Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb606048421's Rating My Rating
1
7 Seconds (2005,  R)
2
8 Mile (2002,  R)
8 Mile
Great
3
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
4
24 Hour Party People (2002,  R)
24 Hour Party People
Pretty Good Docu-Film
5
28 Days Later (2003,  R)
28 Days Later
Great Movie
6
28 Weeks Later... (2007,  R)
7
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
A Knight's Tale
Brilliantly Funny
8
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
A Nightmare on Elm Street
1...2... Freddy's coming for you!
Staring a baby faced Johnny Depp
9
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge (1985,  R)
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge
Pretty Crap. Who is Jack Sholder?
10
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors (1987,  R)
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors
3...4... better lock your door
11
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master (1988,  R)
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master
5...6... grab your crusifix
12
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child (1989,  R)
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child
7...8... gonna stay up late
13
Freddy's Dead - The Final Nightmare (1991,  R)
14
Wes Craven's New Nightmare (1994,  R)
15
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events (2004,  PG)
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events
Ok in a Lemony kinda way
16
About a Boy (2002,  PG-13)
About a Boy
Fairly Good
17
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
Ace Ventura: Pet Detective
"I once had a dog and his name was...."
18
Ace Ventura - When Nature Calls (1995,  PG-13)
Ace Ventura - When Nature Calls
"I once had a dog and his name was...."
19
Aeon Flux (2005,  PG-13)
Aeon Flux
Amazing FX
20
Airheads (1994,  PG-13)
Airheads
ROCK 'N' ROLL!!!
21
Airplane! (1980,  PG)
Airplane!
Surely you can't be serious?
22
Airplane 2 - The Sequel (1982,  PG)
Airplane 2 - The Sequel
I Am serious, and don't call me Shirley!
23
Ali (2001,  R)
Ali
A definite Hit
24
Alien Autopsy (1995,  PG-13)
Alien Autopsy
rather amusing take on a true story.... pity Ant 'n' Dec weren't abducted though
25
Alien (1979,  R)
Alien
Bad case of indigestion for John 'ouch that's gotta' Hurt
26
Aliens (1986,  R)
Aliens
Excellent sequel
27
Alien 3 (1992,  R)
Alien 3
Yet another Excellent sequel
28
Alien Resurrection (1997,  R)
Alien Resurrection
The Best Sequel Hands down
29
AVP - Alien Vs. Predator (2004,  PG-13)
AVP - Alien Vs. Predator
Excellent!
30
Amazon Women on the Moon (1987,  R)
Amazon Women on the Moon
There just isn't any other way you can sum it up than, Funny as F%ck!
31
Anaconda (1997,  PG-13)
Anaconda
If ya don't like snakes, this one Ain't for you, although they cudda made the snake look more realistic
32
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy
The "Gang-Fight" scene is so Funny!
33
Animal Factory (2000,  R)
Animal Factory
Buscemi is a great versatile actor and it looks like he's gonna be a pretty good director too
34
Apocalypse Now (1979,  R)
Apocalypse Now
I love the smell of napalm in the morning!
Mind Blowing!
35
Apocalypto (2006,  R)
Apocalypto
This film reminds me of 'Clan of the Cave Bear' in as far as the language context goes, cotcb was set in neandethal era and didn't have a language as such so there wasn't any need for subs, but in this film there are subtitles to help those of us that can't speak ancient Mayan or Aztec, but the film in itself paints the picture so you don't really need the subs to understand the plight of the main character, but they do help.
36
Are We There Yet? (2005,  PG)
Are We There Yet?
Typical Boy meets Girl,
Girl has Kids,
Girl needs babysitter,
Boy becomes babysitter,
Boy hates Kids,
Kids hate Boy,
Boy and Kids go on road trip,
Road trip goes wrong,
Kids like Boy,
Boy likes Kids,
Girl likes Boy,
The End.
Forget everything before This
Excellent comedy worth watching
37
Armageddon (1998,  PG-13)
Armageddon
Excellent movie.
Wicked Space Buggy/Drill-thingy
Not too far fetched
38
Around the World in 80 Days (2004,  PG)
39
Assault on Precinct 13 (2005,  R)
40
Bad Boys (1995,  R)
41
Bad Boys II (2003,  R)
42
Bad Santa (2003,  R)
Bad Santa
Funnier than it looks!
43
Barbershop (2002,  PG-13)
44
Barb Wire (1996,  R)
45
BASEketball (1998,  R)
46
Batman Begins (2005,  PG-13)
Batman Begins
One of my favourite films that I can watch over and over and still get the same enjoyment as when I first watched it, which was years after it first came out as I wasn't struck on the trailer, then one day I saw it in a shop for £3 and thought I'll give it a shot, for that price what have I got to lose it ain't gonna break the bank if I don't like it is it?
47
Be Cool (2005,  PG-13)
48
Big Daddy (1999,  PG-13)
49
Big Nothing (2007,  Unrated)
Big Nothing
Not the best film I've seen but watchable, Simon Pegg plays a good part, but please Simon, no more american accents eh?
50
Biker Boyz (2003,  PG-13)
51
National Lampoon's Blackball (2005,  R)
52
Blade (1998,  R)
53
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
54
Blade - Trinity (2004,  R)
55
Blue Streak (1999,  PG-13)
56
Bones (2001,  R)
57
Braveheart (1995,  R)
Braveheart
Very Good
58
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
Bruce Almighty
Kerching!
59
Bulletproof (1996,  R)
60
Bulletproof Monk (2003,  PG-13)
61
Cabin Fever (2002,  R)
62
Chopper (2001,  R)
63
Clerks (1994,  R)
64
Clerks II (2006,  R)
65
Click (2006,  PG-13)
66
Clockstoppers (2002,  PG)
67
Collateral (2004,  R)
68
Con Air (1997,  R)
69
Cool Runnings (1993,  PG)
70
Coyote Ugly (2000,  PG-13)
71
Crank (2006,  R)
72
Critters (1986,  PG-13)
73
Critters 2 - The Main Course (1988,  PG-13)
74
Critters 3 - You Are What They Eat (1991,  PG-13)
75
Critters 4 - They're Invading Your Space (1991,  PG-13)
76
Detox (D-Tox) (,  R)
77
Unleashed (Danny the Dog) (2005,  R)
78
Daredevil (2003,  PG-13)
79
Deathstalker (1983,  R)
80
Deathwatch (2002,  R)
81
Dickie Roberts - Former Child Star (2003,  PG-13)
82
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
83
Dogma (1999,  R)
84
Dog Soldiers (2002,  R)
85
Domino (2005,  R)
86
Doom (2005,  R)
87
Dracula 2000 (2000,  R)
88
Eddie Izzard - Circle (2000,  Unrated)
89
Elektra (2005,  PG-13)
90
Envy (2004,  PG-13)
91
Eragon (2006,  PG)
92
Event Horizon (1997,  R)
93
Evil Aliens (2005,  Unrated)
94
Evolution (2001,  PG-13)
95
Fantastic Four (2005,  PG-13)
96
Feed (2005,  Unrated)
97
Fight Club (1999,  R)
98
Final Destination 3 (2006,  R)
99
Flight 93 (2005,  PG-13)
100
Four Brothers (2005,  R)
101
Freddy vs. Jason (2003,  R)
102
Free Enterprise (1999,  R)
103
Friday (1995,  R)
104
Next Friday (2000,  R)
105
Friday After Next (2002,  R)
106
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
107
From Dusk Till Dawn 2: Texas Blood Money (1999,  R)
108
From Hell (2001,  R)
109
Ghost Ship (2002,  R)
110
Gladiator (2000,  R)
Gladiator
Great Epic
111
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
112
Gothika (2003,  R)
113
Green Street Hooligans (2005,  R)
114
Gridiron Gang (2006,  PG-13)
115
Guest House Paradiso (1999,  R)
116
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
117
Hard Candy (2006,  R)
118
Hero (2004,  PG-13)
119
Hellboy (2004,  PG-13)
120
High Fidelity (2000,  R)
121
Hitch (2005,  PG-13)
Hitch
Good
122
Hitman (2007,  R)
123
Hostel (2006,  R)
124
Hot Fuzz (2007,  R)
125
I, Robot (2004,  PG-13)
126
Ice Age (2002,  PG)
127
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
128
Independence Day (1996,  PG-13)
129
Interview with the Vampire (1994,  R)
130
Jason X (2002,  R)
131
Jay and Silent Bob Strike Back (2001,  R)
132
Johnny Was (2005,  R)
133
Judge Dredd (1995,  R)
134
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
Not Bad
135
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
136
King Arthur (2004,  PG-13)
137
Knockaround Guys (2002,  R)
138
Layer Cake (2005,  R)
139
Liar Liar (1997,  PG-13)
140
Little Man (2006,  PG-13)
141
Little Nicky (2000,  PG-13)
142
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
143
Lost In Translation (2003,  R)
144
Madagascar (2005,  PG)
145
Made in Britain (1982,  PG-13)
146
Mad Max (1979,  R)
147
Mad Max 2 (The Road Warrior) (1981,  R)
148
Mad Max Beyond Thunderdome (Mad Max 3) (1985,  PG-13)
149
Mallrats (1995,  R)
150
Man of the House (2005,  PG-13)
151
Max Q (1998,  Unrated)
152
Mean Girls (2004,  PG-13)
Mean Girls
Pretty Good
153
Mean Machine (2002,  R)
154
Men of Honor (2000,  R)
155
Men in Black (1997,  PG-13)
156
Men in Black II (2002,  PG-13)
157
Mercury Rising (1998,  R)
158
Metal: A Headbanger's Journey (2005,  R)
159
Miami Vice (2006,  R)
160
Mindhunters (2005,  R)
161
Minority Report (2002,  PG-13)
162
Monsters, Inc. (2001,  G)
163
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
164
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
Pretty Good
165
Nacho Libre (2006,  PG)
166
Chek law dak gung (Naked Weapon) (2002,  R)
167
National Treasure (2004,  PG)
168
Nightstalker (2002,  R)
169
Nightwatch (1998,  R)
170
No Escape (Escape from Absolom) (1994,  R)
171
Old School (2003,  R)
172
One Hour Photo (2002,  R)
173
Over the Hedge (2006,  PG)
174
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
175
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl
Excellent
176
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
177
Pitch Black (2000,  R)
178
The Chronicles of Riddick (2004,  Unrated)
179
Point Break (1991,  R)
180
Queen of the Damned (2002,  R)
181
Reign of Fire (2002,  PG-13)
182
Repo Man (1984,  R)
183
Reservoir Dogs (1992,  R)
184
Resident Evil (2002,  R)
185
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
186
Roadkill (1988,  Unrated)
187
Robots (2005,  PG)
188
Rollerball (1975,  R)
189
Rollerball (2002,  PG-13)
190
Romper Stomper (1992,  R)
191
R.V. (RV) (Runaway Vacation) (2006,  PG)
192
S.W.A.T. (2003,  PG-13)
193
Sahara (2005,  PG-13)
194
Saw (2004,  R)
195
Saw II (2005,  R)
Saw II
Pretty Good
196
Saw III (2006,  R)
197
Secret Window (2004,  PG-13)
198
Serenity (2005,  PG-13)
199
Shadow of the Vampire (2000,  R)
200
Shaun of the Dead (2004,  R)
201
Silent Hill (2006,  R)
202
Sky Captain and the World of Tomorrow (2004,  PG)
203
Slackers (2002,  R)
204
Snakes on a Train (2006,  R)
205
Snatch (2001,  R)
206
Spanglish (2004,  PG-13)
207
Spider-Man (2002,  PG-13)
Spider-Man
Pretty Good
208
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
209
Starsky & Hutch (2004,  PG-13)
210
Star Trek - Nemesis (2002,  PG-13)
211
Stay (2005,  R)
212
Stay Alive (2006,  PG-13)
213
Stormbreaker (Alex Rider: Operation Stormbreaker) (2006,  PG)
214
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
215
Straw Dogs (1971,  R)
216
Super Troopers (2001,  R)
217
Swordfish (2001,  R)
218
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (2006,  PG-13)
219
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
220
The Abyss (1989,  PG-13)
221
The Benchwarmers (2006,  PG-13)
222
The Big Lebowski (1998,  R)
223
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
224
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
225
The Business (2005,  Unrated)
226
The Cell (2000,  R)
227
The Core (2003,  PG-13)
228
The Crocodile Hunter - Collision Course (2002,  PG)
229
The Crow (1994,  R)
230
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
Good
231
The Devil's Rejects (2005,  R)
232
The Dukes of Hazzard (2005,  PG-13)
233
The Evil Dead (1981,  NC-17)
234
The Fast and the Furious (2001,  PG-13)
235
2 Fast 2 Furious (2003,  PG-13)
2 Fast 2 Furious
Great Action
236
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006,  PG-13)
237
The Fifth Element (1997,  PG-13)
238
The Girl Next Door (2004,  R)
239
The Green Mile (1999,  R)
240
The Grudge (2004,  PG-13)
241
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy (2005,  PG)
242
The Incredibles (2004,  PG)
The Incredibles
Fairly Incredible
243
The Island (2005,  PG-13)
244
The Italian Job (1969,  G)
245
The Italian Job (2003,  PG-13)
246
The Karate Kid (1984,  PG)
247
The Karate Kid Part II (1986,  PG)
248
The Karate Kid Part III (1989,  PG)
249
The League of Extraordinary Gentlemen (2003,  PG-13)
250
The League of Gentlemen's Apocalypse (2005,  R)
251
The Longest Yard (2005,  PG-13)
The Longest Yard
Excellent
252
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
253
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
254
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King
A Very Good Epic
255
The Machinist (2004,  R)
256
The Matrix (1999,  R)
The Matrix
Brilliant
257
The Matrix Reloaded (2003,  R)
258
The Matrix Revolutions (2003,  R)
259
The Mod Squad (1999,  R)
260
The Mummy (1999,  PG-13)
261
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
262
The Ninth Gate (1999,  R)
263
The One (2001,  PG-13)
264
The Pacifier (2005,  PG)
265
The Ringer (2005,  PG-13)
266
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
267
The Scorpion King (2002,  PG-13)
268
The Shawshank Redemption (1994,  R)
269
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
270
The Terminal (2004,  PG-13)
271
The Thin Red Line (1999,  R)
272
The Transporter (2002,  PG-13)
273
Transporter 2 (2005,  PG-13)
274
The Waterboy (1998,  PG-13)
275
Timeline (2003,  PG-13)
276
Lara Croft - Tomb Raider (2001,  PG-13)
277
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life (2003,  PG-13)
278
Torque (2004,  PG-13)
279
Training Day (2001,  R)
280
Twisted (2004,  R)
281
Ultraviolet (2006,  PG-13)
282
Unbreakable (2000,  PG-13)
283
Blazing Saddles (1974,  R)
Blazing Saddles
One of my favourite scenes:
The sheriff steps outside the jail and starts to proudly walk up the street and stops to talk to a little old lady.

Bart: Good morning, ma'am, and isn't it a lovely morning?
Little old woman: Up yours, nigger!

Bart sits inside the jail looking sad, the Waco Kid starts talking to him trying to comfort him.

Waco Kid: What did you expect? "Welcome sonny... make yourself at home. Marry my daughter"?
You've gotta remember that these are just simple farmers. These are people of the land. The common clay of the new West. You know... morons.
284
Up in Smoke (1978,  R)
285
Pushing Tin (1999,  R)
286
Hellraiser (1987,  R)
287
Hellbound: Hellraiser 2 (1988,  R)
288
Hellraiser 3: Hell on Earth (1992,  R)
289
Anacondas - The Hunt for the Blood Orchid (2004,  PG-13)
290
Balls of Fury (2007,  PG-13)
291
300 (2007,  R)
292
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
293
Pulp Fiction (1994,  R)
294
V for Vendetta (2006,  R)
295
Wedding Crashers (2005,  R)
Wedding Crashers
Great
296
Resident Evil: Extinction (2007,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments