My Favorite Movies


  fb602784231's Rating My Rating
1
Brighton Rock (1947,  Unrated)
2
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
3
The Hunt for Red October (1990,  PG)
4
Mad Max 2 (The Road Warrior) (1981,  R)
5
Hrafninn flýgur (Revenge of the Barbarians) (When the Raven Flies) (1984,  Unrated)
6
Das Boot (The Boat) (1981,  R)
7
Faust (1926,  Unrated)
8
The Seventh Seal (Det Sjunde inseglet) (1957,  Unrated)
9
The Exorcism of Emily Rose (2005,  PG-13)
10
The Passion of the Christ (2004,  R)
11
This Gun for Hire (1942,  Unrated)
12
Smultronstället (Wild Strawberries) (1957,  Unrated)
13
Europa (Zentropa) (1991,  R)
14
The Searchers (1956,  Unrated)
15
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) (1968,  PG-13)
16
The Bridge on the River Kwai (1957,  PG)
17
The Crusades (1935,  Unrated)
18
L'Innocente (The Innocent) (The Intruder) (1976,  R)
19
The Island (Ostrov) (2007,  Unrated)
20
Rob Roy (1995,  R)
21
Koyaanisqatsi - Life Out of Balance (1983,  Unrated)
22
Frankenstein (1931,  Unrated)
23
The Grapes of Wrath (1940,  Unrated)
24
The Manchurian Candidate (1962,  PG-13)
25
The McKenzie Break (Escape) (Wolfpack) (1970,  PG)
26
Mary of Scotland (1936,  Unrated)
27
On the Waterfront (1954,  Unrated)
28
The Omen (1976,  R)
29
Out of the Past (1947,  Unrated)
30
Ordet (The Word) (1954,  Unrated)
31
Oxen (The Ox) (1991,  Unrated)
32
Rukajärven tie (Ambush) (2002,  Unrated)
33
Talvisota (Winter War) (1989,  Unrated)
34
The Films of the Brothers Quay (1987,  Unrated)
35
Gone With the Wind (1939,  G)
36
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
37
The Breakfast Club (1985,  R)
38
Mishima - A Life in Four Chapters (1985,  R)
39
Suburbia (1983,  R)
40
Run Lola Run (Lola rennt) (1999,  R)
41
Dirty Harry (1971,  R)
42
Escape from Alcatraz (1979,  PG)
43
Mondo Cane (1962,  R)
44
Chinatown (1974,  R)
45
Onibaba (1965,  Unrated)
46
Diabolique (Les Diaboliques) (1955,  Unrated)
47
Gentleman Jim (1942,  Unrated)
48
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) (1964,  R)
49
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Più) (1965,  R)
50
My Darling Clementine (1946,  G)
51
Kaidan (Kwaidan) (Ghost Stories) (1964,  Unrated)
52
Camille (1936,  Unrated)
53
Die Nibelungen: Siegfried (Siegfried's Death) (1924,  Unrated)
54
Die Nibelungen: Kriemhilds Rache (Kriemhild's Revenge) (1924,  Unrated)
55
Joan of Arc (1999,  Unrated)
56
Adam's Rib (1949,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments