My Favorite Movies


  fb597986427's Rating My Rating
1
To Catch a Killer (1992,  Unrated)
2
The Shawshank Redemption (1994,  R)
3
Schindler's List (1993,  R)
4
Mannen på taket (The Man on the Roof) (1976,  R)
5
Untamed Heart (1993,  PG-13)
6
American History X (1998,  R)
7
Mr. Horn (1979,  Unrated)
8
The Godfather (1972,  R)
9
The Godfather, Part II (1974,  R)
10
Sällskapsresan (The Charter Trip) (1980,  Unrated)
11
Man Som Hatar Kvinnor (Millenium: Part 1 - Men Who Hate Women) (The Girl with the Dragon Tattoo) (2009,  Unrated)
12
Youngblood (1986,  R)
13
Mamma Mia! (2008,  PG-13)
14
Pulp Fiction (1994,  R)
15
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
16
The Shining (1980,  R)
17
Dolores Claiborne (1995,  R)
18
Rear Window (1954,  PG)
19
The Usual Suspects (1995,  R)
20
L.A. Confidential (1997,  R)
21
The Silence of the Lambs (1991,  R)
22
Taxi Driver (1976,  R)
23
Forrest Gump (1994,  PG-13)
24
Alien (1979,  R)
25
Jaws (1975,  PG)
26
Das Boot (The Boat) (1981,  R)
27
Back to the Future (1985,  PG)
28
Braveheart (1995,  R)
29
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
30
Silverado (1985,  PG-13)
31
Carlito's Way (1993,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments