My Favorite Movies


  fb6028622's Rating My Rating
1
The Dark Knight (2008,  PG-13)
The Dark Knight
This movie is outstanding. Heath Ledger's performance is priceless, you will never see any type of acting like that again!!! I really hope Heath wins an oscar for this role because he really deserves it. This is the best movie of the year. I highly recommend everybody to see this movie.
2
The Departed (2006,  R)
The Departed
This movie has the total package. Great actors, great direction, great story, and great ending.One of the greatest movies i have ever seen. I strongly recommend it.
3
American History X (1998,  R)
4
The Prestige (2006,  PG-13)
5
Batman Begins (2005,  PG-13)
6
Inglourious Basterds (2009,  R)
Inglourious Basterds
Tarantino's best film. The ending is really satisfying.
7
Remember the Titans (2000,  PG)
8
American Gangster (2007,  R)
American Gangster
Great movie, great acting , and great story. A true classic.
9
Gladiator (2000,  R)
10
Superbad (2007,  R)
11
GoodFellas (1990,  R)
12
Cloverfield (2008,  PG-13)
Cloverfield
exciting, entertaining, awesome. The style of the movie is really unique. I like how the movie is shot from a handycam. You feel like your in the movie, i cant wait until the next one.
13
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
14
Meet the Parents (2000,  PG-13)
15
American Beauty (1999,  R)
16
Back to the Future Part II (1989,  PG)
17
Back to the Future Part III (1990,  PG)
18
Back to the Future (1985,  PG)
19
Inside Man (2006,  R)
20
American Psycho (2000,  R)
21
Trading Places (1983,  R)
22
District 9 (2009,  R)
District 9
a brillant original movie! it's not a typical alien invasion movie, it's very unique from other sci-fi alien movies. The best movie of this year so far.
23
Saw (2004,  R)
Saw
the best one out of the entire series.
24
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
25
Vegas Vacation (1997,  PG)
26
The Break-Up (2006,  PG-13)
27
The Village (2004,  PG-13)
28
Step Brothers (2008,  R)
Step Brothers
funniest movie of 2008

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments