My Favorite Movies


  fb595908470's Rating My Rating
1
Braveheart (1995,  R)
2
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
3
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
4
The Matrix (1999,  R)
5
300 (2007,  R)
6
Pulp Fiction (1994,  R)
7
Fight Club (1999,  R)
8
Forrest Gump (1994,  PG-13)
9
Grease (1978,  PG)
10
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
11
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
12
Planet of the Apes (1968,  PG)
13
Beneath The Planet Of The Apes (1970,  G)
14
Conquest Of The Planet Of The Apes (1972,  PG)
15
Escape from the Planet of the Apes (1971,  G)
16
Battle For The Planet Of The Apes (1973,  G)
17
Back to the Planet of the Apes (The New Planet of the Apes) (1981,  Unrated)
18
Farewell to the Planet of the Apes (1981,  Unrated)
19
Hair (1979,  PG)
20
Pitch Black (2000,  R)
21
The Matrix Revisited (2001,  R)
22
The Matrix Reloaded (2003,  R)
23
The Matrix Revolutions (2003,  R)
24
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
25
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
26
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
27
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
28
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
29
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
30
Star Wars: The Clone Wars (2008,  PG)
31
Star Trek (2009,  PG-13)
32
Star Trek - Nemesis (2002,  PG-13)
33
Star Trek - First Contact (1996,  PG-13)
34
Star Trek II - The Wrath of Khan (1982,  PG)
35
Star Trek Generations (1994,  PG)
36
Star Trek: The Motion Picture (1979,  G)
37
Star Trek IV - The Voyage Home (1986,  PG)
38
Star Trek III - The Search for Spock (1984,  PG)
39
Star Trek - Insurrection (1998,  PG)
40
Star Trek VI - The Undiscovered Country (1991,  PG)
41
Star Trek V - The Final Frontier (1989,  PG)
42
Star Trek: Of Gods and Men (2007,  Unrated)
43
Star Trek: Operation Beta Shield (2008,  Unrated)
44
Star Trek: A Captain's Log (William Shatner's Star Trek Memories) (1994,  Unrated)
45
The Thing (1982,  R)
46
Stargate (1994,  PG-13)
47
Stargate: The Ark of Truth (2008,  Unrated)
48
Stargate: Continuum (2008,  Unrated)
49
Stargate Infinity (2002,  Unrated)
50
National Treasure: Book of Secrets (2007,  PG)
51
National Treasure (2004,  PG)
52
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
53
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
54
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
55
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
56
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
57
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
58
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Piů) (1965,  R)
59
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) (1964,  R)
60
Payback (1999,  R)
61
Face/Off (1997,  R)
62
Alien (1979,  R)
63
AVP - Alien Vs. Predator (2004,  PG-13)
64
Aliens (1986,  R)
65
Alien 3 (1992,  R)
66
Alien Resurrection (1997,  R)
67
Aliens vs. Predator: Requiem (AVP 2) (2007,  R)
68
Predator (1987,  R)
69
The Lake House (2006,  PG)
70
The Game (1997,  R)
71
Conspiracy Theory (1997,  R)
72
Cube (1998,  R)
73
Cube Zero (2004,  R)
74
Cube 2 - Hypercube (2003,  R)
75
The Truman Show (1998,  PG)
76
Top Secret! (1984,  PG)
77
The Green Mile (1999,  R)
78
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
79
Message in a Bottle (1999,  PG-13)
80
The Message (1976,  PG)
81
Contact (1997,  PG)
82
2010: The Year We Make Contact (1984,  PG)
83
Gladiator (2000,  R)
84
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
85
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
86
Sin City (2005,  R)
87
The Godfather (1972,  R)
88
V for Vendetta (2006,  R)
89
The Bridge on the River Kwai (1957,  PG)
90
The X-Files: I Want to Believe (The X Files 2) (2008,  PG-13)
91
Evil Dead 2 (1987,  R)
92
The Evil Dead (1981,  NC-17)
93
U Turn (1997,  R)
94
Room 6 (2006,  Unrated)
95
Anamorph (2008,  R)
96
The Mist (2007,  R)
97
White Noise 2: The Light (2007,  PG-13)
98
White Noise (2005,  PG-13)
99
The Strangers (2008,  R)
100
A Simple Plan (1998,  R)
101
Last Man Standing (1996,  R)
102
Lucky Number Slevin (2006,  R)
103
Point Break (1991,  R)
104
Open Water 2 (Adrift) (2006,  R)
105
Aeon Flux (2005,  PG-13)
106
1408 (2007,  PG-13)
107
Day of the Dead (2008,  R)
108
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
109
From Dusk Till Dawn 2: Texas Blood Money (1999,  R)
110
From Dusk Till Dawn 3: The Hangman's Daughter (2000,  R)
111
Natural Born Killers (1994,  NC-17)
112
Frequency (2000,  PG-13)
113
Population 436 (2006,  R)
114
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
115
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian (2008,  PG)
116
The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader (2010,  Unrated)
117
The Deaths of Ian Stone (2007,  R)
118
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
119
Species (1995,  R)
120
Species II (1998,  R)
121
Species III (2004,  R)
122
Species: The Awakening (2007,  Unrated)
123
Halloween (1978,  R)
124
Halloween (2007,  R)
125
Halloween II (1981,  R)
126
Halloween III - Season of the Witch (1982,  R)
127
Halloween - The Curse of Michael Myers (Halloween 6) (1998,  R)
128
Halloween 4: The Return of Michael Myers (1988,  R)
129
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers (1989,  R)
130
Big Nothing (2007,  Unrated)
131
Die Hard (1988,  R)
132
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990,  R)
133
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
134
Deja Vu (2006,  PG-13)
135
Eight Below (2006,  PG)
136
Vertical Limit (2000,  PG-13)
137
Next (2007,  PG-13)
138
Lord of War (2005,  R)
139
Premonition (2007,  PG-13)
140
The Color of Money (1986,  R)
141
The Dark Knight (2008,  PG-13)
142
The Illusionist (2006,  PG-13)
143
Schindler's List (1993,  R)
144
The List (2007,  PG)
145
Wanted (2008,  R)
146
Hero Wanted (2008,  Unrated)
147
You Kill Me (2007,  R)
148
Flawless (2008,  PG-13)
149
Running Scared (2006,  R)
150
No Country for Old Men (2007,  R)
151
Battle Royale (Batoru Rowaiaru) (2001,  Unrated)
152
Batoru rowaiaru II: Chinkonka (Battle Royale II) (2003,  Unrated)
153
Man cheng jin dai huang jin jia (Curse of the Golden Flower) (2006,  R)
154
Hero (2004,  PG-13)
155
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) (2004,  PG-13)
156
Iron Monkey (2001,  Unrated)
157
Evil Cult (2003,  Unrated)
158
Fearless: A Chinese Hero (2006,  Unrated)
159
Chinatown (1974,  R)
160
Citizen Kane (1941,  PG)
161
Convoy (1978,  PG)
162
East of Eden (1955,  PG)
163
Easy Rider (1969,  R)
164
Once Upon a Time in America (1984,  R)
165
Rear Window (1954,  PG)
166
Seven (Se7en) (1995,  R)
167
The Magnificent Seven (1960,  Unrated)
168
12 Angry Men (Twelve Angry Men) (1957,  Unrated)
169
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
170
The Godfather, Part II (1974,  R)
171
The Godfather, Part III (1990,  R)
172
Sno-Line (Death Line)(Texas Godfather) (1986,  R)
173
Beowulf (2007,  PG-13)
174
Twilight Zone: The Movie (1983,  PG)
175
Dante 01 (2008,  Unrated)
176
Eragon (2006,  PG)
177
Hulk (2003,  PG-13)
178
Jumanji (1995,  PG)
179
Jumper (2008,  PG-13)
180
Signs (2002,  PG-13)
181
The Abyss (1989,  PG-13)
182
The Fly (1986,  R)
183
The Fly II (1989,  R)
184
The Happening (2008,  R)
185
Terminator Salvation (2009,  PG-13)
186
Terminator 3 - Rise of the Machines (2003,  R)
187
The Terminator (1984,  R)
188
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
189
What Dreams May Come (1998,  PG-13)
190
Zathura (2005,  PG)
191
The Spirit (2008,  PG-13)
192
Ghost Ship (2002,  R)
193
Dark City (1998,  R)
194
Land of the Dead (2005,  R)
195
Dawn of the Dead (2004,  R)
196
Pulse (2006,  PG-13)
197
Pulse (1988,  PG-13)
198
Pulse 2: Afterlife (2008,  R)
199
Pulse 3 (2008,  R)
200
Saw II (2005,  R)
201
Saw (2004,  R)
202
Saw VI (2009,  R)
203
Saw III (2006,  R)
204
Saw IV (2007,  R)
205
Silent Hill (2006,  R)
206
The Cave (2005,  PG-13)
207
The Day After (1983,  Unrated)
208
The Devil's Advocate (1997,  R)
209
The Devil's Rejects (2005,  R)
210
Joshua (Joshua: The Devil's Child) (2007,  R)
211
The Exorcism of Emily Rose (2005,  PG-13)
212
Exorcismo (1975,  Unrated)
213
Exorcism (2003,  PG-13)
214
Final Destination 3 (2006,  R)
215
The Final Destination (2009,  R)
216
Final Destination (2000,  R)
217
Final Destination 2 (2003,  R)
218
The Hills Have Eyes II (The Hills Have Eyes 2) (2007,  R)
219
The Hills Have Eyes (2006,  R)
220
Wraiths of Roanoke (Lost Colony) (2007,  Unrated)
221
The Omen (2006,  R)
222
Underworld: The Rise of the Lycans (2009,  R)
223
Underworld: Evolution (2006,  R)
224
Underworld (2003,  R)
225
Van Helsing (2004,  PG-13)
226
The Great Escape (1963,  Unrated)
227
The Shawshank Redemption (1994,  R)
228
Undisputed (2002,  R)
229
Undisputed II: Last Man Standing (2007,  R)
230
Papillon (1973,  R)
231
Apocalypto (2006,  R)
232
King Arthur (2004,  PG-13)
233
Spartacus (1960,  PG-13)
234
Pathfinder (2007,  R)
235
Platoon (1986,  R)
236
3000 Miles to Graceland (2001,  R)
237
Cross of Iron (1977,  R)
238
The Longest Day (1962,  G)
239
City of Angels (1998,  PG-13)
240
The Forbidden Kingdom (2008,  PG-13)
241
The Bank Job (2008,  R)
242
The Amityville Horror (2005,  R)
243
You've Got Mail (1998,  PG)
244
Hang 'em High (1968,  PG-13)
245
Joe Kidd (1972,  PG)
246
Two Mules For Sister Sara (1970,  PG)
247
Pale Rider (1985,  R)
248
The Left Handed Gun (1958,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments