My Favorite Movies


  fb595858768's Rating My Rating
1
The Descent (2006,  R)
2
Memento (2000,  R)
3
Rocky (1976,  PG)
4
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
5
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
6
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
7
Pulp Fiction (1994,  R)
8
Friday (1995,  R)
9
Rush Hour (1998,  PG-13)
10
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
11
Hot Rod (2007,  PG-13)
12
Kung Pow! Enter the Fist (2002,  PG-13)
13
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
14
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
15
Scream (1996,  R)
16
Scary Movie (2000,  R)
17
Scary Movie 2 (2001,  R)
18
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
19
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
20
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
21
Superman (1978,  PG)
22
The Terminator (1984,  R)
23
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
24
Terminator 3 - Rise of the Machines (2003,  R)
25
I, Robot (2004,  PG-13)
26
Dawn of the Dead (1979,  R)
27
Dawn of the Dead (2004,  R)
28
The Shawshank Redemption (1994,  R)
29
The Green Mile (1999,  R)
30
The Mist (2007,  R)
31
Stephen King's It (1990,  Unrated)
32
Creepshow (1982,  R)
33
[Rec] (2007,  R)
34
Shaun of the Dead (2004,  R)
35
Zombieland (2009,  R)
36
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
37
Brüno (Bruno) (2009,  R)
38
Saving Private Ryan (1998,  R)
39
Forrest Gump (1994,  PG-13)
40
Schindler's List (1993,  R)
41
The Silence of the Lambs (1991,  R)
42
Léon (The Professional) (1994,  R)
43
American History X (1998,  R)
44
Alien (1979,  R)
45
Aliens (1986,  R)
46
Toy Story (1995,  G)
47
Toy Story 2 (1999,  G)
48
Up (2009,  PG)
49
Meet the Robinsons (2007,  G)
50
Gran Torino (2009,  R)
51
Heartbreak Ridge (1986,  R)
52
Full Metal Jacket (1987,  R)
53
Once Upon a Time in America (1984,  R)
54
GoodFellas (1990,  R)
55
The Godfather (1972,  R)
56
The Godfather, Part II (1974,  R)
57
The Godfather, Part III (1990,  R)
58
Carlito's Way (1993,  R)
59
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
60
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
61
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
62
Desperado (1995,  R)
63
A Christmas Story (1983,  PG)
64
The Elephant Man (1980,  PG)
65
Bonnie and Clyde (1967,  R)
66
Army of Darkness (1993,  R)
67
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
68
Blazing Saddles (1974,  R)
69
Clerks (1994,  R)
70
Clerks II (2006,  R)
71
Chasing Amy (1997,  R)
72
Mallrats (1995,  R)
73
Jersey Girl (2004,  PG-13)
74
Dogma (1999,  R)
75
Jay and Silent Bob Strike Back (2001,  R)
76
Zack and Miri Make a Porno (2008,  R)
77
A Clockwork Orange (1971,  R)
78
I Now Pronounce You Chuck and Larry (2007,  PG-13)
79
Coming to America (1988,  R)
80
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
81
Old School (2003,  R)
82
Varsity Blues (1999,  R)
83
Black Sheep (1996,  PG-13)
84
Tommy Boy (1995,  PG-13)
85
Tremors (1990,  R)
86
The Warriors (1979,  R)
87
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
88
RoboCop (1987,  R)
89
Lady in the Water (2006,  PG-13)
90
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
91
Unbreakable (2000,  PG-13)
92
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) (2006,  PG-13)
93
Mission Impossible (1996,  PG-13)
94
Mission Impossible 2 (2000,  PG-13)
95
Mission: Impossible III (2006,  PG-13)
96
The Pianist (2002,  R)
97
The Mummy (1999,  PG-13)
98
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
99
Blade Runner (1982,  R)
100
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
101
Shooter (2007,  R)
102
Selena (1997,  PG)
103
La Bamba (1987,  PG-13)
104
Great Balls of Fire! (1989,  PG-13)
105
The Buddy Holly Story (1978,  PG)
106
Scent of a Woman (1992,  R)
107
Midnight Run (1988,  R)
108
The Midnight Meat Train (2008,  R)
109
Slither (2006,  R)
110
Serenity (2005,  PG-13)
111
The Rundown (Welcome to the Jungle) (2003,  PG-13)
112
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
113
The Wizard of Oz (1939,  G)
114
WALL-E (2008,  G)
115
Monsters, Inc. (2001,  G)
116
The Fifth Element (1997,  PG-13)
117
Doomsday (2008,  R)
118
Scrooged (1988,  PG-13)
119
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
120
Ghostbusters 2 (1989,  PG)
121
Iron Man (2008,  PG-13)
122
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
123
Caddyshack (1980,  R)
124
Revenge of the Nerds (1984,  R)
125
Porky's (1982,  R)
126
Meatballs (1979,  PG)
127
The Boondock Saints (1999,  R)
128
Men in Black (1997,  PG-13)
129
Total Recall (1990,  R)
130
Mission To Mars (2000,  PG)
131
Bicentennial Man (1999,  PG)
132
True Lies (1994,  R)
133
The Dark Knight (2008,  PG-13)
134
Batman Begins (2005,  PG-13)
135
Speed (1994,  R)
136
Predator (1987,  R)
137
The Matrix (1999,  R)
138
True Romance (1993,  R)
139
Harold & Kumar Go to White Castle (2004,  R)
140
Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay (2008,  R)
141
Interview with the Vampire (1994,  R)
142
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
143
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
144
Poltergeist (1982,  PG)
145
House (Ding Dong, You're Dead) (1986,  R)
146
TRON (1982,  PG)
147
Jason X (2002,  R)
148
Joy Ride (Road Kill) (2001,  R)
149
The Hitcher (2007,  R)
150
Independence Day (1996,  PG-13)
151
Kingpin (1996,  PG-13)
152
Lake Placid (1999,  R)
153
Falling Down (1993,  R)
154
Anger Management (2003,  PG-13)
155
Little Nicky (2000,  PG-13)
156
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
157
50 First Dates (2004,  PG-13)
158
Punch-Drunk Love (2002,  R)
159
Reign Over Me (2007,  R)
160
Trees Lounge (1996,  R)
161
Police Academy (1984,  R)
162
Office Space (1999,  R)
163
The Princess Bride (1987,  PG)
164
Religulous (2008,  R)
165
Jesus Camp (2006,  PG-13)
166
Spider-Man (2002,  PG-13)
167
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
168
Stuart Little (1999,  PG)
169
Shrek (2001,  PG)
170
Shrek 2 (2004,  PG)
171
Sin City (2005,  R)
172
Stand by Me (1986,  R)
173
Shallow Hal (2001,  PG-13)
174
The Sandlot (1993,  PG)
175
The Texas Chainsaw Massacre (2003,  R)
176
Wrong Turn (2003,  R)
177
The Hills Have Eyes (2006,  R)
178
Psycho (1960,  R)
179
X-Men (2000,  PG-13)
180
X2 (2003,  PG-13)
181
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
182
X-Men Origins - Wolverine (2009,  PG-13)
183
The X-Files - Fight the Future (1998,  PG-13)
184
Thelma & Louise (1991,  R)
185
Titanic (1997,  PG-13)
186
Melvin and Howard (1980,  R)
187
Gladiator (2000,  R)
188
Fargo (1996,  R)
189
The Wrestler (2008,  R)
190
Saving Silverman (Evil Woman) (2001,  R)
191
Donnie Darko (2001,  R)
192
Star Trek: The Motion Picture (1979,  G)
193
Star Trek II - The Wrath of Khan (1982,  PG)
194
Star Trek III - The Search for Spock (1984,  PG)
195
Star Trek IV - The Voyage Home (1986,  PG)
196
Star Trek - First Contact (1996,  PG-13)
197
Star Trek (2009,  PG-13)
198
Star Trek Generations (1994,  PG)
199
Star Trek - Insurrection (1998,  PG)
200
Star Trek VI - The Undiscovered Country (1991,  PG)
201
Star Trek V - The Final Frontier (1989,  PG)
202
The Big Lebowski (1998,  R)
203
Snatch (2001,  R)
204
Finding Nemo (2003,  G)
205
The Lion King (1994,  G)
206
The Thing (1982,  R)
207
The Exorcist (1973,  R)
208
The Blair Witch Project (1999,  R)
209
Book of Shadows - Blair Witch 2 (2000,  R)
210
Inglourious Basterds (2009,  R)
211
Big Fish (2003,  PG-13)
212
Little Miss Sunshine (2006,  R)
213
Sunshine Cleaning (2009,  R)
214
Ghost Ship (2002,  R)
215
Planet of the Apes (2001,  PG-13)
216
Philadelphia (1993,  PG-13)
217
Whiteboyz (1999,  Unrated)
218
The Hangover (2009,  R)
219
The Last House on the Left (2009,  R)
220
Trick 'r Treat (2008,  R)
221
No Country for Old Men (2007,  R)
222
There Will Be Blood (2007,  R)
223
Dreamcatcher (2003,  R)
224
Thinner (1996,  R)
225
Sleepwalkers (1992,  R)
226
Sometimes They Come Back (1991,  R)
227
Christine (1983,  R)
228
Misery (1990,  R)
229
Storm of the Century (1999,  PG-13)
230
The Langoliers (1995,  PG-13)
231
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
232
Pet Sematary (1989,  R)
233
Maximum Overdrive (1986,  R)
234
The Toxic Avenger (1984,  R)
235
Cujo (1983,  R)
236
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
237
The Lawnmower Man (1992,  R)
238
The Running Man (1987,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments