Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb596993737's Rating My Rating
1
50 First Dates (2004,  PG-13)
2
8 Mile (2002,  R)
3
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
4
Blow (2001,  R)
5
Casino (1995,  R)
6
Chocolat (2000,  PG-13)
7
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
8
Gladiator (2000,  R)
9
Good Will Hunting (1997,  R)
10
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
11
Grease (1978,  PG)
12
GoodFellas (1990,  R)
13
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
14
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
15
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
16
Lost In Translation (2003,  R)
17
Love Actually (2003,  R)
18
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
19
Meet the Parents (2000,  PG-13)
20
Notting Hill (1999,  PG-13)
21
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
22
Scarface (1983,  R)
23
Taxi Driver (1976,  R)
24
The Departed (2006,  R)
25
The Pianist (2002,  R)
26
True Romance (1993,  R)
27
Vanilla Sky (2001,  R)
28
The Incredibles (2004,  PG)
29
Stand by Me (1986,  R)
30
Pulp Fiction (1994,  R)
31
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
32
Chicago (2002,  PG-13)
33
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
34
Hotel Rwanda (2004,  PG-13)
35
Little Miss Sunshine (2006,  R)
36
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
37
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
38
Sin City (2005,  R)
39
The Italian Job (2003,  PG-13)
40
The Mask (1994,  PG-13)
41
The Curious Case of Benjamin Button (2008,  PG-13)
The Curious Case of Benjamin Button
I've seen the emotianol movie in the cinema .....must say my ass was hurting after 2hour sitting but I couldn't move I was nailed to the chair ......a story of beauty
42
The Million Dollar Hotel (2000,  R)
43
The Edge (1997,  R)
44
Into the Wild (2007,  R)
45
Silver Cord (,  Unrated)
46
The Ghost and the Darkness (1996,  R)
47
The Commitments (1991,  R)
48
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
49
Before Night Falls (2000,  R)
50
Paris (2008,  R)
51
In My Country (2005,  R)
52
The Golden Compass (2007,  PG-13)
53
The Dreamers (2004,  NC-17)
54
Out of Africa (1985,  PG)
55
The Beach (2000,  R)
56
Blood Diamond (2006,  R)
57
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
58
Babel (2006,  R)
59
Wonder Boys (2000,  R)
60
The Gift (2000,  R)
61
The Lake House (2006,  PG)
62
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
63
Constantine (2005,  R)
64
Motherhood (2009,  PG-13)
65
200 Cigarettes (1999,  R)
66
Memento (2000,  R)
67
The Prestige (2006,  PG-13)
68
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
69
The Truman Show (1998,  PG)
70
I Am Sam (2002,  PG-13)
71
A Midsummer Night's Dream (1999,  PG-13)
72
From Hell (2001,  R)
73
Killing Me Softly (2002,  Unrated)
74
Boogie Woogie (2009,  Unrated)
75
Analyze That (2002,  R)
76
Shark Tale (2004,  PG)
77
A Bronx Tale (1993,  R)
78
The Deer Hunter (1978,  R)
79
Beyond Borders (2003,  R)
80
Hackers (1995,  PG-13)
81
Gia (1997,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments