My Favorite Movies


  fb603299152's Rating My Rating
1
V for Vendetta (2006,  R)
2
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
3
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
4
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
5
Sweet November (2001,  PG-13)
6
1408 (2007,  PG-13)
7
Time of the Gypsies (Dom za vesanje) (1988,  R)
8
A Walk to Remember (2002,  PG)
9
Dancer in the Dark (2000,  R)
10
School of Rock (2003,  PG-13)
11
Schindler's List (1993,  R)
12
The Lord of the Rings (1978,  PG)
13
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
14
Troy (2004,  R)
15
The Shawshank Redemption (1994,  R)
16
Titanic (1997,  PG-13)
17
Léon (The Professional) (1994,  R)
18
The Godfather (1972,  R)
19
Scarface (1983,  R)
20
Scent of a Woman (1992,  R)
21
The Illusionist (2006,  PG-13)
22
Stalker (1979,  Unrated)
23
Zerkalo (The Mirror) (1975,  Unrated)
24
Offret (The Sacrifice) (1986,  PG)
25
Ivanovo detstvo (Ivan's Childhood)(My Name Is Ivan)(The Youngest Spy) (1962,  Unrated)
26
The Pianist (2002,  R)
27
The Jacket (2005,  R)
28
The Butterfly Effect (2004,  R)
29
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
30
Kingdom of Heaven (2005,  R)
31
Tenacious D in: The Pick of Destiny (2006,  R)
32
Lilya 4-Ever (Lilja 4-ever) (2003,  R)
33
Finding Neverland (2004,  PG)
34
Gladiator (2000,  R)
35
Requiem for a Dream (2000,  R)
36
Seven (Se7en) (1995,  R)
37
Cold Mountain (2003,  R)
38
The Terminal (2004,  PG-13)
39
No Reservations (2007,  PG)
40
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
41
Fight Club (1999,  R)
42
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
43
Silent Hill (2006,  R)
44
Stigmata (1999,  R)
45
Constantine (2005,  R)
46
Dreamcatcher (2003,  R)
47
The Others (2001,  PG-13)
48
Awake (2007,  R)
49
Little Children (2006,  R)
50
Forrest Gump (1994,  PG-13)
51
Unforgiven (1992,  R)
52
Blood Diamond (2006,  R)
53
Full Metal Jacket (1987,  R)
54
Kabadayi (2007,  Unrated)
55
I Am Legend (2007,  PG-13)
56
Musallat (Haunted) (2007,  Unrated)
57
The Matrix (1999,  R)
58
The Matrix Reloaded (2003,  R)
59
The Matrix Revolutions (2003,  R)
60
Irreversible (2002,  Unrated)
61
No Country for Old Men (2007,  R)
62
There Will Be Blood (2007,  R)
63
Munich (2005,  R)
64
Pink Floyd - The Wall (1982,  R)
65
Metallica - Some Kind of Monster (2004,  R)
66
Metal: A Headbanger's Journey (2005,  R)
67
Istanbul Tales (Anlat Istanbul) (2005,  Unrated)
68
The Last Samurai (2003,  R)
69
Bee Movie (2007,  PG)
70
Ice Age (2002,  PG)
71
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs (Ice Age 3) (2009,  PG)
72
Spider-Man (2002,  PG-13)
73
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
74
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
75
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
76
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
77
Eyes Wide Shut (1999,  R)
78
Panic Room (2002,  R)
79
The Silence of the Lambs (1991,  R)
80
Hannibal Rising (2007,  R)
81
The Crow (1994,  R)
82
Van Helsing (2004,  PG-13)
83
Pet Sematary (1989,  R)
84
28 Weeks Later... (2007,  R)
85
Final Destination (2000,  R)
86
Final Destination 2 (2003,  R)
87
Underworld (2003,  R)
88
Underworld: Evolution (2006,  R)
89
Mute Witness (1995,  R)
90
The Exorcist (1973,  R)
91
The Ring (2002,  PG-13)
92
Recep Ivedik (2008,  Unrated)
93
Recep Ivedik 2 (2009,  Unrated)
94
Identity (2003,  R)
95
Friday the 13th Part 2 (1981,  R)
96
Freddy vs. Jason (2003,  R)
97
Lord of War (2005,  R)
98
Con Air (1997,  R)
99
City of Angels (1998,  PG-13)
100
8 Mile (2002,  R)
101
Saving Private Ryan (1998,  R)
102
Whisper (2007,  R)
103
Hide and Seek (2005,  R)
104
Hostel (2006,  R)
105
Kurtlar vadisi - Irak (Valley of the Wolves: Iraq) (2006,  Unrated)
106
Hypnos (Hipnos) (2004,  Unrated)
107
There's Something About Mary (1998,  R)
108
Gothika (2003,  R)
109
My Little Eye (2002,  R)
110
The Village (2004,  PG-13)
111
Goal II: Living the Dream (2007,  PG-13)
112
Just Like Heaven (2005,  PG-13)
113
Rock Star (2001,  R)
114
300 (2007,  R)
115
The Seeker: The Dark Is Rising (2007,  PG)
116
Little Miss Sunshine (2006,  R)
117
A.R.O.G (2008,  Unrated)
118
Le Scaphandre et le Papillon (The Diving Bell and the Butterfly) (2007,  PG-13)
119
Alone in the Dark (2005,  R)
120
Issiz adam (2008,  Unrated)
121
Donnie Darko (2001,  R)
122
Perfume: The Story of a Murderer (2006,  R)
123
Exorcist - The Beginning (2004,  R)
124
Batman Begins (2005,  PG-13)
125
The Dark Knight (2008,  PG-13)
126
The Usual Suspects (1995,  R)
127
Sleepers (1996,  R)
128
Slumdog Millionaire (2008,  R)
129
Into the Wild (2007,  R)
130
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
131
P.S. I Love You (2007,  PG-13)
132
Scary Movie (2000,  R)
133
Scary Movie 2 (2001,  R)
134
Scary Movie 3 (2003,  PG-13)
135
Scary Movie 4 (2006,  PG-13)
136
Mystic River (2003,  R)
137
Barda (In Bar) (2007,  Unrated)
138
The Fall (2006,  R)
139
The Mist (2007,  R)
140
Sin City (2005,  R)
141
Memento (2000,  R)
142
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
143
Yes Man (2008,  PG-13)
144
Vicky Cristina Barcelona (2008,  PG-13)
145
Underworld: The Rise of the Lycans (2009,  R)
146
The Truman Show (1998,  PG)
147
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
148
Global Metal (2008,  Unrated)
149
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
150
Bayrampasa: Ben fazla kalmayacagim (2007,  Unrated)
151
Orangelove (Orange Love) (2007,  Unrated)
152
Saw (2004,  R)
153
Boogeyman 3 (2008,  Unrated)
154
Kurtlar vadisi: Gladio (,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments