My Favorite Movies
| fb595962813's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001, R) |
|
| 2 |
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988, PG) |
|
| 3 |
Blade Runner (1982, R) |
|
| 4 |
Closer (2004, R) |
|
| 5 |
Cruel Intentions (1999, R) |
|
| 6 |
Dirty Dancing (1987, PG-13) |
|
| 7 |
Ghost (1990, R) |
|
| 8 |
Gone With the Wind (1939, G) |
|
| 9 |
Grindhouse (Grind House) (2007, R) |
|
| 10 |
How to Lose a Guy in 10 Days (2003, PG-13) |
|
| 11 |
Interview with the Vampire (1994, R) |
|
| 12 |
Kill Bill: Volume 1 (2003, R) |
|
| 13 |
Kill Bill, Volume 2 (2004, R) |
|
| 14 |
Legally Blonde (2001, PG-13) |
|
| 15 |
Lost In Translation (2003, R) |
|
| 16 |
Meet Joe Black (1998, PG-13) |
|
| 17 |
Mean Girls (2004, PG-13) |
|
| 18 |
Memoirs of a Geisha (2005, PG-13) |
|
| 19 |
Moulin Rouge! (2001, PG-13) |
|
| 20 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
| 21 |
Queen of the Damned (2002, R) |
|
| 22 |
Pride and Prejudice (2005, PG) |
|
| 23 |
Saw II (2005, R) |
|
| 24 |
Saw III (2006, R) |
|
| 25 |
Saw (2004, R) |
|
| 26 |
Seven (Se7en) (1995, R) |
|
| 27 |
Sin City (2005, R) |
|
| 28 |
Sleepy Hollow (1999, R) |
|
| 29 |
The Devil Wears Prada (2006, PG-13) |
|
| 30 |
The Holiday (2006, PG-13) |
|
| 31 |
The Passion of the Christ (2004, R) |
|
| 32 |
The Prestige (2006, PG-13) |
|
| 33 |
The Village (2004, PG-13) |
|
| 34 |
Titanic (1997, PG-13) |
|
| 35 |
Vanilla Sky (2001, R) |
|
| 36 |
Stigmata (1999, R) |
|
| 37 |
Signs (2002, PG-13) |
|
| 38 |
Marie Antoinette (2006, PG-13) |
|
| 39 |
The Virgin Suicides (2000, R) |
|
| 40 |
V for Vendetta (2006, R) |
|
| 41 |
The Duchess (2008, PG-13) |
|
| 42 |
The White Countess (2005, PG-13) |
|
| 43 |
Dancer in the Dark (2000, R) |
|
| 44 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004, R) |
|
| 45 |
Donnie Darko (2001, R) |
|
| 46 |
Possessed (2004, Unrated) |
|
| 47 |
Frida Kahlo: The Ribbon That Ties the Bomb (1999, Unrated) |
|
| 48 |
The Hours (2002, PG-13) |
|
| 49 |
The Others (2001, PG-13) |
|
| 50 |
The Piano (1993, R) |
|
| 51 |
Atonement (2007, R) |
|
| 52 |
Hors de Prix (Priceless) (2006, PG-13) |
|
| 53 |
Sliding Doors (1998, R) |
|
| 54 |
Death Becomes Her (1992, PG-13) |
|
| 55 |
Breakfast at Tiffany's (1961, Unrated) |
|
| 56 |
My Fair Lady (1964, G) |
|
| 57 |
Roman Holiday (1953, Unrated) |
|
| 58 |
Guess Who's Coming to Dinner (1967, Unrated) |
|
| 59 |
A Streetcar Named Desire (1951, PG) |
|
| 60 |
Changeling (2008, R) |
|
| 61 |
My Blueberry Nights (2007, PG-13) |
|
| 62 |
Stardust (2007, PG-13) |
|
| 63 |
Shakespeare in Love (1998, R) |
|
| 64 |
Silk (2007, R) |
|
| 65 |
Mary Shelley's Frankenstein (1994, R) |
|
| 66 |
Girl, Interrupted (1999, R) |
|
| 67 |
Paris Je T'aime (2007, R) |
|
| 68 |
The Royal Tenenbaums (2001, R) |
|
| 69 |
Eyes Wide Shut (1999, R) |
|
| 70 |
Alice in Wonderland (2010, Unrated) |
|
| 71 |
Edward Scissorhands (1990, PG-13) |
|
| 72 |
The Devil's Advocate (1997, R) |
|
| 73 |
Sweet November (2001, PG-13) |
|
| 74 |
The Astronaut's Wife (1999, R) |
|
| 75 |
Taan (Turn) (2001, Unrated) |
|
| 76 |
Hamlet (1996, PG-13) |












































































