My Favorite Movies


  fb594105610's Rating My Rating
1
Jawbreaker (1999,  R)
2
Babel (2006,  R)
3
Brokeback Mountain (2005,  R)
4
Hostel (2006,  R)
5
How to Deal (2003,  PG-13)
6
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
7
Austin Powers - International Man of Mystery (1997,  PG-13)
8
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999,  PG-13)
9
Austin Powers in Goldmember (2002,  PG-13)
10
Big Fish (2003,  PG-13)
11
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
12
Bring It On (2000,  PG-13)
13
Casino Royale (2006,  PG-13)
14
Cruel Intentions (1999,  R)
15
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
16
Face/Off (1997,  R)
17
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story (,  Unrated)
18
Fight Club (1999,  R)
19
Finding Nemo (2003,  G)
20
Finding Neverland (2004,  PG)
21
Freedom Writers (2007,  PG-13)
22
Ghost (1990,  R)
23
Grease (1978,  PG)
24
I Am Sam (2002,  PG-13)
25
Jackass - The Movie (2002,  R)
26
Jackass: Number Two (2006,  R)
27
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
28
Knocked Up (2007,  R)
Knocked Up
too funny...loved it
29
Legally Blonde (2001,  PG-13)
30
Liar Liar (1997,  PG-13)
31
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
32
Madagascar (2005,  PG)
33
Mean Girls (2004,  PG-13)
34
Men in Black (1997,  PG-13)
35
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
36
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
37
Monster-in-Law (2005,  PG-13)
38
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
39
Mulan (1998,  G)
40
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
41
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
42
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
43
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
44
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
45
Pretty Woman (1990,  R)
46
Ray (2004,  PG-13)
47
Rush Hour (1998,  PG-13)
48
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
49
Scarface (1983,  R)
50
Scary Movie 2 (2001,  R)
51
Schindler's List (1993,  R)
52
School of Rock (2003,  PG-13)
53
Scream (1996,  R)
54
Secret Window (2004,  PG-13)
55
Shark Tale (2004,  PG)
56
Shrek (2001,  PG)
57
Shrek 2 (2004,  PG)
58
Sin City (2005,  R)
59
Sleeping Beauty (1959,  G)
60
Sleepy Hollow (1999,  R)
61
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
62
Speed (1994,  R)
63
Spider-Man (2002,  PG-13)
64
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
65
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
66
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
67
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
68
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
69
The Exorcist (1973,  R)
70
The Fast and the Furious (2001,  PG-13)
71
The Godfather (1972,  R)
72
The Godfather, Part II (1974,  R)
73
The Godfather, Part III (1990,  R)
74
The Green Mile (1999,  R)
75
The Incredibles (2004,  PG)
76
The Italian Job (2003,  PG-13)
77
The Lion King (1994,  G)
78
The Little Mermaid (1989,  G)
79
The Longest Yard (2005,  PG-13)
80
The Lord of the Rings (1978,  PG)
81
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
82
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
83
The Mask (1994,  PG-13)
84
The Matrix (1999,  R)
85
The Mummy (1999,  PG-13)
86
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
87
The Notebook (2004,  PG-13)
88
The Passion of the Christ (2004,  R)
89
The Princess Diaries (2001,  G)
90
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement (2004,  G)
91
The Ring (2002,  PG-13)
92
The Shawshank Redemption (1994,  R)
93
The Shining (1980,  R)
94
The Silence of the Lambs (1991,  R)
95
The Sound of Music (1965,  G)
96
The Terminator (1984,  R)
97
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
98
The Wizard of Oz (1939,  G)
99
There's Something About Mary (1998,  R)
100
Toy Story (1995,  G)
101
Transformers (2007,  PG-13)
102
Walk the Line (2005,  PG-13)
103
War of the Worlds (2005,  PG-13)
104
Wedding Crashers (2005,  R)
105
X-Men (2000,  PG-13)
106
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
107
XXX (2002,  PG-13)
108
Scream 2 (1997,  R)
109
Scream 3 (2000,  R)
110
The Queen (2006,  PG-13)
111
Chicago (2002,  PG-13)
112
I Now Pronounce You Chuck and Larry (2007,  PG-13)
I Now Pronounce You Chuck and Larry
HILARIOUS
113
Flightplan (2005,  PG-13)
114
Hostel: Part II (2007,  R)
Hostel: Part II
the girl gets her revenge:)
115
Running Scared (2006,  R)
116
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (1984,  Unrated)
117
Batman (1989,  PG-13)
118
Batman Begins (2005,  PG-13)
119
Batman - Mask of the Phantasm (1993,  PG)
120
Batman Returns (1992,  PG-13)
Batman Returns
my favorite of all the rest of Batman movies
121
Batman & Robin (1997,  PG-13)
122
Batman Forever (1995,  PG-13)
123
Mary Poppins (1964,  G)
124
I, Robot (2004,  PG-13)
125
The Man Who Cried (2000,  R)
126
Forrest Gump (1994,  PG-13)
127
Notes on a Scandal (2006,  R)
128
27 Dresses (2008,  PG-13)
129
Crash (2004,  R)
130
Atonement (2007,  R)
131
The Other Boleyn Girl (2008,  PG-13)
The Other Boleyn Girl
Natalie Portman is amazing in this movie!
132
Magus (2007,  Unrated)
133
Dr. Dolittle: Tail to the Chief (2008,  PG)
134
Revamped (2008,  Unrated)
135
The Unknown Trilogy (2007,  PG-13)
136
Three Can Play That Game (,  Unrated)
137
The Eye (2008,  PG-13)
138
Boarding Gate (2008,  R)
139
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
140
Final Fantasy - The Spirits Within (2001,  PG-13)
141
The Marine (2006,  PG-13)
142
Gladiator (2000,  R)
143
The Legend of Zorro (2005,  PG)
144
Mission Impossible (1996,  PG-13)
145
Cellular (2004,  PG-13)
146
Aeon Flux (2005,  PG-13)
147
Wild Hogs (2007,  PG-13)
148
Alvin and the Chipmunks (2007,  PG)
149
Shrek the Halls (2007,  G)
150
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
151
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
152
Happily N'Ever After (2006,  PG)
153
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
154
License to Wed (2007,  PG-13)
155
Blue State (2007,  R)
156
Wild Things (1998,  R)
Wild Things
that movie is hot especially the makeout scenes between the girls;)..good plot too..never expected what happened
157
Transamerica (2005,  R)
158
No Country for Old Men (2007,  R)
159
Jackass 2.5 (2007,  R)
160
Itty Bitty Titty Committee (2007,  Unrated)
Itty Bitty Titty Committee
feminism in a lesbian world with all the drama that comes with it
161
Elf (2003,  PG)
162
Home Alone (1990,  PG)
163
50 First Dates (2004,  PG-13)
164
Stop Loss (2008,  R)
Stop Loss
excellent movie
165
Persepolis (2007,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments