My Favorite Movies


  fb598583377's Rating My Rating
1
Before the Rain (Pred dozhdot) (1994,  Unrated)
2
Dust (2003,  R)
Dust
Multidimensional and timeless epic about love, hate, values, loss and, after all, endurance. Full with outstanding references and brilliant camerawork.
3
The Usual Suspects (1995,  R)
4
The Shawshank Redemption (1994,  R)
5
Once Upon a Time in America (1984,  R)
6
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) (1968,  PG-13)
7
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
8
Yojimbo (1961,  Unrated)
9
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954,  Unrated)
10
The Godfather (1972,  R)
11
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
12
As Good As It Gets (1997,  PG-13)
13
The Third Man (1949,  Unrated)
14
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
15
The Maltese Falcon (1941,  Unrated)
16
North by Northwest (1959,  Unrated)
17
The Sting (1973,  PG)
18
The Last Emperor (1987,  PG-13)
19
Léon (The Professional) (1994,  R)
20
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
21
The Fisher King (1991,  R)
22
Solyaris (Solaris) (1976,  Unrated)
23
The Italian Job (1969,  G)
24
Jesus of Nazareth (,  Unrated)
25
La leggenda del pianista sull'oceano (The Legend of 1900) (1998,  R)
26
The French Connection (1971,  R)
27
Notorious (1946,  Unrated)
28
Mr. Holland's Opus (1995,  PG)
29
Mad Dog Time (1996,  R)
30
Clerks (1994,  R)
31
Pulp Fiction (1994,  R)
32
Mifune (2000,  R)
33
The Idiots (Idioterne) (Dogma 95) (2000,  R)
34
Delicatessen (1991,  R)
35
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
36
La Cité des Enfants Perdus (The City of Lost Children) (1995,  R)
37
Apocalypse Now (1979,  R)
38
Blade Runner (1982,  R)
39
Casablanca (1943,  PG)
40
Der Himmel über Berlin (Wings of Desire) (The Sky Above Berlin) (1987,  PG-13)
41
Dead Poets Society (1989,  PG)
42
Miller's Crossing (1990,  R)
43
Full Metal Jacket (1987,  R)
44
Seven (Se7en) (1995,  R)
45
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
46
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
47
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
48
Sin City (2005,  R)
49
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
50
Taxi Driver (1976,  R)
51
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
52
The Matrix (1999,  R)
53
The Silence of the Lambs (1991,  R)
54
The Shining (1980,  R)
55
Training Day (2001,  R)
56
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) (1988,  R)
57
Breaking the Waves (1996,  R)
58
Tender Mercies (1983,  PG)
59
Falling Down (1993,  R)
60
Superman (1978,  PG)
61
The Game (1997,  R)
62
Fight Club (1999,  R)
63
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
64
Memento (2000,  R)
65
A History of Violence (2005,  R)
66
Identity (2003,  R)
67
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) (1949,  Unrated)
68
The Mission (1986,  PG)
69
Ran (1985,  R)
70
Kumonosu Jô (Throne of Blood) (Macbeth) (1957,  Unrated)
71
Das Boot (The Boat) (1981,  R)
72
Das Leben der Anderen (The Lives of Others) (2006,  R)
73
Experiment (2008,  R)
74
Run Lola Run (Lola rennt) (1999,  R)
75
Stalker (1979,  Unrated)
76
Hero (2004,  PG-13)
77
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) (1964,  R)
78
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Più) (1965,  R)
79
The Seventh Seal (,  Unrated)
80
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
81
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
82
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
83
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
84
School of Rock (2003,  PG-13)
85
Mi nismo andjeli (1992,  Unrated)
86
Subway (1985,  R)
87
The Big Blue (Le Grand bleu) (1988,  R)
88
Three Colors: Blue (Trois couleurs: Bleu) (1993,  R)
89
A Fistful of Dynamite (Duck, You Sucker) (Giù la testa) (1972,  R)
90
Spartacus (1960,  PG-13)
91
Eyes Wide Shut (1999,  R)
92
Lolita (1998,  R)
93
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
94
Psycho (1960,  R)
95
Rope (1948,  PG)
96
Underground (1995,  Unrated)
97
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
98
Batman (1989,  PG-13)
99
Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969,  PG)
100
The Great Gatsby (1974,  PG)
101
Iron Maze (1991,  R)
102
Adieu l'ami (Farewell, Friend) (Honor Among Thieves) (1968,  PG)
103
Farewell, My Lovely (1975,  R)
104
Sleep, My Love (1947,  Unrated)
105
Double Indemnity (1944,  Unrated)
106
The Killers (1964,  Unrated)
107
Name of the Rose (2003,  Unrated)
108
Burnt by the Sun (1995,  R)
109
Le Charme Discret de la Bourgeoisie (The Discreet Charm Of The Bourgeoisie) (1972,  PG)
110
The Unbearable Lightness of Being (1988,  R)
111
Un Chien Andalou (An Andalusian Dog) (1929,  Unrated)
112
Spellbound (1945,  Unrated)
113
On the Waterfront (1954,  Unrated)
114
Marathon Man (1976,  R)
115
The Boys from Brazil (1978,  R)
116
Brazil (1985,  R)
117
The Big Lebowski (1998,  R)
118
Fargo (1996,  R)
119
Down by Law (1986,  R)
120
Midnight Express (1978,  R)
121
Mystery Train (1989,  R)
122
Coffee and Cigarettes (2004,  R)
123
37°2 le Matin (Betty Blue) (37.2 Degrees in the Morning) (1986,  Unrated)
124
Bagdad Cafe (1988,  PG)
125
3-Iron (Bin-jip) (Empty Houses) (2004,  R)
126
The Consequences of Love (Le Conseguenze dell'amore) (2005,  Unrated)
127
The Talented Mr. Ripley (1999,  R)
128
Senki (Shadows) (2007,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments