My Favorite Movies
| fb593864593's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies) (1988, Unrated) |
|
| 2 |
Cidade de Deus, (City of God) (2003, R) |
|
| 3 |
Edward Scissorhands (1990, PG-13) |
|
| 4 |
Million Dollar Baby (2004, PG-13) |
|
| 5 |
The Pianist (2002, R) |
|
| 6 |
Mystic River (2003, R) |
|
| 7 |
Secrets & Lies (1996, R) |
|
| 8 |
Rain Man (1988, R) |
|
| 9 |
Hotel Rwanda (2004, PG-13) |
|
| 10 |
The Apple (Sib) (1999, Unrated) |
|
| 11 |
Tears of the Sun (2003, R) |
|
| 12 |
Armageddon (1998, PG-13) |
|
| 13 |
City of Angels (1998, PG-13) |
|
| 14 |
Never Been Kissed (1999, PG-13) |
|
| 15 |
Twilight (2008, PG-13) |
|
| 16 |
The Children of Heaven (Bacheha-Ye aseman) (1999, PG) |
|
| 17 |
Saving Private Ryan (1998, R) |
|
| 18 |
The Score (2001, R) |
|
| 19 |
The Last Samurai (2003, R) |
|
| 20 |
Fight Club (1999, R) |
|
| 21 |
The Blind Swordsman: Zatoichi (2003, R) |
|
| 22 |
Taxi (2004, PG-13) |
|
| 23 |
The Italian Job (2003, PG-13) |
|
| 24 |
The Twilight Samurai (Tasogare Seibei) (2004, Unrated) |
|
| 25 |
The Bourne Identity (2002, PG-13) |
|
| 26 |
The Bourne Supremacy (2004, PG-13) |
|
| 27 |
The Bourne Ultimatum (2007, PG-13) |
|
| 28 |
Behind Enemy Lines (2001, PG-13) |
|
| 29 |
American Beauty (1999, R) |
|
| 30 |
Kill Bill: Volume 1 (2003, R) |
|
| 31 |
Kill Bill, Volume 2 (2004, R) |
|
| 32 |
Can't Hardly Wait (1998, PG-13) |
|
| 33 |
Irreversible (2002, Unrated) |
|
| 34 |
Malena (2000, R) |
|
| 35 |
Daun di atas bantal (Leaf on a Pillow ) (1998, Unrated) |
|
| 36 |
Love for Share (Berbagi Suami) (2006, Unrated) |
|
| 37 |
Ayat-ayat cinta (The Love Verses) (Verses of Love) (2008, Unrated) |
|
| 38 |
Radit & Jani (2008, Unrated) |
|
| 39 |
Arisan! (The Gathering) (2003, Unrated) |
|
| 40 |
Pretty Woman (1990, R) |
|
| 41 |
Training Day (2001, R) |
|
| 42 |
The Truth About Cats & Dogs (1996, PG-13) |
|
| 43 |
You've Got Mail (1998, PG) |
|
| 44 |
Big Fish (2003, PG-13) |
|
| 45 |
Defiance (2009, R) |
|
| 46 |
Requiem for a Dream (2000, R) |
|
| 47 |
Cast Away (2000, PG-13) |
|
| 48 |
The Wedding Singer (1997, PG-13) |
|
| 49 |
Memoirs of a Geisha (2005, PG-13) |
|
| 50 |
Taegukgi (Brotherhood) (Taegukgi hwinalrimyeo) (2004, R) |
|
| 51 |
Once (2007, R) |
|
| 52 |
Les Chansons d'Amour (Love Songs) (2008, Unrated) |
|
| 53 |
Paris Je T'aime (2007, R) |
|
| 54 |
Cinderella Man (2005, PG-13) |
|
| 55 |
Ocean's Eleven (2001, PG-13) |
|
| 56 |
Entrapment (1999, PG-13) |
|
| 57 |
Casino Royale (2006, PG-13) |
|
| 58 |
Charlie and the Chocolate Factory (2005, PG) |
|
| 59 |
Legally Blonde (2001, PG-13) |
|
| 60 |
Pieces of April (2003, PG-13) |
|
| 61 |
Sequoia, (Malibu) (1934, PG)
the best movie about animal is not Bambi, or Dumbo, or Jumani, but it comes from an era i've even never thought about before. Sequoia was ahead of its time, it's a wonderful journey to a friendship between a Puma and a Reindeer, hell, it's a magnificent hourney for me too. There was never a dull moment in the movie, and how the animals act should give the Academy Award member allow animal nominated as best actor. Highly recommeneded!!!!!!!!Lebay mode on:P |
|
| 62 |
I Am Sam (2002, PG-13) |
|
| 63 |
Far and Away (1992, PG-13) |






























































