Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb603720688's Rating My Rating
1
The Lake House (2006,  PG)
2
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
3
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
4
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
5
You've Got Mail (1998,  PG)
6
Maid in Manhattan (2002,  PG-13)
7
Die Hard (1988,  R)
8
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990,  R)
9
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
10
Resident Evil (2002,  R)
11
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
12
Resident Evil: Extinction (2007,  R)
13
Ghost Rider (2007,  PG-13)
14
XXX (2002,  PG-13)
15
The Chronicles of Riddick (2004,  Unrated)
16
Pitch Black (2000,  R)
17
2 Fast 2 Furious (2003,  PG-13)
18
American Pie (1999,  R)
19
American Pie 2 (2001,  R)
20
Armageddon (1998,  PG-13)
21
Back to the Future (1985,  PG)
22
Back to the Future Part II (1989,  PG)
23
Back to the Future Part III (1990,  PG)
24
Bad Boys (1995,  R)
25
Bad Boys II (2003,  R)
26
Blade (1998,  R)
27
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
28
Blade - Trinity (2004,  R)
29
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
30
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
31
Casino Royale (2006,  PG-13)
32
Cast Away (2000,  PG-13)
33
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
34
City of Angels (1998,  PG-13)
35
Con Air (1997,  R)
36
Coyote Ugly (2000,  PG-13)
37
Crank (2006,  R)
38
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
39
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
40
Face/Off (1997,  R)
41
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
42
Final Destination (2000,  R)
43
Final Destination 2 (2003,  R)
44
Finding Nemo (2003,  G)
45
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
46
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
47
Grease (1978,  PG)
48
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
49
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
50
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
51
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
52
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
53
Hitch (2005,  PG-13)
54
Home Alone (1990,  PG)
55
Hook (1991,  PG)
56
Ice Age (2002,  PG)
57
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
58
Independence Day (1996,  PG-13)
59
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
60
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
61
Jaws (1975,  PG)
62
Jurassic Park (1993,  PG-13)
63
Labyrinth (1986,  PG)
64
Legally Blonde (2001,  PG-13)
65
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde (2003,  PG-13)
66
Liar Liar (1997,  PG-13)
67
Madagascar (2005,  PG)
68
Mean Girls (2004,  PG-13)
69
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
70
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
71
Meet the Parents (2000,  PG-13)
72
Men in Black (1997,  PG-13)
73
Men in Black II (2002,  PG-13)
74
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
75
Monsters, Inc. (2001,  G)
76
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
77
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
78
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
79
Never Been Kissed (1999,  PG-13)
80
Notting Hill (1999,  PG-13)
81
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
82
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
83
Over the Hedge (2006,  PG)
84
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
85
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
86
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
87
Pretty Woman (1990,  R)
88
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
89
Road Trip (2000,  R)
90
Scream (1996,  R)
91
Shrek (2001,  PG)
92
Shrek 2 (2004,  PG)
93
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
94
Snatch (2001,  R)
95
Spider-Man (2002,  PG-13)
96
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
97
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
98
The Departed (2006,  R)
99
The Fast and the Furious (2001,  PG-13)
100
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006,  PG-13)
101
The Green Mile (1999,  R)
102
The Italian Job (2003,  PG-13)
103
The Lost Boys (1987,  R)
104
The Mask (1994,  PG-13)
105
The Matrix (1999,  R)
106
The Mummy (1999,  PG-13)
107
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
108
The Pacifier (2005,  PG)
109
The Ring (2002,  PG-13)
110
The Shawshank Redemption (1994,  R)
111
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
112
The Transporter (2002,  PG-13)
113
The Truman Show (1998,  PG)
114
The Wedding Planner (2001,  PG-13)
115
There's Something About Mary (1998,  R)
116
Titanic (1997,  PG-13)
117
Top Gun (1986,  PG)
118
Toy Story (1995,  G)
119
Training Day (2001,  R)
120
What a Girl Wants (2003,  PG)
121
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
122
Broken Arrow (1996,  R)
123
Robin Hood: Prince of Thieves (1991,  PG-13)
124
Joy Ride (Road Kill) (2001,  R)
125
Running Scared (2006,  R)
126
Eight Below (2006,  PG)
127
Into the Blue (2005,  PG-13)
128
Basic Instinct 2 (2006,  R)
129
Basic Instinct (1992,  R)
130
Total Recall (1990,  R)
131
The Net (1995,  PG-13)
132
Hope Floats (1998,  PG-13)
133
Speed 2 - Cruise Control (1997,  PG-13)
134
Premonition (2007,  PG-13)
135
While You Were Sleeping (1995,  PG)
136
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous (2005,  PG-13)
137
Murder by Numbers (2002,  R)
138
Practical Magic (1998,  PG-13)
139
28 Days (2000,  PG-13)
140
Demolition Man (1993,  R)
141
Chain Reaction (1996,  PG-13)
142
Speed (1994,  R)
143
The Goonies (1985,  PG)
144
Days of Thunder (1990,  R)
145
The Others (2001,  PG-13)
146
The Stepford Wives (2004,  PG-13)
147
Air Force One (1997,  R)
148
Chitty Chitty Bang Bang (1968,  G)
149
Fire Down Below (1997,  R)
150
Poseidon (2006,  PG-13)
151
Backdraft (1991,  R)
152
Cocktail (1988,  R)
153
Death Becomes Her (1992,  PG-13)
154
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
155
Erin Brockovich (2000,  R)
156
Lethal Weapon (1987,  R)
157
Lethal Weapon 2 (1989,  R)
158
Lethal Weapon 3 (1992,  R)
159
Lethal Weapon 4 (1998,  R)
160
Look Who's Talking (1989,  PG-13)
161
Look Who's Talking, Too (1990,  PG-13)
162
Look Who's Talking Now (1993,  PG-13)
163
Navy Seals (1990,  R)
164
Point Break (1991,  R)
165
Runaway Jury (2003,  PG-13)
166
Smokey and the Bandit (1977,  PG)
167
Smokey and the Bandit II (1980,  PG)
168
Smokey and the Bandit, Pt. 3 (1983,  PG)
169
Sleepless in Seattle (1993,  PG)
170
Innerspace (1987,  PG)
171
The Fugitive (1993,  PG-13)
172
U.S. Marshals (1997,  PG-13)
173
Vertical Limit (2000,  PG-13)
174
Vice Versa (1988,  PG)
175
Volcano (1997,  PG-13)
176
The Client (1994,  PG-13)
177
The Bodyguard (1992,  R)
178
Rules of Engagement (2000,  R)
179
The Missing (2003,  R)
180
Herbie Rides Again (1974,  G)
181
Herbie Goes Bananas (1980,  G)
182
Herbie Goes to Monte Carlo (1977,  G)
183
Herbie (1966,  Unrated)
184
Tom and Jerry - Whiskers Away (1952,  G)
185
Tom and Jerry Blast Off to Mars (2005,  Unrated)
186
Tom and Jerry: Paws for a Holiday (2004,  Unrated)
187
Tom and Jerry - The Movie (1992,  G)
188
Tom and Jerry: The Magic Ring (2002,  Unrated)
189
Ghost (1990,  R)
190
Tom and Jerry - The Fast and the Furry (,  Unrated)
191
Miracle on 34th Street (1994,  G)
192
Flightplan (2005,  PG-13)
193
Contact (1997,  PG)
194
Panic Room (2002,  R)
195
Shout (1991,  PG-13)
196
Virus (1999,  R)
197
Wildcats (1986,  R)
198
Private Benjamin (1980,  R)
199
Overboard (1987,  PG)
200
Used Cars (1980,  R)
201
Executive Decision (1995,  R)
202
Charlie's Angels - Full Throttle (2003,  PG-13)
203
Gangs of New York (2002,  R)
204
Charlie's Angels (2000,  PG-13)
205
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life (2003,  PG-13)
206
Lara Croft - Tomb Raider (2001,  PG-13)
207
A River Runs Through It (1992,  PG)
208
Picture Perfect (1997,  PG-13)
209
Baywatch: Hawaiian Wedding (2003,  Unrated)
210
Baywatch: White Thunder at Glacier Bay (1997,  PG)
211
Baywatch: Forbidden Paradise (1995,  PG)
212
Knight Rider: The Movie (1985,  Unrated)
213
Six Days, Seven Nights (1998,  PG-13)
214
Anything to Survive (Almost Too Late) (1990,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments