My Favorite Movies


  fb596432224's Rating My Rating
1
Bad Education (La Mala educación) (2004,  NC-17)
2
Taxi Driver (1976,  R)
3
My Own Private Idaho (1991,  R)
4
Lost In Translation (2003,  R)
5
Velvet Goldmine (1998,  R)
6
Almost Famous (2000,  R)
7
Yureru (Sway) (2006,  PG)
8
Mala Noche (1985,  Unrated)
9
La Fidélité (Fidelity) (2000,  Unrated)
10
Trainspotting (1996,  R)
11
The Brown Bunny (2004,  Unrated)
12
L'Amant (2004,  Unrated)
13
Woodstock - 3 Days of Peace & Music (1970,  R)
14
Patti Smith: Dream of Life (2008,  Unrated)
15
Slumdog Millionaire (2008,  R)
16
Sex and the City (2008,  R)
17
Coffee and Cigarettes (2004,  R)
18
Mighty Aphrodite (1995,  R)
19
Being John Malkovich (1999,  R)
20
Gummo (1997,  R)
21
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
22
Tekkon kinkreet (2007,  R)
23
Good Bye, Lenin (2004,  R)
24
The Pleasure of Being Robbed (2008,  Unrated)
25
Videodrome (1983,  R)
26
Soom (Breath) (2007,  Unrated)
27
Naked Lunch (1991,  R)
28
Delicatessen (1991,  R)
29
37°2 le Matin (Betty Blue) (37.2 Degrees in the Morning) (1986,  Unrated)
30
Pulp Fiction (1994,  R)
31
Everything You Always Wanted to Know About Sex, But Were Afraid to Ask (1972,  R)
32
Boys Don't Cry (1999,  R)
33
Babel (2006,  R)
34
Sheng xia guang nian, (Eternal Summer) (2006,  Unrated)
35
Blowup (Blow-Up) (Blow Up) (1966,  Unrated)
36
Fight Club (1999,  R)
37
Momento (2002,  PG)
38
Renai shashin (Love Collage) (College of Our Lives) (2003,  Unrated)
39
Chungking Express (1996,  PG-13)
40
Philadelphia (1993,  PG-13)
41
Hilary and Jackie (1998,  R)
42
The Fly (1986,  R)
43
Cashback (2007,  R)
44
Legally Blonde (2001,  PG-13)
45
Dancer in the Dark (2000,  R)
46
Heima (Sigur Ros: Heima) (2007,  Unrated)
47
28 Days Later (2003,  R)
48
The Dreamers (2004,  NC-17)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments