My Favorite Movies


  fb602904146's Rating My Rating
1
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
2
Donnie Darko (2001,  R)
Donnie Darko
Cellar Door.
3
Until the End of the World (Bis ans Ende der Welt) (1992,  R)
Until the End of the World (Bis ans Ende der Welt)
It's amazing to watch this film now, seven years after the "future" in which it was set. It is still one of the most beautiful films I have ever seen, definitely one of Wenders' finest efforts and I have just managed to get a hold of a copy of the five hour version to watch on some rainy weekend this winter.
4
Drowning by Numbers (1988,  R)
5
Mystery Train (1989,  R)
6
Alien (1979,  R)
7
Blazing Saddles (1974,  R)
8
Caddyshack (1980,  R)
9
Clerks (1994,  R)
10
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
11
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
12
Fight Club (1999,  R)
13
Friday (1995,  R)
14
Garden State (2004,  R)
15
Good Will Hunting (1997,  R)
16
Half Baked (1998,  R)
17
Jaws (1975,  PG)
18
Lost In Translation (2003,  R)
19
Nacho Libre (2006,  PG)
20
Office Space (1999,  R)
21
Pulp Fiction (1994,  R)
22
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
23
Shaun of the Dead (2004,  R)
24
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
25
The Crow (1994,  R)
26
The Lost Boys (1987,  R)
27
The Princess Bride (1987,  PG)
28
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
29
The Shawshank Redemption (1994,  R)
30
The Silence of the Lambs (1991,  R)
31
The Usual Suspects (1995,  R)
32
Zoolander (2001,  PG-13)
33
Young Frankenstein (1974,  PG)
34
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
35
Aliens (1986,  R)
36
American Beauty (1999,  R)
37
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
38
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
39
Big Fish (2003,  PG-13)
40
Casino Royale (2006,  PG-13)
41
Children of Men (2006,  R)
42
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
43
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
44
Hotel Rwanda (2005,  PG-13)
45
Hot Fuzz (2007,  R)
46
Knocked Up (2007,  R)
47
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
48
Seven (Se7en) (1995,  R)
49
Sin City (2005,  R)
Sin City
Hells yes.
50
The Big Lebowski (1998,  R)
51
The Goonies (1985,  PG)
52
The Shining (1980,  R)
53
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
54
True Romance (1993,  R)
55
Mystery Men (1999,  PG-13)
56
Insomnia (1997,  Unrated)
57
Monsters, Inc. (2001,  G)
58
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
59
Dog Park (1998,  R)
60
Rushmore (1998,  R)
61
La Dolce Vita (1960,  Unrated)
62
Celebrity (1998,  R)
63
Cache (Hidden) (2005,  R)
64
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
65
Soylent Green (1973,  PG)
66
The Manitou (1978,  PG)
67
Night of the Lepus (1972,  PG)
68
Logan's Run (1976,  PG)
69
Dead Calm (1989,  R)
70
Midnight Crossing (1988,  R)
71
Midnight in the Garden of Good and Evil (1997,  R)
72
Miller's Crossing (1990,  R)
73
The Spanish Prisoner (1997,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments