Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb600177818's Rating My Rating
1
The Fall (2006,  R)
2
Call Me Elisabeth (Je m'appelle Elisabeth) (2007,  Unrated)
3
Before the Rain (Pred dozhdot) (1994,  Unrated)
4
Little Miss Sunshine (2006,  R)
5
Pride and Prejudice (2005,  PG)
6
Reconstruction (2004,  PG-13)
7
Oldboy (2005,  R)
8
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants) (2004,  R)
9
Into the Wild (2007,  R)
10
3-Iron (Bin-jip) (Empty Houses) (2004,  R)
11
Candy (2006,  R)
12
The Chorus (Les Choristes) (2005,  PG-13)
13
Léon (The Professional) (1994,  R)
14
The Lovers of the Arctic Circle (Los Amantes del Círculo Polar) (The Lovers from the North Pole) (1998,  R)
15
Modigliani (2004,  R)
16
The Shawshank Redemption (1994,  R)
17
The Great Ecstasy of Robert Carmichael (2005,  Unrated)
18
The Fountain (2006,  PG-13)
19
Billy Elliot (2000,  R)
20
Once Upon a Time in America (1984,  R)
21
Requiem for a Dream (2000,  R)
22
1900 (Novecento) (1976,  R)
23
The Return (Vozvrashcheniye) (2003,  Unrated)
24
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within) (2004,  PG-13)
25
Good Will Hunting (1997,  R)
26
Crash (2004,  R)
27
Shine (1996,  PG-13)
28
Dead Poets Society (1989,  PG)
29
The Mermaid (Rusalka) (2008,  Unrated)
30
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
31
Allegro (2006,  Unrated)
32
C.R.A.Z.Y. (Crazy) (2005,  Unrated)
33
Palermo Shooting (2008,  Unrated)
34
Edge of Madness (2002,  R)
35
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
36
Memento (2000,  R)
37
Sekai no chûshin de, ai o sakebu (Crying Out Love, in the Center of the World) (2004,  Unrated)
38
The Hedgehog (Le herisson) (,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments