My Favorite Movies


  fb591840066's Rating My Rating
1
Shining Through (1992,  R)
Shining Through
I have seen this many times. It always keeps me on the edge of my seat. The acting is superb. Even so, the book is the better of the two! This is my comfort movie.
2
Grace of My Heart (1996,  R)
Grace of My Heart
Just a great movie. Like I said, just the best!
3
Once (2007,  R)
Once
Once is such a wonderful movie. It makes you feel good.
4
Gone With the Wind (1939,  G)
Gone With the Wind
Great, great costumes. The script is very close to the book. One of the best.
5
Miss Potter (2007,  PG)
Miss Potter
A delightful movie. Great acting and such a nice surprise!
6
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
7
Secondhand Lions (2003,  PG)
8
Erin Brockovich (2000,  R)
9
Back to the Future (1985,  PG)
10
Back to the Future Part II (1989,  PG)
11
Back to the Future Part III (1990,  PG)
12
The Aryan Couple, (The Couple) (2005,  PG-13)
The Aryan Couple, (The Couple)
I really liked this movie.
13
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
14
The Color Purple (1985,  PG-13)
15
Ghost (1990,  R)
16
Good Will Hunting (1997,  R)
17
Hot Fuzz (2007,  R)
18
Chicago (2002,  PG-13)
19
Hotel Rwanda (2004,  PG-13)
20
Dead Poets Society (1989,  PG)
21
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
22
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
23
School of Rock (2003,  PG-13)
24
Schindler's List (1993,  R)
25
The Notebook (2004,  PG-13)
26
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
27
Pacific Heights (1990,  R)
Pacific Heights
Just good, and creeps me out.
28
All Mine to Give (The Day They Gave Babies Away) (1957,  PG)
All Mine to Give (The Day They Gave Babies Away)
This is a movie I saw when I was about 8. I will never for get it. It must be a could movie if I have remembered it for so long. I remember it was a tear jerker.
29
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
30
Misery (1990,  R)
31
As Good As It Gets (1997,  PG-13)
32
Good Morning, Vietnam (1987,  R)
33
Little Women (1994,  PG)
34
Little Women (1949,  Unrated)
35
Little Women (1933,  Unrated)
36
Beaches (1988,  PG-13)
37
Rain Man (1988,  R)
38
Juno (2007,  PG-13)
Juno
Great movie. It really shows how times have changed and that no matter what, life goes on.
39
Girl, Interrupted (1999,  R)
Girl, Interrupted
Disturbing, but worth the viewing.
40
Be Kind Rewind (2008,  PG-13)
Be Kind Rewind
I really was surprised by this movie, thinking it would be just another stupid movie my son and husband like to drag me to. Despite the awful poster, it has some real substance and value. I would reccomend it to anyone that needs a feel good film and some good laughing. I am so happy I got the chance to see this sleeper!
41
Love Actually (2003,  R)
42
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
43
Music and Lyrics (2007,  PG-13)
Music and Lyrics
Delightfully fun movie. Nothing deep here, but a good laugh. Often corney, but if you like Hugh Grant's humor, you will enjoy this. Great casting.
44
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
45
Braveheart (1995,  R)
46
Grease (1978,  PG)
47
The Shawshank Redemption (1994,  R)
48
Buffalo Girls (1995,  Unrated)
49
About Schmidt (2002,  R)
50
Fried Green Tomatoes (1991,  PG-13)
51
Dolores Claiborne (1995,  R)
52
Julie & Julia (2009,  PG-13)
Julie & Julia
So nice to see a movie that had me laughing from start to finish!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments