Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb595918258's Rating My Rating
1
The Tenant (1976,  R)
Click to Rate
2
Where the Buffalo Roam (1980,  R)
Click to Rate
3
Once Upon a Time in the West (1969,  PG-13)
Click to Rate
4
The Warriors (1979,  R)
Click to Rate
5
Stir Crazy (1980,  R)
Click to Rate
6
Chinatown (1974,  R)
Click to Rate
7
The Good, the Bad and the Ugly (1967,  R)
Click to Rate
8
Night of the Living Dead (1968,  Unrated)
Click to Rate
9
Scarface (1983,  R)
Click to Rate
10
The Big Lebowski (1998,  R)
Click to Rate
11
Fargo (1996,  R)
Click to Rate
12
Coffee and Cigarettes (2003,  R)
Click to Rate
13
Ghost Dog - The Way of the Samurai (2000,  R)
Click to Rate
14
Permanent Vacation (1980,  Unrated)
Click to Rate
15
Dead Man (1995,  R)
Click to Rate
16
Rushmore (1998,  R)
Click to Rate
17
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
Click to Rate
18
Mystery Train (1989,  R)
Click to Rate
19
Night on Earth (1991,  R)
Click to Rate
20
Down by Law (1986,  R)
Click to Rate
21
Year of the Horse: Neil Young and Crazy Horse Live (,  R)
Click to Rate
22
Bottle Rocket (1996,  R)
Click to Rate
23
The Life Aquatic with Steve Zissou (2004,  R)
Click to Rate
24
Casablanca (1942,  Unrated)
Click to Rate
25
Space Cowboys (2000,  PG-13)
Click to Rate
26
The Happiness of the Katakuris (2001,  R)
Click to Rate
27
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
Click to Rate
28
Twilight Zone: The Movie (1983,  PG)
Click to Rate
29
The Island of Dr. Moreau (1996,  PG-13)
Click to Rate
30
Pat Garrett & Billy the Kid (1973,  R)
Click to Rate
31
The Getaway (1972,  PG)
Click to Rate
32
Gangs of New York (2002,  R)
Click to Rate
33
Kinski Paganini (1989,  Unrated)
Click to Rate
34
GoodFellas (1990,  R)
Click to Rate
35
The Pianist (2002,  R)
Click to Rate
36
There Will Be Blood (2007,  R)
Click to Rate
37
Oliver Twist (2000,  PG-13)
Click to Rate
38
The Driver (1978,  PG)
Click to Rate
39
Hard Times (1975,  PG)
Click to Rate
40
Nóz w Wodzie (Knife in the Water) (1962,  Unrated)
Click to Rate
41
A Clockwork Orange (1971,  R)
Click to Rate
42
3:10 to Yuma (1957) (1957,  Unrated)
Click to Rate
43
Bad Boy Bubby (1993,  Unrated)
Click to Rate
44
Bad Taste (1988,  Unrated)
Click to Rate
45
Chicken Run (2000,  G)
Click to Rate
46
High Fidelity (2000,  R)
Click to Rate
47
The Lost Boys (1987,  R)
Click to Rate
48
24 Hour Party People (2002,  R)
Click to Rate
49
The Shining (1980,  R)
Click to Rate
50
Blowup (Blow-Up) (Blow Up) (1966,  Unrated)
Click to Rate
51
Eyes Wide Shut (1999,  R)
Click to Rate
52
The Virgin Suicides (1999,  R)
Click to Rate
53
Alphaville (1965,  Unrated)
Click to Rate
54
Breathless (Ą bout de souffle) (By a Tether) (1960,  Unrated)
Click to Rate
55
A Woman Is a Woman (Une femme est une femme) (1961,  Unrated)
Click to Rate
56
The Last Emperor (1987,  PG-13)
Click to Rate
57
Stealing Beauty (1996,  R)
Click to Rate
58
Nashville (1975,  R)
Click to Rate
59
The Player (1992,  R)
Click to Rate
60
Buffalo Bill and