My Favorite Movies
| fb596670504's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Bent (1997, NC-17) |
|
| 2 |
A Very Long Engagement (Un long dimanche de fiançailles) (2004, R) |
|
| 3 |
The Bubble (Ha Buah) (2007, Unrated) |
|
| 4 |
The Piano (1993, R) |
|
| 5 |
Urbania (2000, R) |
|
| 6 |
Girl, Interrupted (1999, R) |
|
| 7 |
Closer (2004, R) |
|
| 8 |
Fight Club (1999, R) |
|
| 9 |
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001, R) |
|
| 10 |
Breakfast at Tiffany's (1961, Unrated) |
|
| 11 |
It's a Wonderful Life (1946, Unrated) |
|
| 12 |
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998, PG-13) |
|
| 13 |
Love Actually (2003, R) |
|
| 14 |
The English Patient (1996, R) |
|
| 15 |
Cold Mountain (2003, R) |
|
| 16 |
The Hours (2002, PG-13) |
|
| 17 |
Walk on Water (2005, Unrated) |
|
| 18 |
Mysterious Skin (2005, NC-17) |
|
| 19 |
Edward Scissorhands (1990, PG-13) |
|
| 20 |
Brokeback Mountain (2005, R) |
|
| 21 |
The Color Purple (1985, PG-13) |
|
| 22 |
The Dreamers (2004, NC-17) |
|
| 23 |
The Bubble (2005, Unrated) |
|
| 24 |
De-Lovely (2004, PG-13) |
|
| 25 |
Don't Ask Don't Tell (2002, Unrated) |
|
| 26 |
Get Your Stuff (2000, Unrated) |
|
| 27 |
Gone But Not Forgotten (2003, Unrated) |
|
| 28 |
Kinky Boots (2006, PG-13) |
|
| 29 |
Last Exit to Brooklyn (1990, R) |
|
| 30 |
Latter Days (2004, Unrated) |
|
| 31 |
Longtime Companion (1990, R) |
|
| 32 |
Parting Glances (1986, Unrated) |
|
| 33 |
Pink Narcissus (1971, Unrated) |
|
| 34 |
Saving Face (2005, R) |
|
| 35 |
The Man I Love (2001, Unrated) |
|
| 36 |
Treading Water (2002, NC-17) |
|
| 37 |
When Boys Fly (2002, Unrated) |
|
| 38 |
You I Love (2004, Unrated) |
|
| 39 |
Yossi and Jagger (2003, Unrated) |
|
| 40 |
Turn Left At The End Of The World (2004, Unrated) |







































