My Favorite Movies


  fb600687036's Rating My Rating
1
Run Lola Run (Lola rennt) (1999,  R)
2
X-Men (2000,  PG-13)
3
The Game (1997,  R)
4
Apocalypto (2006,  R)
5
American History X (1998,  R)
6
Maria Full of Grace (2004,  R)
7
Fatal Attraction (1987,  R)
8
Amores Perros (2001,  R)
9
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
10
Babel (2006,  R)
11
Big Fish (2003,  PG-13)
12
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
13
Casino (1995,  R)
14
Children of Men (2006,  R)
15
Chocolat (2000,  PG-13)
16
City of Angels (1998,  PG-13)
17
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
18
Dead Poets Society (1989,  PG)
19
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
20
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
21
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
22
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
23
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
24
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
25
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
26
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
27
Hotel Rwanda (2004,  PG-13)
28
I Am Sam (2002,  PG-13)
29
Inside Man (2006,  R)
30
Interview with the Vampire (1994,  R)
31
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
32
Little Miss Sunshine (2006,  R)
33
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
34
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
35
Minority Report (2002,  PG-13)
36
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
37
Princess Mononoke (Mononoke-hime) (1999,  PG-13)
38
Requiem for a Dream (2000,  R)
39
Saw (2004,  R)
40
Saw II (2005,  R)
Saw II
excellent
41
Saw III (2006,  R)
42
Schindler's List (1993,  R)
43
Snatch (2001,  R)
44
The Butterfly Effect (2004,  R)
45
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
46
The Illusionist (2006,  PG-13)
47
The Green Mile (1999,  R)
48
The Shawshank Redemption (1994,  R)
49
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
50
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
51
The Truman Show (1998,  PG)
52
The Usual Suspects (1995,  R)
53
Trainspotting (1996,  R)
54
V for Vendetta (2006,  R)
55
American Beauty (1999,  R)
56
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
57
Blood Diamond (2006,  R)
58
Casino Royale (2006,  PG-13)
59
Cast Away (2000,  PG-13)
60
Constantine (2005,  R)
61
Finding Nemo (2003,  G)
62
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle) (2005,  PG)
63
I, Robot (2004,  PG-13)
64
Madagascar (2005,  PG)
65
Mulan (1998,  G)
66
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
67
The Fifth Element (1997,  PG-13)
68
The Incredibles (2004,  PG)
69
The Lake House (2006,  PG)
70
The Matrix (1999,  R)
71
The Mummy (1999,  PG-13)
72
The Passion of the Christ (2004,  R)
73
The Pianist (2002,  R)
74
The Prestige (2006,  PG-13)
75
The Silence of the Lambs (1991,  R)
76
The Village (2004,  PG-13)
77
My Life Without Me (2003,  R)
78
Good Bye, Lenin (2004,  R)
79
The Bubble (Ha Buah) (2007,  Unrated)
80
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within) (2004,  PG-13)
81
Le Scaphandre et le Papillon (The Diving Bell and the Butterfly) (2007,  PG-13)
82
West Beyrouth (West Beirut) (1999,  Unrated)
83
Caramel (2008,  PG)
84
Halfaouine: Boy of the Terraces (1990,  Unrated)
85
Crime Novel (Romanzo criminale) (2005,  Unrated)
86
Hable con Ella (Talk to Her) (2002,  R)
87
Kika (1994,  Unrated)
88
What Have I Done to Deserve This? (¿Qué he hecho yo para merecer esto!!) (1984,  Unrated)
89
Volver (2006,  R)
90
Tacones Lejanos (High Heels) (1991,  R)
91
Law of Desire (La Ley del deseo) (1987,  NC-17)
92
Mujeres al Borde de un Ataque de Nervios (Women on the Verge of a Nervous Breakdown) (1988,  R)
93
Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother) (1999,  R)
94
Live Flesh (Carne trémula) (1998,  R)
95
The Others (2001,  PG-13)
96
Das Leben der Anderen (The Lives of Others) (2006,  R)
97
Crimen ferpecto (El Crimen Perfecto) (2005,  Unrated)
98
Solino (2002,  Unrated)
99
Head-On (Gegen die Wand) (2005,  R)
Head-On (Gegen die Wand)
Excellent...un Grand Moment d'Emotion
100
The Golden Compass (2007,  PG-13)
101
Jumanji (1995,  PG)
102
Respiro (2003,  PG-13)
103
Chi to hone (Blood and Bones) (2004,  Unrated)
104
The Bone Collector (1999,  R)
105
The English Patient (1996,  R)
106
Practical Magic (1998,  PG-13)
107
Modigliani (2004,  R)
108
Little Children (2006,  R)
109
Good Luck Chuck (2007,  R)
110
Panic Room (2002,  R)
111
Splash (1984,  PG)
112
Auf der Anderen Seite (The Edge of Heaven) (On the Other Side) (2007,  Unrated)
113
The Yacoubian Building (Omaret yakobean) (2006,  Unrated)
114
Io non ho paura (I'm Not Scared) (2003,  R)
115
Sous les Bombes (Under the Bombs) (2007,  Unrated)
116
Bee Movie (2007,  PG)
117
Salt of This Sea (Milh Hadha al-Bahr) (2008,  Unrated)
118
El Orfanato (The Orphanage) (2007,  R)
119
We Own the Night (2007,  R)
120
WALL-E (2008,  G)
121
Black Book (Zwartboek) (2007,  R)
122
Final Analysis (1992,  R)
123
Le Père Noël est une Ordure (1982,  Unrated)
124
Mirrors (2008,  R)
125
The Real McCoy (1993,  PG-13)
126
Dot the I (2005,  R)
127
A Perfect Murder (1998,  R)
128
The Piano Teacher (La Pianiste) (2001,  R)
129
The Piano Lesson (1995,  PG)
130
Message in a Bottle (1999,  PG-13)
131
Melinda and Melinda (2005,  PG-13)
132
Match Point (2005,  R)
133
Sex and Lucia (Lucía y el sexo) (2002,  R)
134
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) (2004,  R)
135
Gothika (2003,  R)
136
Enemy of the State (1998,  R)
137
Love Actually (2003,  R)
138
Winged Migration (Le Peuple Migrateur) (2003,  G)
139
Ratatouille (2007,  G)
140
The Ring (2002,  PG-13)
141
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
142
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
143
Collateral (2004,  R)
144
Flightplan (2005,  PG-13)
145
Pulp Fiction (1994,  R)
146
Jackie Brown (1997,  R)
147
Formula 51 (The 51st State) (2002,  R)
148
Le Cerf-volant (The Kite) (2003,  Unrated)
149
Modern Times (1936,  Unrated)
150
Paris Je T'aime (2007,  R)
151
Monsters, Inc. (2001,  G)
152
Stealing Beauty (1996,  R)
153
Armageddon (1998,  PG-13)
154
Perfect Stranger (2007,  R)
155
Monster's Ball (2001,  R)
156
La Comunidad (Common Wealth) (2000,  R)
157
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
158
Contact (1997,  PG)
159
A Very Long Engagement (Un long dimanche de fiançailles) (2004,  R)
160
Misery (1990,  R)
161
Wanted (2008,  R)
162
Seven (Se7en) (1995,  R)
163
Along Came a Spider (2001,  R)
164
Kiss The Girls (1997,  R)
165
El Palo (2001,  R)
El Palo
un film excellent dans la tradition du film espagnol...excellent
166
Stratosphere Girl (2004,  Unrated)
167
The Patriot (2000,  R)
168
Arlette (1997,  Unrated)
169
A Crime in Paradise (2000,  Unrated)
170
101 Reykjavík (2001,  Unrated)
171
The Jackal (1997,  R)
172
Ricordati di me, (Remember Me, My Love) (2004,  Unrated)
173
Seven Pounds (2008,  PG-13)
174
Slumdog Millionaire (2008,  R)
175
The Curious Case of Benjamin Button (2008,  PG-13)
176
Matrimonio all'Italiana (Marriage Italian Style) (1964,  Unrated)
177
[Rec] (2007,  R)
178
Pay It Forward (2000,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments