My Favorite Movies
| fb605787823's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Godfather (1972, R) |
|
| 2 |
The Godfather, Part II (1974, R) |
|
| 3 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
| 4 |
Glory (1989, R) |
|
| 5 |
Casablanca (1943, PG) |
|
| 6 |
The Right Stuff (1983, PG) |
|
| 7 |
Saving Private Ryan (1998, R) |
|
| 8 |
The Bourne Identity (2002, PG-13) |
|
| 9 |
The Bourne Supremacy (2004, PG-13) |
|
| 10 |
The Bourne Ultimatum (2007, PG-13) |
|
| 11 |
Sleepless in Seattle (1993, PG) |
|
| 12 |
Sayonara (1957, Unrated) |
|
| 13 |
National Treasure (2004, PG) |
|
| 14 |
Mutiny on the Bounty (1935, Unrated) |
|
| 15 |
The Caine Mutiny (1954, Unrated) |
|
| 16 |
The Best Years of Our Lives (1946, Unrated) |
|
| 17 |
Breakfast at Tiffany's (1961, Unrated) |
|
| 18 |
Sabrina (1954, Unrated) |
|
| 19 |
Notorious (1946, Unrated) |
|
| 20 |
In Cold Blood (1967, R) |
|
| 21 |
How to Lose a Guy in 10 Days (2003, PG-13) |
|
| 22 |
GoodFellas (1990, R) |
|
| 23 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 24 |
Finding Neverland (2004, PG) |
|
| 25 |
Camelot (1967, G) |
|
| 26 |
Carousel (1956, Unrated) |
|
| 27 |
The Music Man (1962, G) |
|
| 28 |
Victor Victoria (1982, PG) |
|
| 29 |
Gone With the Wind (1939, G) |
|
| 30 |
East of Eden (1955, PG) |
|
| 31 |
Rebel Without a Cause (1955, PG-13) |
|
| 32 |
Giant (1956, G) |
|
| 33 |
Legends of the Fall (1994, R) |
|
| 34 |
The Green Mile (1999, R) |
|
| 35 |
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001, PG-13) |
|
| 36 |
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003, PG-13) |
|
| 37 |
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002, PG-13) |
|
| 38 |
The Last Samurai (2003, R) |
|
| 39 |
The Italian Job (2003, PG-13) |
|
| 40 |
The Patriot (2000, R) |
|
| 41 |
The Rock (1996, R) |
|
| 42 |
The Sandlot (1993, PG) |
|
| 43 |
The Silence of the Lambs (1991, R) |
|
| 44 |
The Sound of Music (1965, G) |
|
| 45 |
The Wizard of Oz (1939, G) |
|
| 46 |
There's Something About Mary (1998, R) |
|
| 47 |
Titanic (1997, PG-13) |
|
| 48 |
Transformers (2007, PG-13) |
|
| 49 |
We Were Soldiers (2002, R) |
|
| 50 |
What's Eating Gilbert Grape (1993, PG-13) |
|
| 51 |
When Harry Met Sally (1989, R) |
|
| 52 |
You've Got Mail (1998, PG) |
|
| 53 |
Schindler's List (1993, R) |
|
| 54 |
Reservoir Dogs (1992, R) |
|
| 55 |
Remember the Titans (2000, PG) |
|
| 56 |
Ray (2004, PG-13) |
|
| 57 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981, PG) |
|
| 58 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
| 59 |
Pretty Woman (1990, R) |
|
| 60 |
Platoon (1986, R) |
|
| 61 |
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975, R) |
|
| 62 |
Notting Hill (1999, PG-13) |
|
| 63 |
My Best Friend's Wedding (1997, PG-13) |
|
| 64 |
Million Dollar Baby (2004, PG-13) |
|
| 65 |
Man on Fire (2004, R) |
|
| 66 |
King Kong (1933, Unrated) |
|
| 67 |
Jurassic Park (1993, PG-13) |
|
| 68 |
It's a Wonderful Life (1946, Unrated) |
|
| 69 |
Full Metal Jacket (1987, R) |
|
| 70 |
Drumline (2002, PG-13) |
|
| 71 |
Dreamgirls (2006, PG-13) |
|
| 72 |
Dirty Dancing (1987, PG-13) |
|
| 73 |
Die Hard (1988, R) |
|
| 74 |
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995, R) |
|
| 75 |
Cinderella Man (2005, PG-13) |
|
| 76 |
Casino Royale (2006, PG-13) |
|
| 77 |
Dr. No (1962, PG) |
|
| 78 |
From Russia With Love (1964, PG) |
|
| 79 |
Goldfinger (1964, PG) |
|
| 80 |
You Only Live Twice (1967, PG) |
|
| 81 |
Thunderball (1965, PG) |
|
| 82 |
Diamonds Are Forever (1971, PG) |
|
| 83 |
A Beautiful Mind (2001, PG-13) |
|
| 84 |
A League of Their Own (1992, PG) |
|
| 85 |
Alien (1979, R) |
|
| 86 |
American Beauty (1999, R) |
|
| 87 |
Apocalypse Now (1979, R) |
|
| 88 |
Black Hawk Down (2001, R) |
|
| 89 |
Blazing Saddles (1974, R) |
|
| 90 |
Blood Diamond (2006, R) |
|
| 91 |
Braveheart (1995, R) |
|
| 92 |
Caddyshack (1980, R) |
|
| 93 |
Catch Me If You Can (2002, PG-13) |
|
| 94 |
Collateral (2004, R) |
|
| 95 |
Cool Runnings (1993, PG) |
|
| 96 |
Crash (2004, R) |
|
| 97 |
Dead Poets Society (1989, PG) |
|
| 98 |
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982, PG) |
|
| 99 |
Edward Scissorhands (1990, PG-13) |
|
| 100 |
Fargo (1996, R) |
|
| 101 |
Ferris Bueller's Day Off (1986, PG) |
|
| 102 |
Ghost (1990, R) |
|
| 103 |
Hitch (2005, PG-13) |
|
| 104 |
Hotel Rwanda (2004, PG-13) |
|
| 105 |
Independence Day (1996, PG-13) |
|
| 106 |
Indiana Jones and the Last Crusade (1989, PG-13) |
|
| 107 |
Jaws (1975, PG) |
|
| 108 |
Just Like Heaven (2005, PG-13) |
|
| 109 |
Knocked Up (2007, R) |
|
| 110 |
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998, PG-13) |
|
| 111 |
Live Free or Die Hard (2007, PG-13) |
|
| 112 |
Love Actually (2003, R) |
|
| 113 |
Meet Joe Black (1998, PG-13) |
|
| 114 |
Memoirs of a Geisha (2005, PG-13) |
|
| 115 |
Men in Black (1997, PG-13) |
|
| 116 |
Moulin Rouge (1952, Unrated) |
|
| 117 |
Mrs. Doubtfire (1993, PG-13) |
|
| 118 |
My Big Fat Greek Wedding (2002, PG) |
|
| 119 |
Napoleon Dynamite (2004, PG) |
|
| 120 |
Night at the Museum (2006, PG) |
|
| 121 |
Ocean's Eleven (2001, PG-13) |
|
| 122 |
Ocean's Twelve (2004, PG-13) |
|
| 123 |
Rocky (1976, PG) |
|
| 124 |
Rudy (1993, PG) |
|
| 125 |
Seven (Se7en) (1995, R) |
|
| 126 |
Shooter (2007, R) |
|
| 127 |
Sixteen Candles (1984, PG) |
|
| 128 |
Speed (1994, R) |
|
| 129 |
Spider-Man (2002, PG-13) |
|
| 130 |
Spider-Man 2 (2004, PG-13) |
|
| 131 |
Spider-Man 3 (2007, PG-13) |
|
| 132 |
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005, PG-13) |
|
| 133 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977, PG) |
|
| 134 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980, PG) |
|
| 135 |
Steel Magnolias (1989, PG) |
|
| 136 |
Take the Lead (2006, PG-13) |
|
| 137 |
Taxi Driver (1976, R) |
|
| 138 |
Thank You For Smoking (2006, R) |
|
| 139 |
The 40 Year Old Virgin (2005, R) |
|
| 140 |
The Big Lebowski (1998, R) |
|
| 141 |
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005, PG) |
|
| 142 |
The Color Purple (1985, PG-13) |
|
| 143 |
The Da Vinci Code (2006, PG-13) |
|
| 144 |
The Departed (2006, R) |
|
| 145 |
The Devil Wears Prada (2006, PG-13) |
|
| 146 |
The Exorcist (1973, R) |
|
| 147 |
The Godfather, Part III (1990, R) |
|
| 148 |
The Holiday (2006, PG-13) |
|
| 149 |
The Illusionist (2006, PG-13) |
|
| 150 |
The Notebook (2004, PG-13) |
|
| 151 |
The Phantom of the Opera (2004, PG-13) |
|
| 152 |
The Pianist (2002, R) |
|
| 153 |
The Prestige (2006, PG-13) |
|
| 154 |
The Princess Bride (1987, PG) |
|
| 155 |
The Sixth Sense (1999, PG-13) |
|
| 156 |
The Terminator (1984, R) |
|
| 157 |
The Transporter (2002, PG-13) |
|
| 158 |
Tombstone (1993, R) |
|
| 159 |
Top Gun (1986, PG) |
|
| 160 |
Training Day (2001, R) |
|
| 161 |
Walk the Line (2005, PG-13) |
|
| 162 |
What a Girl Wants (2003, PG) |
|
| 163 |
Without A Paddle (2004, PG-13) |
|
| 164 |
Wyatt Earp (1994, PG-13) |
|
| 165 |
Scent of a Woman (1992, R) |
|
| 166 |
The Insider (1999, R) |
|
| 167 |
L.A. Confidential (1997, R) |
|
| 168 |
The In-Laws (1979, PG) |
|
| 169 |
Capote (2005, R) |
|
| 170 |
Infamous (2006, R) |
|
| 171 |
Basic Instinct (1992, R) |
|
| 172 |
The American President (1995, PG-13) |
|
| 173 |
Dave (1993, PG-13) |
|
| 174 |
The Hunt for Red October (1990, PG) |
|
| 175 |
Clear and Present Danger (1994, PG-13) |
|
| 176 |
Patriot Games (1992, R) |
|
| 177 |
Spy Games (1999, Unrated) |
|
| 178 |
The Last Castle (2001, R) |
|
| 179 |
Sneakers (1992, PG-13) |
|
| 180 |
The Horse Whisperer (1998, PG-13) |
|
| 181 |
The Andromeda Strain (1971, G) |
|
| 182 |
Seven Days in May (1964, PG-13) |
|
| 183 |
Fail-Safe (1964, Unrated) |
|
| 184 |
The Heart Is a Lonely Hunter (1968, Unrated) |
|
| 185 |
Shane (1953, Unrated) |
|
| 186 |
Advise and Consent (1962, Unrated) |
|
| 187 |
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert (1994, R) |
|
| 188 |
Three Days of the Condor (1975, R) |
|
| 189 |
The Andersonville Trial (1970, Unrated) |
|
| 190 |
50 First Dates (2004, PG-13) |
|
| 191 |
There Will Be Blood (2007, R) |
|
| 192 |
No Country for Old Men (2007, R) |
|
| 193 |
The Grapes of Wrath (1940, Unrated) |
|
| 194 |
The Day of the Jackal (1973, PG) |
|
| 195 |
Juno (2007, PG-13) |
|
| 196 |
To Kill A Mockingbird (1962, Unrated) |
|
| 197 |
The Guns of Navarone (1961, PG) |
|
| 198 |
The Magnificent Seven (1960, Unrated) |
|
| 199 |
Seven Days Seven Nights (2003, Unrated) |
|
| 200 |
The Seven Year Itch (1955, Unrated) |
|
| 201 |
Tin Cup (1996, R) |
|
| 202 |
Bull Durham (1988, R) |
|
| 203 |
Raging Bull (1980, R) |
|
| 204 |
The Pride of the Yankees (1942, Unrated) |
|
| 205 |
Witness for the Prosecution (1957, Unrated) |
|
| 206 |
The Hunters (1958, Unrated) |
|
| 207 |
The Deer Hunter (1978, R) |
|
| 208 |
Pillow Talk (1959, Unrated) |
|
| 209 |
Man's Favorite Sport? (1964, Unrated) |
|
| 210 |
Send Me No Flowers (1964, Unrated) |
|
| 211 |
Lover Come Back (1961, Unrated) |
|
| 212 |
Come September (1961, Unrated) |
|
| 213 |
The Spirit of St. Louis (1957, Unrated) |
|
| 214 |
It's a Wonderful World (1939, Unrated) |
|
| 215 |
Rear Window (1954, PG) |
|
| 216 |
The Glenn Miller Story (1953, Unrated) |
|
| 217 |
Strategic Air Command (1955, Unrated) |
|
| 218 |
Carbine Williams (1952, Unrated) |
|
| 219 |
The Stratton Story (1949, Unrated) |
|
| 220 |
On Golden Pond (1981, PG) |
|
| 221 |
How the West Was Won (1963, G) |
|
| 222 |
Mister Roberts (1955, Unrated) |
|
| 223 |
Midway (The Battle of Midway) (1976, PG) |
|
| 224 |
The Ox-Bow Incident (1943, Unrated) |
|
| 225 |
Young Mr. Lincoln (1939, Unrated) |
|
| 226 |
Fort Apache (1948, Unrated) |
|
| 227 |
The Longest Day (1962, G) |
|
| 228 |
The Searchers (1956, Unrated) |
|
| 229 |
The Man Who Shot Liberty Valance (1962, Unrated) |
|
| 230 |
She Wore a Yellow Ribbon (1949, Unrated) |
|
| 231 |
Sands of Iwo Jima (1949, Unrated) |
|
| 232 |
The Quiet Man (1952, Unrated) |
|
| 233 |
Rio Grande (1950, Unrated) |
|
| 234 |
3 Godfathers (1948, Unrated) |
|
| 235 |
Rio Bravo (1998, Unrated) |
|
| 236 |
Red River (1948, Unrated) |
|
| 237 |
The Young Philadelphians (The City Jungle) (1959, Unrated) |
|
| 238 |
Somebody Up There Likes Me (1956, Unrated) |
|
| 239 |
Cool Hand Luke (1967, Unrated) |
|
| 240 |
The Hustler (1961, Unrated) |
|
| 241 |
Hombre (1967, Unrated) |
|
| 242 |
Hud (1963, Unrated) |
|
| 243 |
Slap Shot (1977, R) |
|
| 244 |
Torn Curtain (1966, PG) |
|
| 245 |
Cat on a Hot Tin Roof (1958, Unrated) |
|
| 246 |
Absence of Malice (1981, PG) |
|
| 247 |
Road to Perdition (2002, R) |
|
| 248 |
The Sting (1973, PG) |
|
| 249 |
Sweet Bird of Youth (1962, Unrated) |
|
| 250 |
The Verdict (1982, R) |
|
| 251 |
The Color of Money (1986, R) |
|
| 252 |
A River Runs Through It (1992, PG) |
|
| 253 |
Lions for Lambs (2007, R) |
|
| 254 |
The Natural (1984, PG) |
|
| 255 |
All the President's Men (1976, R) |
|
| 256 |
The Legend of Bagger Vance (2000, PG-13) |
|
| 257 |
An Unfinished Life (2005, PG-13) |
|
| 258 |
The Way We Were (1973, PG) |
|
| 259 |
Ordinary People (1980, R) |
|
| 260 |
Barefoot in the Park (1967, G) |
|
| 261 |
Indecent Proposal (1993, R) |
|
| 262 |
Up Close & Personal (1996, PG-13) |
|
| 263 |
The Electric Horseman (1979, PG) |
|
| 264 |
Legal Eagles (1986, PG) |
|
| 265 |
The Candidate (1972, PG) |
|
| 266 |
Spy Game (2001, R) |
|
| 267 |
S.O.B. (1981, R) |
|
| 268 |
Sea of Love (1989, R) |
|
| 269 |
Donnie Brasco (1997, R) |
|
| 270 |
Heat (1995, R) |
|
| 271 |
The Devil's Advocate (1997, R) |
|
| 272 |
Apollo 13 (1995, PG) |
|
| 273 |
Moulin Rouge! (2001, PG-13) |
|
| 274 |
The Great Escape (1963, Unrated) |
|
| 275 |
The Great Race (1965, Unrated) |
|
| 276 |
The Great Raid (2005, R) |
|
| 277 |
Jesus Christ Superstar (1973, G) |
|
| 278 |
Return to Me (2000, PG) |
|
| 279 |
Rolling Thunder (1977, R) |
|
| 280 |
Space Cowboys (2000, PG-13) |
|
| 281 |
Thirteen Days (2000, PG-13) |






















































































































































































































































































