Flixster
Movies on Demand
Sign Up
|
Login
No recent messages.
Loading...
Sending...
Sent!
Home
Movies
In Theaters
On Demand
On DVD
Trailers
Actors
Photos
News
Movies I Might Like
Rate Movies
Profile
My Profile
My Ratings
My Movies
My Actors
My Photos
My Videos
My Lists
Skins Gallery
Friends
My Friends
My Friends' Reviews
Find a User
Add Friends
My Conversations
Compatibility Test
People I May Know
Plan Movie Night
Community
People Like Me
People Online Now
Top User Charts
Forums
Flixster Wiki
Fun & Games
User Quizzes
Never-Ending Quiz
Personality Tests
Lists
Polls
Watch Now
Movies
TV
Videos
More Lists
|
Create a List
Top Lists
Related Lists
MY Growing up list in memory order
by
Giselle
The List
by
Jess
My Movies
by
Chris
My Movie Collection
by
Josh
DarkPrincessCrow's stoner movies
by
Trista
View More Lists
Share this List
Share this link by email, IM, or post it anywhere
My Favorite Movies
Next list
Private
fb596325680's Rating
My Rating
1
Half Baked
(1997, R)
2
Pulp Fiction
(1994, R)
3
Reservoir Dogs
(1992, R)
4
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby
(2006, PG-13)
5
Léon (The Professional)
(1994, R)
6
The Caveman's Valentine
(2001, R)
7
The Rock
(1996, R)
8
The Pursuit of Happyness
(2006, PG-13)
9
The Simpsons Movie
(2007, PG-13)
10
The Italian Job
(2003, PG-13)
11
Not Another Teen Movie
(2001, R)
12
The Incredibles
(2004, PG)
13
The Godfather
(1972, R)
14
The Godfather, Part II
(1974, R)
15
The Godfather, Part III
(1990, R)
16
The Ringer
(2005, PG-13)
17
The Shawshank Redemption
(1994, R)
18
The Usual Suspects
(1995, R)
19
The Waterboy
(1998, PG-13)
20
There's Something About Mary
(1998, R)
21
Thirteen
(2003, R)
22
The Mask
(1994, PG-13)
23
True Romance
(1993, R)
24
Romeo + Juliet
(1996, PG-13)
25
Zoolander
(2001, PG-13)
26
The Green Mile
(1999, R)
27
The Color Purple
(1985, PG-13)
28
The Bourne Identity
(2002, PG-13)
29
The Bourne Supremacy
(2004, PG-13)
30
The Bourne Ultimatum
(2007, PG-13)
31
The Boondock Saints
(1999, R)
32
Team America - World Police
(2004, R)
33
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
(1999, PG)
34
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
(2002, PG)
35
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
(2005, PG-13)
36
Star Wars: Episode IV - A New Hope
(1977, PG)
37
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
(1980, PG)
38
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
(1983, PG)
39
Sin City
(2005, R)
40
Shrek
(2001, PG)
41
Shrek 2
(2004, PG)
42
Shrek the Third (Shrek 3)
(2007, PG)
43
Seven (Se7en)
(1995, R)
44
Road Trip
(2000, R)
45
Remember the Titans
(2000, PG)
46
Old School
(2003, R)
47
Ocean's Eleven
(2001, PG-13)
48
Ocean's Twelve
(2004, PG-13)
49
Ocean's Thirteen
(2007, PG-13)
50
Mr. & Mrs. Smith
(2005, PG-13)
51
Meet Joe Black
(1998, PG-13)
52
Man on Fire
(2004, R)
53
Inside Man
(2006, R)
54
I Am Legend
(2007, PG-13)
55
Hotel Rwanda
(2005, PG-13)
56
Home Alone
(1990, PG)
57
Gridiron Gang
(2006, PG-13)
58
GoodFellas
(1990, R)
59
Gone in 60 Seconds
(2000, PG-13)
60
Girl, Interrupted
(1999, R)