My Favorite Movies


  fb594825234's Rating My Rating
1
Crash (2004,  R)
2
The Dark Knight (2008,  PG-13)
3
V for Vendetta (2006,  R)
4
The Mist (2007,  R)
5
The Godfather (1972,  R)
6
The Godfather, Part II (1974,  R)
7
The Godfather, Part III (1990,  R)
8
Titanic (1997,  PG-13)
9
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
10
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
11
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
12
The Matrix (1999,  R)
13
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
14
Magnolia (1999,  R)
15
The Silence of the Lambs (1991,  R)
16
Pulp Fiction (1994,  R)
17
Bab el shams (The Gate of Sun) (2004,  Unrated)
18
Cast Away (2000,  PG-13)
19
Fight Club (1999,  R)
20
Pride and Prejudice (2005,  PG)
21
Iskanderija... Lih? (Alexandria... Why?) (1978,  Unrated)
22
Alexandria Again and Forever (1989,  Unrated)
23
Alexandria : An Egyptian Story (1982,  Unrated)
24
Rain Man (1988,  R)
25
The Hours (2002,  PG-13)
26
The Devil's Advocate (1997,  R)
27
Stay (2005,  R)
28
Sin City (2005,  R)
29
Syriana (2005,  R)
30
Babel (2006,  R)
31
Forrest Gump (1994,  PG-13)
32
The Terminal (2004,  PG-13)
33
The Shawshank Redemption (1994,  R)
34
Destiny (1998,  Unrated)
35
I Am Sam (2002,  PG-13)
36
The Shining (1980,  R)
37
Signs (2002,  PG-13)
38
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
39
The Number 23 (2007,  R)
40
The Truman Show (1998,  PG)
41
The Butterfly Effect (2004,  R)
42
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
43
One Hour Photo (2002,  R)
44
Simone (S1m0ne) (,  PG-13)
45
Vantage Point (2008,  PG-13)
46
Wag the Dog (1997,  R)
47
The Fountain (2006,  PG-13)
48
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
49
Casino (1995,  R)
50
Seven (Se7en) (1995,  R)
51
The Prestige (2006,  PG-13)
52
Blood Diamond (2006,  R)
53
Mona Lisa Smile (2003,  PG-13)
54
Memento (2000,  R)
55
Braveheart (1995,  R)
56
Gladiator (2000,  R)
57
We Were Soldiers (2002,  R)
58
The Patriot (2000,  R)
59
Conspiracy Theory (1997,  R)
60
Men of Honor (2000,  R)
61
Frost/Nixon (2008,  R)
62
Valkyrie (2008,  PG-13)
63
Minority Report (2002,  PG-13)
64
War of the Worlds (2005,  PG-13)
65
Vanilla Sky (2001,  R)
66
Top Gun (1986,  PG)
67
Bab el hadid (Cairo Station) (The Iron Gate) (1958,  Unrated)
68
Al-Ikhtiyar (The Choice) (1970,  Unrated)
69
Good Will Hunting (1997,  R)
70
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
71
American History X (1998,  R)
72
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
73
The Aquarium (Genenet al asmak) (2008,  Unrated)
74
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
75
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
76
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
77
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
78
The Bucket List (2007,  PG-13)
79
Finding Neverland (2004,  PG)
80
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
81
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events (2004,  PG)
82
Bridge to Terabithia (2007,  PG)
83
The Yacoubian Building (Omaret yakobean) (2006,  Unrated)
84
Saw (2004,  R)
85
The Great Escape (1963,  Unrated)
86
Escape from Alcatraz (1979,  PG)
87
Deja Vu (2006,  PG-13)
88
Face/Off (1997,  R)
89
Lord of War (2005,  R)
90
Identity (2003,  R)
91
The Departed (2006,  R)
92
Caramel (2008,  PG)
93
Paris Je T'aime (2007,  R)
94
Chocolat (2000,  PG-13)
95
Bicentennial Man (1999,  PG)
96
Paradise Now (2005,  PG-13)
97
Armageddon (1998,  PG-13)
98
I, Robot (2004,  PG-13)
99
The Thomas Crown Affair (1999,  R)
100
Good Night, And Good Luck (2005,  PG)
101
Earth (Disneynature's Earth) (Planet Earth) (2009,  G)
102
Charlie: The Life and Art of Charles Chaplin (2004,  Unrated)
103
An Inconvenient Truth (2006,  PG)
104
The 11th Hour (2007,  PG)
105
Nova: The Elegant Universe (2004,  Unrated)
106
WALL-E (2008,  G)
107
Up (2009,  PG)
108
The Lion King (1994,  G)
109
Madagascar (2005,  PG)
110
Kung Fu Panda (2008,  PG)
111
Disney's Aladdin (1992,  G)
112
Happy Feet (2006,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments