My Favorite Movies
| fb607683928's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
10 Things I Hate About You (1999, PG-13) |
|
| 2 |
2 Fast 2 Furious (2003, PG-13) |
|
| 3 |
50 First Dates (2004, PG-13) |
|
| 4 |
A Knight's Tale (2001, PG-13) |
|
| 5 |
American Pie (1999, R) |
|
| 6 |
American Pie 2 (2001, R) |
|
| 7 |
American Pie 5: The Naked Mile (2006, R) |
|
| 8 |
American Pie Presents - Band Camp (2005, R) |
|
| 9 |
American Wedding (2003, R) |
|
| 10 |
Armageddon (1998, PG-13) |
|
| 11 |
Bad Boys (1995, R) |
|
| 12 |
Big Daddy (1999, PG-13) |
|
| 13 |
Black Hawk Down (2001, R) |
|
| 14 |
Blade - Trinity (2004, R) |
|
| 15 |
Blade II (Blade 2) (2002, R) |
|
| 16 |
Blood Diamond (2006, R) |
|
| 17 |
Bring It On: All or Nothing (2006, PG-13) |
|
| 18 |
Bring It On (2000, PG-13) |
|
| 19 |
Center Stage (2000, PG-13) |
|
| 20 |
Clueless (1995, PG-13) |
|
| 21 |
Con Air (1997, R) |
|
| 22 |
Cool Runnings (1993, PG) |
|
| 23 |
Coyote Ugly (2000, PG-13) |
|
| 24 |
Cruel Intentions (1999, R) |
|
| 25 |
Dazed and Confused (1993, R) |
|
| 26 |
Dead Poets Society (1989, PG) |
|
| 27 |
Dirty Dancing (1987, PG-13) |
|
| 28 |
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982, PG) |
|
| 29 |
Empire Records (1995, PG-13) |
|
| 30 |
Eurotrip (2003, R) |
|
| 31 |
Ever After - A Cinderella Story (1998, PG-13) |
|
| 32 |
Face/Off (1997, R) |
|
| 33 |
Fight Club (1999, R) |
|
| 34 |
Final Destination (2000, R) |
|
| 35 |
Final Destination 2 (2003, R) |
|
| 36 |
Final Destination 3 (2006, R) |
|
| 37 |
Finding Nemo (2003, G) |
|
| 38 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 39 |
Freaky Friday (2003, PG) |
|
| 40 |
Ghost (1990, R) |
|
| 41 |
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000, PG-13) |
|
| 42 |
Good Will Hunting (1997, R) |
|
| 43 |
Grease (1978, PG) |
|
| 44 |
Harold & Kumar Go to White Castle (2004, R) |
|
| 45 |
Ice Age (2002, PG) |
|
| 46 |
Ice Age 2: The Meltdown (2006, PG) |
|
| 47 |
Independence Day (1996, PG-13) |
|
| 48 |
Interview with the Vampire (1994, R) |
|
| 49 |
Just Friends (2005, PG-13) |
|
| 50 |
Legally Blonde (2001, PG-13) |
|
| 51 |
Liar Liar (1997, PG-13) |
|
| 52 |
Little Nicky (2000, PG-13) |
|
| 53 |
Madagascar (2005, PG) |
|
| 54 |
Mallrats (1995, R) |
|
| 55 |
Mean Girls (2004, PG-13) |
|
| 56 |
Men in Black (1997, PG-13) |
|
| 57 |
Men in Black II (2002, PG-13) |
|
| 58 |
Minority Report (2002, PG-13) |
|
| 59 |
Miss Congeniality (2000, PG-13) |
|
| 60 |
Monsters, Inc. (2001, G) |
|
| 61 |
Mr. & Mrs. Smith (2005, PG-13) |
|
| 62 |
Mr. Deeds (2002, PG-13) |
|
| 63 |
Mrs. Doubtfire (1993, PG-13) |
|
| 64 |
Not Another Teen Movie (2001, R) |
|
| 65 |
Notting Hill (1999, PG-13) |
|
| 66 |
Over the Hedge (2006, PG) |
|
| 67 |
Pearl Harbor (2001, PG-13) |
|
| 68 |
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003, PG-13) |
|
| 69 |
Pretty Woman (1990, R) |
|
| 70 |
Rush Hour (1998, PG-13) |
|
| 71 |
Rush Hour 2 (2001, PG-13) |
|
| 72 |
Save the Last Dance (2001, PG-13) |
|
| 73 |
Saw III (2006, R) |
|
| 74 |
Shark Tale (2004, PG) |
|
| 75 |
She's All That (1999, PG-13) |
|
| 76 |
Shrek (2001, PG) |
|
| 77 |
Shrek 2 (2004, PG) |
|
| 78 |
Shrek the Third (Shrek 3) (2007, PG) |
|
| 79 |
Signs (2002, PG-13) |
|
| 80 |
Sin City (2005, R) |
|
| 81 |
Speed (1994, R) |
|
| 82 |
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005, PG) |
|
| 83 |
The Color Purple (1985, PG-13) |
|
| 84 |
The Crow (1994, R) |
|
| 85 |
The Day After Tomorrow (2004, PG-13) |
|
| 86 |
The Exorcist (1973, R) |
|
| 87 |
The Fast and the Furious (2001, PG-13) |
|
| 88 |
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006, PG-13) |
|
| 89 |
The Italian Job (2003, PG-13) |
|
| 90 |
The Longest Yard (2005, PG-13) |
|
| 91 |
The Matrix (1999, R) |
|
| 92 |
The Matrix Reloaded (2003, R) |
|
| 93 |
The Matrix Revolutions (2003, R) |
|
| 94 |
The Princess Diaries (2001, G) |
|
| 95 |
The Ring (2002, PG-13) |
|
| 96 |
The Shining (1980, R) |
|
| 97 |
The Silence of the Lambs (1991, R) |
|
| 98 |
The Sixth Sense (1999, PG-13) |
|
| 99 |
The Waterboy (1998, PG-13) |
|
| 100 |
The Wedding Planner (2001, PG-13) |
|
| 101 |
The Wedding Singer (1997, PG-13) |
|
| 102 |
The Wizard of Oz (1939, G) |
|
| 103 |
There's Something About Mary (1998, R) |
|
| 104 |
Thirteen (2003, R) |
|
| 105 |
Top Gun (1986, PG) |
|
| 106 |
Toy Story (1995, G) |
|
| 107 |
Varsity Blues (1999, R) |
|
| 108 |
Waiting (2005, R) |
|
| 109 |
War of the Worlds (2005, PG-13) |
|
| 110 |
What Dreams May Come (1998, PG-13) |
|
| 111 |
What's Eating Gilbert Grape (1993, PG-13) |
|
| 112 |
When Harry Met Sally (1989, R) |
|
| 113 |
White Chicks (2004, PG-13) |
|
| 114 |
Romeo + Juliet (1996, PG-13) |
|
| 115 |
XXX (2002, PG-13) |
|
| 116 |
You, Me and Dupree (2006, PG-13) |
|
| 117 |
Bio-Dome (1996, PG-13) |
|
| 118 |
The Crow - Wicked Prayer (2005, R) |
|
| 119 |
The Crow: Stairway to Heaven (, G) |
|
| 120 |
The Crow: City of Angels (1996, R) |
|
| 121 |
The Crow - Salvation (2000, R) |
|
| 122 |
Dances With Wolves (1990, PG-13) |
|
| 123 |
Pet Sematary Two (1992, R) |
|
| 124 |
The Dark Half (1993, R) |
|
| 125 |
The Village (2004, PG-13) |
|
| 126 |
Thirteen Ghosts (13 Ghosts) (2001, R) |
|
| 127 |
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984, PG) |
|
| 128 |
The Mothman Prophecies (2002, PG-13) |
|
| 129 |
The Karate Kid (1984, PG) |
|
| 130 |
Never Been Kissed (1999, PG-13) |
|
| 131 |
Van Wilder: The Rise of Taj (Van Wilder 2) (2006, R) |
|
| 132 |
A Walk in the Clouds (1995, PG-13) |
|
| 133 |
A River Runs Through It (1992, PG) |
|
| 134 |
Legends of the Fall (1994, R) |
|
| 135 |
Seven Years in Tibet (1997, PG-13) |
|
| 136 |
Troy (2004, R) |
|
| 137 |
The Devil's Own (1997, R) |
|
| 138 |
Sweet November (2001, PG-13) |
|
| 139 |
Bill & Ted's Bogus Journey (1991, PG) |
|
| 140 |
Something's Gotta Give (2003, PG-13) |
|
| 141 |
The Devil's Advocate (1997, R) |
|
| 142 |
Point Break (1991, R) |
|
| 143 |
Bill & Ted's Excellent Adventure (1989, PG) |
|
| 144 |
Much Ado About Nothing (1993, PG-13) |
|
| 145 |
Son in Law (1993, PG-13) |
|
| 146 |
In the Army Now (1994, PG) |
|
| 147 |
Jury Duty (1995, PG-13) |
|
| 148 |
The Cable Guy (1996, PG-13) |
|
| 149 |
Me, Myself & Irene (2000, R) |
|
| 150 |
8MM (1999, R) |
|
| 151 |
The Rock (1996, R) |
|
| 152 |
Hope Floats (1998, PG-13) |
|
| 153 |
Forces of Nature (1999, PG-13) |
|
| 154 |
Practical Magic (1998, PG-13) |
|
| 155 |
The Mexican (2001, R) |
|
| 156 |
The Pelican Brief (1993, PG-13) |
|
| 157 |
Stepmom (1998, PG-13) |
|
| 158 |
Runaway Bride (1999, PG) |
|
| 159 |
Erin Brockovich (2000, R) |
|
| 160 |
Mystic Pizza (1988, R) |
|
| 161 |
The Pest (1997, PG-13) |
|
| 162 |
Twilight Zone: The Movie (1983, PG) |
|
| 163 |
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar (1995, PG-13) |
|
| 164 |
Dracula 2000 (2000, R) |
|
| 165 |
Jerry Maguire (1996, R) |
|
| 166 |
Mission Impossible 2 (2000, PG-13) |
|
| 167 |
Days of Thunder (1990, R) |
|
| 168 |
The Firm (1993, R) |
|
| 169 |
Cocktail (1988, R) |
|
| 170 |
Risky Business (1983, R) |
|
| 171 |
A Few Good Men (1992, R) |
|
| 172 |
From Dusk Till Dawn (1996, R) |
|
| 173 |
The Perfect Storm (2000, PG-13) |
|
| 174 |
The Thin Red Line (1999, R) |
|
| 175 |
You've Got Mail (1998, PG) |
|
| 176 |
French Kiss (1995, PG-13) |
|
| 177 |
Kate & Leopold (2001, PG-13) |
|
| 178 |
Sleepless in Seattle (1993, PG) |
|
| 179 |
The Skulls (2000, PG-13) |
|
| 180 |
Into the Blue (2005, PG-13) |
|
| 181 |
Meet the Deedles (1998, PG) |
|
| 182 |
Hackers (1995, PG-13) |
|
| 183 |
The Bone Collector (1999, R) |
|
| 184 |
Wild Things (1998, R) |
|
| 185 |
Wild Things 2 (2004, R) |
|
| 186 |
The Sound of Music (1965, G) |
|
| 187 |
Three to Tango (1999, PG-13) |
|
| 188 |
54 (1998, R) |
|
| 189 |
The Craft (1996, R) |
|
| 190 |
Desperado (1995, R) |
|
| 191 |
28 Days (2000, PG-13) |
|
| 192 |
Phenomenon (1996, PG) |
|
| 193 |
Michael (1996, PG) |
|
| 194 |
Staying Alive (1983, PG) |
|
| 195 |
Wild Hogs (2007, PG-13) |
|
| 196 |
Look Who's Talking (1989, PG-13) |
|
| 197 |
Saturday Night Fever (1977, PG) |
|
| 198 |
The Garbage Pail Kids Movie (1987, PG) |
|
| 199 |
Der 90. Geburtstag oder Dinner for One (The 90th Birthday, or Dinner for One) (1963, PG) |
|
| 200 |
Wrong Turn (2003, R) |
|
| 201 |
Jumper (2008, PG-13) |
|
| 202 |
The Notebook (2004, PG-13) |
|
| 203 |
5ive Girls (2006, Unrated) |
|
| 204 |
Dead Silence (2007, R) |
|
| 205 |
Two Weeks Notice (2002, PG-13) |
|
| 206 |
Going to the Mat (2008, G) |
|
| 207 |
The Patriot (2000, R) |
|
| 208 |
Braveheart (1995, R) |
|
| 209 |
The Man Without a Face (1993, PG-13) |
|
| 210 |
Edward Scissorhands (1990, PG-13) |
|
| 211 |
Eagle Eye (2008, PG-13) |
|
| 212 |
Madagascar: Escape 2 Africa (2008, PG) |
|
| 213 |
Wanted (2008, R) |
|
| 214 |
300 (2007, R) |
|
| 215 |
Hostage (2005, R) |
|
| 216 |
Aquamarine (2006, PG) |
|
| 217 |
How the Grinch Stole Christmas (2000, PG) |
|
| 218 |
Suspect Zero (2004, R) |
|
| 219 |
Surf's Up (2007, PG) |
|
| 220 |
Hoodwinked (2005, PG) |
|
| 221 |
A Nightmare on Elm Street (1984, R) |
|
| 222 |
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge (1985, R) |
|
| 223 |
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors (1987, R) |
|
| 224 |
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master (1988, R) |
|
| 225 |
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child (1989, R) |
|
| 226 |
Freddy vs. Jason (2003, R) |
|
| 227 |
Tim Burton's Corpse Bride (2005, PG) |
|
| 228 |
I, Robot (2004, PG-13) |
|
| 229 |
Cruel Intentions 2 (2000, R) |
|
| 230 |
Cruel Intentions 3 (2004, R) |
|
| 231 |
The Perfect Assistant (2008, Unrated) |
|
| 232 |
Marvin's Room (1996, PG-13) |
|
| 233 |
The Basketball Diaries (1995, R) |
|
| 234 |
The Beach (2000, R) |
|
| 235 |
My Best Friend's Wedding (1997, PG-13) |
|
| 236 |
The Wedding Date (2005, PG-13) |
|
| 237 |
In Her Shoes (2005, PG-13) |
|
| 238 |
Groove (2000, R) |
|
| 239 |
I Am Sam (2002, PG-13) |
|
| 240 |
One Fine Day (1996, PG) |
|
| 241 |
Hitch (2005, PG-13) |
|
| 242 |
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement (2004, G) |
|
| 243 |
Sixteen Candles (1984, PG) |
|
| 244 |
Say Anything... (1989, PG-13) |
|
| 245 |
Benny & Joon (1993, PG) |
|
| 246 |
The Breakfast Club (1985, R) |
|
| 247 |
While You Were Sleeping (1995, PG) |
|
| 248 |
John Tucker Must Die (2006, PG-13) |
|
| 249 |
Sorority Boys (2002, R) |
|
| 250 |
Teaching Mrs. Tingle (1999, PG-13) |
|
| 251 |
Playing House (2006, Unrated) |
|
| 252 |
Stealth (2005, PG-13) |
|
| 253 |
Her Minor Thing (2007, PG-13) |
|
| 254 |
Facing the Giants (2006, PG) |
|
| 255 |
City of Angels (1998, PG-13) |
|
| 256 |
Buying the Cow (2000, R) |
|
| 257 |
Meet Joe Black (1998, PG-13) |
|
| 258 |
Mirrors (2008, R) |
|
| 259 |
Blade (1998, R) |
|
| 260 |
Another Cinderella Story (2008, PG) |
|
| 261 |
Hancock (2008, PG-13) |
|
| 262 |
The Glow (2002, Unrated) |
|
| 263 |
Carrie (1976, R) |
|
| 264 |
Stephen King's It (1990, Unrated) |
|
| 265 |
Dead in the Water (2002, R) |
|
| 266 |
Tuck Everlasting (2002, PG) |
|
| 267 |
The Deep End of the Ocean (1999, PG-13) |
|
| 268 |
O (2001, R) |
|
| 269 |
40 Days and 40 Nights (2002, R) |
|
| 270 |
Carrie (2002, Unrated) |
|
| 271 |
The Rage: Carrie 2 (1999, R) |
|
| 272 |
Alfie (2004, R) |
|
| 273 |
Someone Like You (2001, PG-13) |
|
| 274 |
Down to You (2000, PG-13) |
|
| 275 |
Peggy Sue Got Married (1986, PG-13) |
|
| 276 |
Next (2007, PG-13) |
|
| 277 |
Ladder 49 (2004, PG-13) |
|
| 278 |
Matchstick Men (2003, PG-13) |
|
| 279 |
Charlie's Angels (2000, PG-13) |
|
| 280 |
The Green Mile (1999, R) |
|
| 281 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
| 282 |
Confessions of a Shopaholic (2009, PG) |
|
| 283 |
Angels & Demons (2009, PG-13) |
|
| 284 |
Hello Sister, Goodbye Life (2006, Unrated) |
|
| 285 |
Evolution (2001, PG-13) |
|
| 286 |
Drumline (2002, PG-13) |
|
| 287 |
Bedazzled (2000, PG-13) |
|
| 288 |
Broken Arrow (1996, R) |
|
| 289 |
The Devil's Ground (The Cycle) (2008, R) |
|
| 290 |
Knowing (2009, PG-13) |
|
| 291 |
Road House (1989, R) |
|
| 292 |
Letters from a Killer (1998, R) |
|
| 293 |
Journey to the Center of the Earth (Journey to the Center of the Earth 3D) (2008, PG) |
|
| 294 |
Malibu's Most Wanted (2003, PG-13) |
|
| 295 |
Breakin' All the Rules (2004, PG-13) |
|
| 296 |
Mamma Mia! (2008, PG-13) |
|
| 297 |
You Got Served (2004, PG-13) |
|
| 298 |
Jawbreaker (1999, R) |
|
| 299 |
The In Crowd (2000, PG-13) |
|
| 300 |
Chain Reaction (1996, PG-13) |
|
| 301 |
Premonition (2007, PG-13) |
|
| 302 |
Lone Star State of Mind (2002, PG-13) |
|
| 303 |
The Mask of Zorro (1998, PG-13) |
|
| 304 |
Double Dragon (1994, PG-13) |
|
| 305 |
Twilight (2008, PG-13) |
|
| 306 |
Catch That Kid (Mission Without Permission) (2004, PG) |
|
| 307 |
The Last House on the Left (2009, R) |
|
| 308 |
The Hangover (2009, R) |
|
| 309 |
Little Man (2006, PG-13) |
|
| 310 |
The Proposal (2009, PG-13) |
|
| 311 |
Imagine That (2009, PG) |
|
| 312 |
Night at the Museum 2: Battle of the Smithsonian (2009, PG) |
|
| 313 |
The Ghosts of Girlfriends Past (2009, PG-13) |
|
| 314 |
X-Men Origins - Wolverine (2009, PG-13) |
|
| 315 |
National Lampoon's Dorm Daze 2 (2006, R) |
|
| 316 |
The Butcher (2006, R) |
|
| 317 |
The Real Cancun (2003, R) |
|
| 318 |
Saw II (2005, R) |
|
| 319 |
Vanity Fair (2004, PG-13) |
|
| 320 |
The Order (The Sin Eater) (2003, R) |
|
| 321 |
The Choke (2004, R) |
|
| 322 |
The Majestic (2001, PG) |
|
| 323 |
The Promotion (2008, R) |
|
| 324 |
Garfield: A Tail of Two Kitties (2006, PG) |
|
| 325 |
Garfield - The Movie (2004, PG) |
|
| 326 |
The Taking of Pelham 1 2 3 (2009, R) |
|
| 327 |
Transformers: Revenge of the Fallen (2009, PG-13) |
|
| 328 |
The Girl Next Door (2004, R) |
|
| 329 |
Twelve and Holding (12 and Holding) (2006, R) |
|
| 330 |
Cold Creek Manor (2003, R) |
|
| 331 |
Jaws (1975, PG) |
|
| 332 |
Poltergeist (1982, PG) |
|
| 333 |
Airborne (1993, PG) |
|
| 334 |
Hostel (2006, R) |
|
| 335 |
White Noise (2005, PG-13) |




































































































































































































































































































































