My Favorite Movies


  fb603041664's Rating My Rating
1
Finding Nemo (2003,  G)
2
Forrest Gump (1994,  PG-13)
3
Grease (1978,  PG)
4
Mean Girls (2004,  PG-13)
5
Pretty Woman (1990,  R)
6
Shrek (2001,  PG)
7
Shrek 2 (2004,  PG)
8
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
9
The Tech of Shrek 2 (2004,  Unrated)
10
Shrek Goes Fourth (,  Unrated)
11
Meet the Cast of Shrek 2 (2004,  Unrated)
12
The Music of Shrek 2 (2004,  Unrated)
13
Shrek in the Swamp Karaoke Dance Party (,  Unrated)
14
Creating a Fairy Tale World: The Making of Shrek (2001,  Unrated)
15
Shrek the Halls (2007,  G)
16
Shrek 4-D (Shrek 3-D) (2003,  Unrated)
17
Seven Pounds (2008,  PG-13)
18
Hitch (2005,  PG-13)
19
Hancock (2008,  PG-13)
20
I, Robot (2004,  PG-13)
21
Shark Tale (2004,  PG)
22
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
23
I Am Legend (2007,  PG-13)
24
Bad Boys II (2003,  R)
25
Men in Black (1997,  PG-13)
26
Independence Day (1996,  PG-13)
27
Men in Black II (2002,  PG-13)
28
Bad Boys (1995,  R)
29
Wild Wild West (1999,  PG-13)
30
Enemy of the State (1998,  R)
31
Ali (2001,  R)
32
Made in America (1993,  PG-13)
33
The Legend of Bagger Vance (2000,  PG-13)
34
Six Degrees of Separation (1993,  R)
35
Twelfth Night: Or What You Will (1998,  PG)
36
Happily Ever After (2005,  G)
37
Where the Day Takes You (1992,  R)
38
A Will of Their Own (1998,  Unrated)
39
Welcome to Hollywood (2000,  R)
40
Boom! Hollywood's Greatest Disaster Movies (2000,  Unrated)
41
A Closer Walk (2003,  Unrated)
42
Close Encounters: Proof of Alien Contact (2000,  Unrated)
43
On the Assassination of the President (2008,  Unrated)
44
Jay and Silent Bob Strike Back (2001,  R)
45
Series 7: The Contenders (2001,  R)
46
Melinda and Melinda (2005,  PG-13)
47
Oh, What a Lovely Tea Party (2004,  Unrated)
48
Love Rome (2004,  Unrated)
49
Comic Book Superheroes Unmasked (2003,  G)
50
Stupid Teenagers Must Die (2006,  Unrated)
51
Lucy You Love It (2000,  Unrated)
52
Terror Tract (2000,  R)
53
No Way Out (1950,  Unrated)
54
Merc Force (2003,  Unrated)
55
Clash of the Wolves (1925,  G)
56
Brother's Destiny (The Road Home) (1995,  PG)
57
The Broken Giant (1998,  Unrated)
58
Hell on Wheels (1967,  Unrated)
59
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004,  PG-13)
60
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
61
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
62
Nanny McPhee (2006,  PG)
63
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
64
Highlander (1986,  R)
65
Calendar Girls (2003,  PG-13)
66
A Christmas Carol (1999,  Unrated)
67
Mary Shelley's Frankenstein (1994,  R)
68
Imagine Me & You (2006,  R)
69
Wah-Wah (2006,  R)
70
Hilary and Jackie (1998,  R)
71
Thunderpants (2002,  Unrated)
72
Doctor Zhivago (2002,  Unrated)
73
Daniel Deronda (2002,  Unrated)
74
Lucky Break (2002,  PG-13)
75
Heartlands (2002,  PG-13)
76
The Return of the Native (1994,  PG)
77
The Canterville Ghost (1996,  PG)
78
Love in a Cold Climate (2002,  Unrated)
79
Acorn Antiques: The Musical (2006,  Unrated)
80
Station Jim (2001,  Unrated)
81
Out of Bounds (2004,  Unrated)
82
The Man Who Cried (2000,  R)
83
Harry Potter in the Hood (2007,  Unrated)
84
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part II (2011,  Unrated)
85
J.K. Rowling and the Birth of Harry Potter (2004,  Unrated)
86
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part I (2010,  Unrated)
87
Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009,  PG)
88
Discovering the Real World of Harry Potter (2001,  Unrated)
89
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
90
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
91
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
92
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
93
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
94
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
95
27 Dresses (2008,  PG-13)
96
Elf (2003,  PG)
97
Wanted (2008,  R)
98
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
99
The Notebook (2004,  PG-13)
100
Titanic (1997,  PG-13)
101
The Simpsons - Gone Wild (1989,  Unrated)
102
The Simpsons Christmas Special (1991,  Unrated)
103
'The Simpsons': America's First Family (2000,  Unrated)
104
The Simpsons: Family Therapy (1989,  PG)
105
The Simpsons' Christmas Message (2004,  Unrated)
106
The Simpsons: Christmas with the Simpsons 2 (2008,  Unrated)
107
The Simpsons: Christmas with the Simpsons (2008,  Unrated)
108
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
109
Freaky Friday (2003,  PG)
110
The Parent Trap (1998,  PG)
111
Confessions of a Teenage Drama Queen (2004,  PG)
112
Just My Luck (2006,  PG-13)
113
Georgia Rule (2007,  R)
114
Herbie: Fully Loaded (2005,  G)
115
A Prairie Home Companion (2006,  PG-13)
116
I Know Who Killed Me (2007,  R)
117
Life-Size (2000,  G)
118
Get A Clue (2002,  G)
119
Chapter 27 (2007,  R)
120
Labor Pains (2009,  PG-13)
121
Friendly Fire (2006,  Unrated)
122
The Freshest Kids - A History of the B-Boy (2001,  Unrated)
123
Spy Kids 3-D - Game Over (2003,  PG)
124
Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams (2002,  PG)
125
Spy Kids (2001,  PG)
126
H.G. Wells and The War of the Worlds - A Documentary (2005,  Unrated)
127
Hg Wells War of the Worlds (2005,  Unrated)
128
H.G. Wells' The War of the Worlds (2005,  Unrated)
129
The War of the Worlds (1953,  G)
130
War of the Worlds 2: The Next Wave (2008,  Unrated)
131
War of the Worlds (2005,  PG-13)
132
The Best of Times (1986,  PG-13)
133
Club Paradise (1986,  PG-13)
134
Noel (2004,  PG)
135
Moscow On The Hudson (1984,  R)
136
The Big White (2005,  R)
137
House of D (2004,  PG-13)
138
Cadillac Man (1990,  R)
139
Dead Again (1991,  R)
140
Jakob the Liar (1999,  PG-13)
141
Fathers' Day (1997,  PG-13)
142
The World According to Garp (1982,  R)
143
The Final Cut (2004,  PG-13)
144
Hamlet (1996,  PG-13)
145
The Fisher King (1991,  R)
146
Awakenings (1990,  PG-13)
147
The Night Listener (2006,  R)
148
Popeye (1980,  PG)
149
Death to Smoochy (2002,  R)
150
Nine Months (1995,  PG-13)
151
The Aristocrats (2005,  Unrated)
152
Toys (1992,  PG-13)
153
The Birdcage (1996,  R)
154
Aladdin and the King of Thieves (1999,  G)
155
Good Morning, Vietnam (1987,  R)
156
What Dreams May Come (1998,  PG-13)
157
Deconstructing Harry (1997,  R)
158
FernGully - The Last Rainforest (1992,  G)
159
Man of the Year (2006,  PG-13)
160
August Rush (2007,  PG)
161
Jack (1996,  PG-13)
162
One Hour Photo (2002,  R)
163
Insomnia (2002,  R)
164
Patch Adams (1998,  PG-13)
165
Dead Poets Society (1989,  PG)
166
Bicentennial Man (1999,  PG)
167
License to Wed (2007,  PG-13)
168
Good Will Hunting (1997,  R)
169
A.I. Artificial Intelligence (2001,  PG-13)
170
Dreams With Sharp Teeth (2008,  Unrated)
171
R.V. (RV) (Runaway Vacation) (2006,  PG)
172
Flubber (1997,  PG)
173
Hook (1991,  PG)
174
Robots (2005,  PG)
175
Disney's Aladdin (1992,  G)
176
Jumanji (1995,  PG)
177
An Evening with Robin Williams (1982,  Unrated)
178
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
179
Happy Feet (2006,  PG)
180
Night at the Museum (2006,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments