My Favorite Movies
| fb597054701's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988, PG) |
|
| 2 |
Big Fish (2003, PG-13) |
|
| 3 |
Blade Runner (1982, R) |
|
| 4 |
Blow (2001, R) |
|
| 5 |
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006, R) |
|
| 6 |
Braveheart (1995, R) |
|
| 7 |
Casino (1995, R) |
|
| 8 |
Catch Me If You Can (2002, PG-13) |
|
| 9 |
Charlie and the Chocolate Factory (2005, PG) |
|
| 10 |
Chicago (2002, PG-13) |
|
| 11 |
Closer (2004, R) |
|
| 12 |
Collateral (2004, R) |
|
| 13 |
Constantine (2005, R) |
|
| 14 |
Crank (2006, R) |
|
| 15 |
Crash (2004, R) |
|
| 16 |
Donnie Darko (2001, R) |
|
| 17 |
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982, PG) |
|
| 18 |
Fargo (1996, R) |
|
| 19 |
Fight Club (1999, R) |
|
| 20 |
Final Destination (2000, R) |
|
| 21 |
Finding Nemo (2003, G) |
|
| 22 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 23 |
Full Metal Jacket (1987, R) |
|
| 24 |
Gladiator (2000, R) |
|
| 25 |
Hostel (2006, R) |
|
| 26 |
Ice Age (2002, PG) |
|
| 27 |
Inside Man (2006, R) |
|
| 28 |
Kill Bill, Volume 2 (2004, R) |
|
| 29 |
Kill Bill: Volume 1 (2003, R) |
|
| 30 |
Lord of War (2005, R) |
|
| 31 |
Lost In Translation (2003, R) |
|
| 32 |
Man on Fire (2004, R) |
|
| 33 |
Meet The Fockers (2004, PG-13) |
|
| 34 |
Memoirs of a Geisha (2005, PG-13) |
|
| 35 |
Memento (2000, R) |
|
| 36 |
Million Dollar Baby (2004, PG-13) |
|
| 37 |
Minority Report (2002, PG-13) |
|
| 38 |
Monsters, Inc. (2001, G) |
|
| 39 |
Monty Python and the Holy Grail (1975, PG) |
|
| 40 |
Moulin Rouge! (2001, PG-13) |
|
| 41 |
Mr. & Mrs. Smith (2005, PG-13) |
|
| 42 |
Platoon (1986, R) |
|
| 43 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
| 44 |
Rent (2005, PG-13) |
|
| 45 |
Requiem for a Dream (2000, R) |
|
| 46 |
Reservoir Dogs (1992, R) |
|
| 47 |
Romeo + Juliet (1996, PG-13) |
|
| 48 |
Saw (2004, R) |
|
| 49 |
Saw II (2005, R) |
|
| 50 |
Saw III (2006, R) |
|
| 51 |
Scarface (1983, R) |
|
| 52 |
Shrek (2001, PG) |
|
| 53 |
Snatch (2001, R) |
|
| 54 |
Taxi Driver (1976, R) |
|
| 55 |
The Big Lebowski (1998, R) |
|
| 56 |
The Color Purple (1985, PG-13) |
|
| 57 |
The Exorcist (1973, R) |
|
| 58 |
The Godfather (1972, R) |
|
| 59 |
The Godfather, Part II (1974, R) |
|
| 60 |
The Goonies (1985, PG) |
|
| 61 |
The Illusionist (2006, PG-13) |
|
| 62 |
The Last Samurai (2003, R) |
|
| 63 |
The Lion King (1994, G) |
|
| 64 |
The Matrix (1999, R) |
|
| 65 |
The Pianist (2002, R) |
|
| 66 |
The Rock (1996, R) |
|
| 67 |
The Truman Show (1998, PG) |
|
| 68 |
The Usual Suspects (1995, R) |
|
| 69 |
The Terminator (1984, R) |
|
| 70 |
The Sixth Sense (1999, PG-13) |
|
| 71 |
The Shining (1980, R) |
|
| 72 |
Training Day (2001, R) |
|
| 73 |
Trainspotting (1996, R) |
|
| 74 |
True Romance (1993, R) |
|
| 75 |
Vanilla Sky (2001, R) |
|
| 76 |
Walk the Line (2005, PG-13) |
|
| 77 |
Cannes: All Access (2006, Unrated) |
|
| 78 |
The Doors (1991, R) |
|
| 79 |
U Turn (1997, R) |
|
| 80 |
Natural Born Killers (1994, NC-17) |
|
| 81 |
Midnight Express (1978, R) |
|
| 82 |
JFK (1991, R) |
|
| 83 |
Wall Street (1987, R) |
|
| 84 |
South Park: Imaginationland: The Movie (2008, Unrated) |
|
| 85 |
Nixon (1995, R) |
|
| 86 |
Apocalypse Now Redux (, Unrated) |
|
| 87 |
The Outsiders (1983, PG) |
|
| 88 |
The Dogs of War (1980, R) |
|
| 89 |
Deadline (1987, R) |
|
| 90 |
King of New York (1990, R) |
|
| 91 |
Domino (2005, R) |
|
| 92 |
Sleepy Hollow (1999, R) |
|
| 93 |
Funny Games (1998, Unrated) |




























































































