My Favorite Movies


  fb599684151's Rating My Rating
1
Ronin (1998,  R)
2
With Fire and Sword (1999,  Unrated)
3
Where Eagles Dare (1969,  PG)
4
Casino Royale (2006,  PG-13)
5
His Kind of Woman (1951,  Unrated)
6
The Wild Bunch (1969,  R)
7
Bella (Beauty) (2006,  PG-13)
8
The Day of the Jackal (1973,  PG)
9
The Wild Geese (1978,  R)
10
Laura (1944,  Unrated)
11
Point Blank (1967,  Unrated)
12
The Guns of Navarone (1961,  PG)
13
She Wore a Yellow Ribbon (1949,  Unrated)
14
The Quiet Man (1952,  Unrated)
15
Stalag 17 (1953,  Unrated)
16
Run Lola Run (Lola rennt) (1999,  R)
17
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
18
Léon (The Professional) (1994,  R)
19
I Am Legend (2007,  PG-13)
20
Hot Fuzz (2007,  R)
21
Smokin' Aces (2007,  R)
22
The Boondock Saints (1999,  R)
23
Tinker, Tailor, Soldier, Spy (TV SHOW) (,  Unrated)
24
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (2006,  PG-13)
25
Rough Riders (1997,  Unrated)
26
The Flight of the Phoenix (1965,  Unrated)
27
Sahara (2005,  PG-13)
28
Serenity (2005,  PG-13)
29
Expelled: No Intelligence Allowed (2008,  PG)
30
Sorcerer (1977,  PG)
31
Iron Man (2008,  PG-13)
32
Southern Comfort (1981,  R)
33
Idiocracy (2006,  R)
34
Cross of Iron (1977,  R)
35
Grosse Pointe Blank (1997,  R)
36
Tropic Thunder (2008,  R)
37
Man Hunt (1941,  Unrated)
38
Quantum of Solace (2008,  PG-13)
39
Tears of the Sun (2003,  R)
40
Yes Man (2008,  PG-13)
41
The Wrestler (2008,  R)
42
Eagle Eye (2008,  PG-13)
43
The Whole Nine Yards (2000,  R)
44
Vanishing Point (1971,  R)
45
The Taking of Pelham One Two Three (The Taking of Pelham 1 2 3) (1974,  R)
46
Heist (2001,  R)
47
Bangkok Dangerous (1999,  R)
48
M (1931,  Unrated)
49
Insomnia (1998,  Unrated)
50
Three Colors: White (Trzy kolory: Bialy) (1994,  R)
51
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954,  Unrated)
52
Central do Brasil (Central Station) (1998,  R)
53
Umberto D. (1952,  Unrated)
54
Das Leben der Anderen (The Lives of Others) (2006,  R)
55
Das Boot (The Boat) (1981,  R)
56
Stalingrad (1995,  Unrated)
57
Colonel Wolodyjowski (1969,  Unrated)
58
Potop (The Deluge) (1974,  Unrated)
59
Psy (1992,  G)
60
Kolja (Kolya) (1997,  PG-13)
61
Burnt by the Sun (1995,  R)
62
Shall We Dance? (Shall We Dansu?) (1997,  PG)
63
Passion in the Desert (1997,  Unrated)
64
Before the Rain (Pred dozhdot) (1994,  Unrated)
65
President's Last Bang (Geuddae geusaramdeul) (2005,  Unrated)
66
The Killer (Dip huet seung hung) (1989,  Unrated)
67
Lat sau san taam (Hard-Boiled) (1992,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments