My Favorite Movies


  fb598127730's Rating My Rating
1
Nosferatu: Phantom der Nacht (Nosferatu the Vampyre) (1979,  PG)
2
Nikita (La Femme Nikita) (1990,  R)
3
The Jungle Book (1967,  PG)
4
Mulholland Drive (2001,  R)
5
Nathalie (2003,  Unrated)
6
Lightning in a Bottle (2004,  PG-13)
7
Blade Runner (1982,  R)
8
2 Days in the Valley (1996,  R)
9
La Reine Margot (Queen Margot) (1994,  R)
10
Rollerball (1975,  R)
11
Rising Sun (1993,  R)
12
Dark City (1998,  R)
13
Domino (2005,  R)
14
Avalon (2001,  R)
15
Earth Girls Are Easy (1989,  PG)
16
Nice Girls Don't Explode (1987,  PG)
17
The Fifth Element (1997,  PG-13)
18
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
19
The Hunger (1983,  R)
20
Casino Royale (2006,  PG-13)
21
From Russia With Love (1964,  PG)
22
Dogma (1999,  R)
23
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
24
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
25
Total Balalaika Show (1994,  Unrated)
26
On Her Majesty's Secret Service (1969,  PG)
27
Memento (2000,  R)
28
Der Name der Rose (The Name of the Rose) (1986,  R)
29
Heathers (1988,  R)
30
Lust, Caution (Se jie) (2007,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments