Flixster
Movies on Demand
Sign Up
|
Login
No recent messages.
Loading...
Sending...
Sent!
Home
Movies
In Theaters
On Demand
On DVD
Trailers
Actors
Photos
News
Movies I Might Like
Rate Movies
Profile
My Profile
My Ratings
My Movies
My Actors
My Photos
My Videos
My Lists
Skins Gallery
Friends
My Friends
My Friends' Reviews
Find a User
Add Friends
My Conversations
Compatibility Test
People I May Know
Plan Movie Night
Community
People Like Me
People Online Now
Top User Charts
Forums
Flixster Wiki
Fun & Games
User Quizzes
Never-Ending Quiz
Personality Tests
Lists
Polls
Watch Now
Movies
TV
Videos
More Lists
|
Create a List
Top Lists
Related Lists
my favorite out of my movie collection.
by
khegan
My DVD Collection
by
Melissa
My DVDs
by
Pif
chrisandreb's new List
by
chris
books turned into movies that i want to read.
by
khegan
View More Lists
Share this List
Share this link by email, IM, or post it anywhere
My Favorite Movies
Next list
Private
fb593663480's Rating
My Rating
1
Fight Club
(1999, R)
2
Koroshiya 1 (Ichi the Killer)
(2001, R)
3
The Boondock Saints
(1999, R)
4
Donnie Darko
(2001, R)
5
Mr. Brooks
(2007, R)
6
300
(2007, R)
7
A Beautiful Mind
(2001, PG-13)
8
Hot Fuzz
(2007, R)
9
Constantine
(2005, R)
10
Fear and Loathing in Las Vegas
(1998, R)
11
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy
(2004, PG-13)
12
Apocalypse Now
(1979, R)
13
Big Fish
(2003, PG-13)
14
Blade Runner
(1982, R)
15
Children of Men
(2006, R)
16
Clerks
(1994, R)
17
Clerks II
(2006, R)
18
Crank
(2006, R)
19
Sling Blade
(1997, R)
20
Dazed and Confused
(1993, R)
21
Four Brothers
(2005, R)
22
Grindhouse (Grind House)
(2007, R)
23
Jay and Silent Bob Strike Back
(2001, R)
24
Knocked Up
(2007, R)
25
Kung Fu Hustle
(2005, R)
26
Lucky Number Slevin
(2006, R)
27
Monty Python and the Holy Grail
(1975, PG)
28
Nacho Libre
(2006, PG)
29
Pan's Labyrinth (El Laberinto del Fauno)
(2006, R)
30
Old School
(2003, R)
31
Not Another Teen Movie
(2001, R)
32
Office Space
(1999, R)
33
Reservoir Dogs
(1992, R)
34
Resident Evil
(2002, R)
35
Robin Hood - Men in Tights
(1993, PG-13)
36
School of Rock
(2003, PG-13)
37
Seven (Se7en)
(1995, R)
38
Shaun of the Dead
(2004, R)
39
Sin City
(2005, R)
40
Spaceballs
(1987, PG)
41
The Big Lebowski
(1998, R)
42
Thank You For Smoking
(2005, R)
43
The Breakfast Club
(1985, R)
44
The Departed
(2006, R)
45
The Fifth Element
(1997, PG-13)
46
The Green Mile
(1999, R)
47
The Matrix Reloaded
(2003, R)
48
The Nightmare Before Christmas (The Nightmare Before Christmas in Disney Digital 3-D)
(1993, PG)
49
The Rocky Horror Picture Show
(1975, R)
50
The Royal Tenenbaums
(2001, R)
51
The Shining
(1980, R)
52
The Simpsons Movie
(2007, PG-13)
53
The Transporter
(2002, PG-13)
54
The Truman Show
(1998, PG)
55
The Wedding Singer
(1997, PG-13)
56
The Waterboy
(1998, PG-13)
57
There's Something About Mary
(1998, R)
58
V for Vendetta
(2006, R)
59
Young Frankenstein
(1974, PG)
60