Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb597555172's Rating My Rating
1
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
Click to Rate
2
Grandma's Boy (2006,  R)
Click to Rate
3
Tommy Boy (1995,  PG-13)
Click to Rate
4
Trailer Park Boys: The Movie (2006,  R)
Click to Rate
5
Office Space (1999,  R)
Click to Rate
6
The Crow (1994,  R)
Click to Rate
7
Big Fish (2003,  PG-13)
Click to Rate
8
The Princess Bride (1987,  PG)
Click to Rate
9
The Waterboy (1998,  PG-13)
Click to Rate
10
Shaolin Soccer (2001,  PG-13)
Shaolin Soccer 5.0 Stars
Best soccer movie ever!!!
Click to Rate
11
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
Click to Rate
12
Thank You For Smoking (2005,  R)
Click to Rate
13
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
Click to Rate
14
Poolhall Junkies (2003,  R)
Click to Rate
15
WarGames (1983,  PG)
Click to Rate
16
The Wizard (1989,  PG)
Click to Rate
17
Con Air (1997,  R)
Click to Rate
18
SLC Punk (1998,  R)
Click to Rate
19
Groove (2000,  R)
Click to Rate
20
Idiocracy (2005,  R)
Click to Rate
21
Face/Off (1997,  R)
Click to Rate
22
Scarface (1983,  R)
Click to Rate
23
The Big Hit (1998,  R)
Click to Rate
24
Planes, Trains and Automobiles (1987,  R)
Click to Rate
25
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
Click to Rate
26
Casino Royale (2006,  PG-13)
Click to Rate
27
Hackers (1995,  PG-13)
Click to Rate
28
Mystery, Alaska (1999,  R)
Click to Rate
29
Top Gun (1986,  PG)
Click to Rate
30
The Godfather (1972,  R)
Click to Rate
31
Half Baked (1997,  R)
Click to Rate
32
Dazed and Confused (1993,  R)
Click to Rate
33
Pirates of Silicon Valley (1999,  Unrated)
Click to Rate
34
Glengarry Glen Ross (1992,  R)
Click to Rate
35
Old School (2003,  R)
Click to Rate
36
Short Circuit (1986,  PG)
Click to Rate
37
Back to the Future (1985,  PG)
Click to Rate
38
Back to the Future Part II (1989,  PG)
Click to Rate
39
Back to the Future Part III (1990,  PG)
Click to Rate
40
The Godfather, Part II (1974,  R)
Click to Rate
41
The Godfather, Part III (1990,  R)
Click to Rate
42
Undisputed (2002,  R)
Click to Rate
43
Passenger 57 (1992,  R)
Click to Rate
44
Real Genius (1985,  PG)
Click to Rate
45
The First $20 Million Is Always the Hardest (2002,  PG-13)
Click to Rate
46
Empire Records (1995,  PG-13)
Click to Rate
47
Ghost Rider (2007,  PG-13)
Click to Rate
48
Superbad (2007,  R)
Click to Rate
49
Gone in 60 Seconds (2000,  PG-13)
Click to Rate
50
Independence Day (1996,  PG-13)
Click to Rate
51
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
Click to Rate
52
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
Click to Rate
53
Men in Black (1997,  PG-13)
Click to Rate
54
Men in Black II (2002,  PG-13)
Click to Rate
55
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
Click to Rate
56
Where the Buffalo Roam (1980,  R)
Click to Rate
57
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (,  PG)
Click to Rate
58
Road Trip (2000,  R)
Click to Rate
59
Rounders (1998,  R)