1982, Unrated) |
|
|
| 9 |
Mohabbatein (2000, Unrated) |
|
|
| 10 |
Jaane Tu Ya Jaane Na (2008, Unrated)
This was a awesome film to come out in years. |
|
|
| 11 |
Ram Lakhan (1989, Unrated) |
|
|
| 12 |
Saudagar (1991, Unrated) |
|
|
| 13 |
Mujhse Dosti Karoge (2002, Unrated) |
|
|
| 14 |
Hum Tum (2004, Unrated) |
|
|
| 15 |
Salaam Namaste (2005, Unrated) |
|
|
| 16 |
Ta Ra Rum Pum (2007, Unrated) |
|
|
| 17 |
King Uncle (1993, Unrated) |
|
|
| 18 |
Karan Arjun (1995, Unrated) |
|
|
| 19 |
Koyla (1997, Unrated) |
|
|
| 20 |
Main Prem Ki Diwani Hoon (2003, Unrated) |
|
|
| 21 |
Kal Ho Naa Ho (2003, Unrated) |
|
|
| 22 |
Maine Pyaar Kyun Kiya (2005, Unrated) |
|
|
| 23 |
Pyaar Kiya To Darna Kya (1998, Unrated) |
|
|
| 24 |
Hum Kisi Se Kum Nahin (1977, Unrated) |
|
|
| 25 |
Dil Chahta Hai (2001, Unrated) |
|
|
| 26 |
Rangeela (Full of Colour) (1995, Unrated) |
|
|
| 27 |
Saawariya (2007, PG) |
|
|
| 28 |
Aa Ab Laut Chalen (Lets Go Back) (1999, Unrated) |
|
|
| 29 |
Kaho Naa... Pyaar Hai (Say This Is Love) (2000, Unrated) |
|
|
| 30 |
Na Tum Jaano Na Hum (2002, Unrated) |
|
|
| 31 |
Pyaar Ishq Aur Mohabbat (2001, Unrated) |
|
|
| 32 |
Mohra (1994, Unrated) |
|
|
| 33 |
Main Khiladi Tu Anari (1994, Unrated) |
|
|
| 34 |
Khiladi (1992, Unrated) |
|
|
| 35 |
Mr. & Mrs. Khiladi (1997, Unrated) |
|
|
| 36 |
Khiladiyon Ka Khiladi (Players of the Game) (1996, Unrated) |
|
|
| 37 |
Sholay (Embers) (Flames) (Flames of the Sun) (1975, Unrated) |
|
|
| 38 |
Bunty Aur Babli (2005, R) |
|
|
| 39 |
Kabhi Alvida Naa Kehna (2006, Unrated) |
|
|
| 40 |
Sarkar Raj (2008, Unrated) |
|
|
| 41 |
Sarkar (2008, Unrated) |
|
|
| 42 |
Silsila (The Affair) (1981, Unrated) |
|
|
| 43 |
Namak Halaal (1982, Unrated) |
|
|
| 44 |
Desh Premee (1982, Unrated) |
|
|
| 45 |
Gangaa Jamunaa Saraswathi (1988, Unrated) |
|
|
| 46 |
Naseeb (Destiny) (1998, Unrated) |
|
|
| 47 |
Khakee (2004, Unrated) |
|
|
| 48 |
Lakshya (2004, Unrated) |
|
|
| 49 |
Baghban (2003, Unrated) |
|
|
| 50 |
Kabhi Kabhie - Love Is Life (Sometimes) (1976, Unrated) |
|
|
| 51 |
Mr. Natwarlal (1979, Unrated) |
|
|
| 52 |
Khuda Gawah (God Is My Witness) (1992, Unrated) |
|
|
| 53 |
Ek Rishtaa: The Bond of Love (2001, Unrated) |
|
|
| 54 |
Shootout at Lokhandwala (2006, Unrated) |
|
|
| 55 |
Main Hoon Na (2004, G) |
|
|
| 56 |
Josh (2000, Unrated) |
|
|
| 57 |
Yes Boss (1998, Unrated) |
|
|
| 58 |
Chamatkar (1992, PG) |
|
|
| 59 |
Bhoothnath (2008, Unrated) |
|


